Results

June 22-23, Lake Shipp, W.G. Roe Park, Winter Haven
Saturday, June 22
Sprints

500 Meters Men

Jr. Surf Ski
1. Michael Stephan Hoffman, Tampa, 2:53.61

K-1 Touring Veteran
1. Marty Sullivan, Winter Park, 2:42.14; 2. Larry Baker, Palmetto Bay, 3:08.53

K-1 Unlimited, Veteran
1. Larry Baker, Palmetto Bay, 3:05.38

K-1 Olympic, Veteran
1. Jeff Moore, Clearwater, 3:43.92

Outrigger Canoe – Single

Men Masters
1. Will Murphy, Hollywood, 3:09.07

Veterans
1. Lewis Bayers, Port Richey, 3:49.25

Sit-on-Top, Veteran
1. Lewis Bayers, Port Rickey, 4:42.35

Mixed K-2 Veteran
1. Marty & Maura Sullivan, Winter Park, 2:42.92

C-2 Senior
1. Pat & Lewis Bayers, Port Richey, 3:28.77

C-1 Open
1. John Edwards, St. Petersburg, 2:54.88

Women Jr. Surf Ski

1. Jenna-Leigh Hoffman, Tampa, 3:23.73; 2. Ana Stanisic, Seminole, 4:21.16

K-1, Veteran Unlimited
1. Julie Baker, Palmetto Bay, 3:34.50

Touring
1. Maura Sullivan, Winter Park, 3:20; 2. Julie Baker, Palmetto Bay, 3:42

Sit-on-Top Masters
1. Jeannie Shaffer, St. Petersburg, 4:27.72

Outrigger canoe-Single Masters
1. Jeannie Shaffer, St.Petersburg, 4:02.18

Seniors
1. Pat Bayers, Port Richey, 3:59.78

C-2 Masters
1. Pat Bayers, Port Richey & Jeannie Shaffer, St. Petersburg, 3:26.01

200 Meters

Junior Men
1. Michael Stephen Hoffman, Tampa, 1:13.22

Women
1. Jeanna Leigh Hoffman, Tampa, 1:26.42

Men
1. Larry Baker, Palmetto Bay, 1:14.49; 2. Will Murphy, Hollywood, 1:16.32; 3. Jeff Moore, Clearwater, 1:44.22

Women
1. Julie Baker, Palmetto Bay, 1:34.49; 2. Pat Bayers, Port Richey, 2:02.24

Sunday, June 23

Marathon Short Course

Rec Kayak – Men – Masters
1. Douglas Lindsay, Naples, 1:15.52

OC1 Men Veteran
1. Lewis Bayers, Port Richey, 1:21.29

K-1 Unlimited Women Veteran
1. Julie Baker, Palmetto Bay, 1:20.07

Long Course C-1 Men Open
1. John Edwards, St. Petersburg; 2. Larry Frederick, Dunnellon

Senior
1. Yves Cartier, Palm Beach Gardens, 1:22.44

C-2 Women Masters
1. Pat Bayer, Port Richey & Jeannie Shaffer, St. Petersburg, 1:38.37

K-2 Mixed Veteran
1. Marty & Maura Sullivan, Winter Park, 1:19.39

Sea Kayak – Men – Senior
1. Peter Gelzinis, Palm Bay 1:25.40; 2. David Morse, Sopchoppy, 1:26.18

OC1 Men Masters
1. Will Murphy, Hollywood, 1:37.47

Rec K-1 Women Masters
1. Kristen Beck, Indian River, 1:46.02

Surf Ski Masters
1. Mike Beck, Indian River, 1:19.49

K-1 Unlimited 70+
1. Larry Baker, Palmetto Bay, 1:31.54