Results

The Lakeland Center, Exhibit Hall – June 22-23, 2012

Folkstyle

Pee Wee 46

1. Mathias Franz, West Volusia PAL; 2. Michael Kersey, Bear Wrestling; 3. Johnathan Moder, Naples Titans

 

Early 45

1. Kevin Kerns, West Volusia PAL; 2. Jonathan Hudson, Calvary Wrestling; 3. Ethan Koller, Triangle Wrestling

 

Early 50

1. Austin Kibbee, Elite Wrestling; 2. Nicolas Yancey, Calvary Wrestling; 3. Judd Cole

 

Early 55

1. Marc-Anthony McGowan, Guardian Wrestling; 2. Christian Moder, Naples Titans; 3. Nicolas Yancey, Calvary Wrestling

 

Early 60

1. Marc-Anthony McGowan, Guardian Wrestling; 2. Isaiah Williams, Calvary Wrestling; 3. Boston Jenkins, Mulberry Wrestling

 

Early 65

1. Dylan Silverstein, Rebel Wrestling Club; 2. Kyle Richardson, Caveman Wrestling Club; 3. Justin Cole

 

Early 70

1. Judd Cole; 2. Kyle Richardson, Caveman Wrestling Club; 3. Ethan Hickman, Calvary Wrestling

 

Early 75-80

1. Noah Williams, Calvary Wrestling; 2. Skyler Keesee, Calvary Wrestling; 3. Nico Conte, Calvary Wrestling

 

Early 140

1. Chase Newton, Jaxx Joker Wrestling

 

Lower 55

1. Christian Moder, Naples Titans; 2. Tyler Rafsky, Guardian Wrestling; 3. Gage Lecuyer, Bear Wrestling

 

Lower 60-65

1. Seth Brown, Triangle Wrestling; 2. Nicolas Paolilo, Calvary Wrestling

 

Lower 70

1. Kaleb Cook, Brandon; 2. John James Yancey, Calvary Wrestling; 3. Christian Yancey, Calvary Wrestling

 

Lower 77

1. Travis Pawlowski, Triangle Wrestling; 2. Andreus Bond, Brandon; 3. Jake Mitchell, Wildcat Wrestling Club

 

Lower 85

1. Frank Diaz, II, Brandon; 2. Ricky Romeo, Calvary Wrestling

 

Lower 90

1. Jesse Sester, Cypress Lake Wrestling; 2. Zachery Mickle, Miami Sharks

 

Lower 95-100

1. Jack Marble, Manatee Kids Wrestling; 2. Angel Dominguez, Caveman Wrestling Club; 3. Carson Walcott, Calvary Wrestling

 

Lower 112

1. Jack Marble, Manatee Kids Wrestling; 2. Coleman Bryant, Rebel Wrestling Club; 3. Zack Luis, Eagle Empire Wrestling

 

Lower 120

1. Jimmy Loose, Ocala Outlaws Wrestling

 

Middle 94

1. Kai Cook, Brandon; 2. Daniel Florentino, Caveman Wrestling; 3. Malakai Godly

 

Middle 100

1. Reese Dalton; 2. Trevor Williams, Bear Wrestling; 3. Michael Kerr, Rebel Wrestling Club

 

Middle 106

1. Ryan Hudson; 2. Bryce Rogers, Triangle Wrestling; 3. Joseph Lebarr, Brandon

 

Middle 113

1. Cain Martin, Wildcat Wrestling Club; 2. Mark Espinosa, Iron Sharks Wrestling; 3. Joseph John Raich, JCled

 

Middle 120

1. Zachary Phillips; 2. Krystian-Lee Velez, Evolution; 3. Justice Ballard, Ocala Outlaws Wrestling

 

Middle 126

1. Elijah Cleary, JCled; 2. Raymond Haverty, West Volusia PAL

 

Middle 132

1. Jared Burgess, Ocala Outlaws; 2. Lucas Seeger, Wrestling University

 

Middle 138

1. Kevin Clifford, Thundercats Wrestling; 2. Jacob Figur; 3. Devin Braselis, West Volusia PAL

 

Upper 106-113

1. Sean Nguyen, Iron Sharks Wrestling; 2. Timothy Sakow, Hurricane Wrestling; 3. Jake Marks

 

Upper 120

1. Matthew Collora, Wildcat Wrestling Club; 2. Nicholas Peshek, Evolution; 3. Phillip Lucarini

 

Upper 126

1. Dacoda Flenard, Brandon; 2. Jacob Browning, West Volusia PAL; 3. Tyler Sage

 

Upper 132

1. Wyatt Roop, Caveman Wrestling Club; 2. Connor Steinfeld, Sarasota Wrestling; 3. Daniel Lannum

 

Upper 138

1. Zach Hudson; 2. Taylor Piervce, West Volusia PAL; 3. Andrew Mashburn, Wildcat Wrestling Club

 

Upper 145

1. Thomas Burke, Caveman Wrestling Club; 2. Dylan Lehman, Hurricane Wrestling Club; 3. Stewart McClure, Ocala Outlaws Wrestling

 

Upper 152

1. Carter Bolesta, Iron Sharks Wrestling; 2. Mack Shelton, Alpha Pack Wrestling; 3. Ty Ethridge

 

Upper 160

1. Christian Lohsen, West Volusia PAL; 2. Brandon Dattoli, Team Jax; 3. Dallin Tritapoe

 

Upper 170

1. Thomas Moser, Caveman Wrestling Club; 2. Dylan Baxter, Black and Blue; 3. Harry Glasser, Bulldogs of Jacksonville

 

Upper 182

1. Dakota Jordan, Evolution; 2. Blake Allen; 3. Preston Reed, Thundercats Wrestling

 

