Sunshine State Games

Notable Athletes

Jimmy Carnes Sunshine State Games Athlete of the Year Award Recipients

2016

Brianna Whitman, Synchronized Swimming, Lakeland
Trevor McGovern, Swimming, Gainesville

2015
Jennifer Figueroa, Rowing, Gainesville
Jaden Villalobos, Wrestling, Fort Lauderdale

2014
Graciana Wargo, Racquetball, Palm Harbor
Jamari Johnson, Track & Field, Tampa

2013
Jesse Price, Taekwondo, Tampa
Justin Herman, Fencing, Plantation

2012
Bill Kelly, Archery, Lakeland
Jessica O’Rourke, Tampa, Artistic Roller Skating

2011
Chris Follenius, Wrestling, Gainesville
Carolyn Vasconcellos, Synchronized Swimming, Palm Coast

2010
Matt Tamayo, Karate, Gainesville
Cece Williams, Swimming, Tallahassee

2009
The Germain Family (Brian, Chris, Katie and Kelly), Judo, Bartow

2008
Evelyn Dowling, Synchronized Swimming, West Palm Beach
Luke Kendall, Swimming and Track & Field, Winter Haven

2007
Jessica Randolph, Swimming, Plantation
Joe Shanahan, Track & Field, Casselberry

2006
Tim Gehret, Ultimate, Miami
Lady Superfriends Basketball Team, Gadsden County

2005
Ryan Milmoe, Weightlifting, Fort Lauderdale (at right)
Susan Pfahler, Racquetball, Neptune Beach

2004
Shane Simerly, Judo, Niceville
Tyler Wolfe, Karate, Gainesville

2003
Samuel Valentin, Boxing, Plant City
Gertrude Zint, Rowing, Edgewater

2002
Anita Perkins, Track & Field, Belle Glade (Summer Games)
Larry Parzynski, Canoe/Kayak, Cape Coral (Summer Games)
Felecia Gostisbehere, Figure Skating, Margate (Spring Games)
Andrew Stroud, Fencing, Safety Harbor (Spring Games)

2001
Alina Syukova, Synchronized Swimming, Longwood (Summer Games)
Robert Wimberly, Wrestling, Fort Lauderdale (Summer Games)
Melanie Vega-Borja, Judo, Wellington (Spring Games)
Chad Schiferl, Mountain Bike Racing, Cycling Criterium, St. Petersburg (Spring Games)

2000
Amber Davis, Weightlifting, Chiefland (Summer Games)
Alex Forbes, Swimming, Casselberry (Summer Games)
Dusty Price, Figure Skating, Coral Springs (Spring Games)
Catherine Leach, Sport Shooting, Orlando (Spring Games)