Upper 195

1. Cole Muller, Blue Devil Pride; 2. Kenneth Ramsey, Thundercats Wrestling; 3. Seamus Sallee

 

Upper 220-225

1. Greg Jarque, Iron Sharks Wrestling; 2. Ellott Porter; 3. Nickolas Thomas, T-Roc Wrestling

 

Open 146

1. Lazaro Dubrocq, Sarasota Wrestling; 2. Erik Yo, New Tampa Wrestling

 

Open 163

1. Zachary Morales, New Tampa Wrestling; 2. Shawn Weigl, Sarasota Wrestling; 3. Daniel Weiner, The Lions Den Wrestling

 

Open 185-212

1. Jameel Bryant, Caveman Wrestling; 2. Joshua Jeffries

 

Open 285

1. Greg Jarque, Iron Sharks Wrestling; 2. Zachary McIntyre, New Tampa Wrestling; 3. Jason Reynolds, Wildcat Wrestling

 

Freestyle

Early 45-50

1. Ethan Koller, Triangle Wrestling; 2. Michaeel Kersey, Bear Wrestling; 3. Ian Tigue, Wildcat Wrestling Club

 

Early 87-95

1. Frank A. Diaz, II, Brandon; 2. Robert Williamson, Wesley Chapel Wildcat

 

Early 112

1. Chase Thompson, S.W.A.T

 

Early 140

1. Chase Newton, Jaxx Joker Wrestling Club

 

Lower 55

1. Christian Moder, Naples Thunder; 2. Gage Lecuyer, Bear Wrestling; 3. Reid Noble, Caveman Wrestling

 

Lower 70

1. Travis Pawlowski, Triangle Wrestling; 2. Brendon Abdon, Lakeland Takedown Club

 

Lower 90

1. Zackery Mickle, Miami Sharks; 2. Truman Noble, Caveman Wrestling

 

Middle 100

1. Trevor Williams, Bear Wrestling; 2. Reese Dalton, Unattached; 3. Max Comides, Highland Wrestling Club

 

Middle 106

1. Bryce Rogers, Triangle Wrestling; 2. Austin Hosegood, Elite Wrestling

 

Middle 113

1. Joseph John Raich, JCLED; 2. Dustin Young, Jaxx Joker Wrestling Club; 3. Coulter Karr, JCLED

 

Middle 120

1. Justice Ballard, Ocala Outlaws Wrestling; 2. Jimmy Loose, Ocala Outlaws Wrestling

 

Upper 113

1. Sean Nguyen, Iron Sharks Wrestling; 2. Timothy Sakow, Hurricane Wrestling

 

Upper 127

1. Jared Burgess, Ocala Outlaws Wrestling; 2. Conour Jernigan, Unattached

 

Upper 138

1. Anthony Espinosa, Highland Wrestling Club; 2. Elijah Cleary, JCLED; 3. Dylan Lehman, Hurricane Wrestling Club

 

Upper 145

1. Thomas Burke, Caveman Wrestling Club; 2. Noah Widmann, Ocala Outlaws Wrestling; 3. Kameron Faulkenberry, Iron Sharks Wrestling

 

Upper 152

1. Jake Spengler, Highland Wrestling Club; 2. Ty Ethridge, Unattached; 3. Carter Bolesta, Iron Sharks Wrestling

 

Upper 160

1. Brandon Vovan, Iron Sharks Wrestling; 2. Andrew Perea, S.W.A.T.; 3. Ronald Fernandez, Ocala Outlaws Wrestling

 

Upper 285

1. Greg Jarque, Iron Sharks Wrestling

 

Greco Roman

Early 45

1. Ethan Koller, Triangle Wrestling; 2. Michael Kersey, Bear Wrestling; 3. Brayden Abdon, JCLED

 

Early 55

1. Christian Moder, Naples Titans; 2. Reid Noble, Caveman Wrestling; 3. Cade Newton, Jaxx Joker Wrestling Club

 

Early 87

1. Frank A. Diaz, II, Brandon

 

Early 112

1. Chase Thompson, S.W.A.T.

 

Early 140

1. Chase Newton, Jaxx Joker Wrestling Club

 

Lower 55

1. Gage Lecuyer, Bear Wrestling

 

Lower 70-75

1. Travis Pawlowski, Triangle Wrestling; 2. Brendon Abdon, Lakeland Takedown Club

 

Lower 90-95

1. Anthony Habeil, Brandon; 2. Zachery Mickle, Miami Sharks

 

Middle 100

1. Reese Dalton, Unattached; 2. Trevor Williams, Bear Wrestling; 3. Max Comides, Highland Wrestling Club

 

Middle 106-113

1. Dustin Young, Jaxx Joker Wrestling Club; 2. Bryce Rogers, Triangle Wrestling Club; 3. Coulter Karr, JCLED

 

Upper 113

1. Timothy Sakow, Hurricane Wrestling Club; 2. Dustin Young, Jaxx Joker Wrestling Club

 

Upper 120

1. Daniel Phan, Lakeland Takedown Club; 2. Timothy Sakow, Hurricane Wrestling Club; 3. Justice Ballard, Ocala Outlaws Wrestling

 

Upper 138

1. Anthony Espinosa, Highland Wrestling Club; 2. Elijah Cleary, JCLED

 

Upper 145-153.4

1. Jake Spengler, Highland Wrestling Club; 2. Ty Ethridge, Unattached; 3. Carter Bolesta, Iron Sharks Wrestling

 

Upper 170-183

1. Ronald Fernandez, Ocala Outlaws Wrestling

 

Upper 285

1. Greg Jarque, Iron Sharks Wrestling