Results

Beerman Family Tennis Center – December 4-9

Women’s Singles
55-59
Tammy Flint d. Sherry Ruttner 6-1, 6-3
*GOLD: Tammy Flint, Sanford; *SILVER: Sherry Ruttner, Wellington

60-64
Sharon Lucas d. Darlene Ledsinger 6-0, 6-0
GOLD: Sharon Lucas, Wimauma; SILVER: Darlene Ledsinger, Yulee

65-69
Nancy Williams d. Fran Zisman 6-4, 6-4
Joanne Collier d. Linda Toretsky 7-6 (7), 6-1
Martha Poitevent d. Chris Dixon 6-1, 6-1
Carmen Bigley d. Leticia Otero 6-2, 6-3
Collier d. Williams 6-1, 6-1
Poitevent d. Bigley

Elimination Bracket
Zisman d. Otero 6-1, 6-4
Toretsky d. Dixon 3-6, 6-2, 10-8
Williams d. Bigley won by default

Championship Match
Poitevent d. Collier

*GOLD: Martha Poitevent, East Palatka *SILVER. Joanne Collier, Mulberry *BRONZE: Nancy Williams, Sun City Center *4. Carmen Bigley, Poinciana

70-74
Sue Thompson d. Barbara Jones 6-1, 6-0
Joan Frazier d. Jeanette Harold 6-2, 6-3

Elimination Bracket
Jones d. Harold 3-2 Ret

Championship Match
Thompson d. Frazier 6-7 (5), 6-0, 10-7

*GOLD: Sue Thompson, Ormond Beach; *SILVEER: Joan Frazier, Ormand Beach; *BRONZE: Barbara Jones, Brandon; *4. Janette Harold, Kissimmee

75-79
*1. Cherrie Butler, Kissimmee

85-89
*1. Charlotte Fisher, Buffalo, New York

Men’s Singles
50-54
Arthur Muriph d. Jeff Nykerk 6-7 (2), 7-6 (4), 10-3
Thomas Casper d. Dave Shaw 6-4, 6-4

Elimination Bracket:
Nykerk d. Shaw

Championship Match
Casper d. Muriph 6-1, 5-7, 10-7

*GOLD: Thomas Casper, Tampa; *SILVER: Arthur Muriph, Kissimmee; *BRONZE: Jeff Nykerk, Jacksonville; *4. David Shaw, Tampa

55-59
Peter Storm d. Rick Salomone 6-0, 6-0
Storm d. Ron Coleman 6-7 (5), 7-5, 10-7
Mark Berman d. Jayson High 6-3, 6-2

Elimination Bracket
High wins by default
High d. Coleman 6-3, 6-2

Championship Match
Berman d. Storm 7-6 (5), 6-3
*GOLD: Mark Berman, Ocala; *SILVER: Peter Storm, Fleming Island; *BRONZE (FLA): Jayson High, Sun City Center *BRONZE: (INT) Ron Coleman, Bothell, Washington; *4. Rick Salomone, Parrish

60-64
Cesar Caolo d. Walter Childs 6-2, 6-0
Rob Pridgen d. Joe Anderson 6-0, 6-1

Elimination Bracket
Anderson d. Childs

Championship Match
Pridgen d. Caolo 6-0, 6-2

*GOLD: Rob Pridgen, Coral Gables; *SILVER: Cesar Caolo, Lake Placid; *BRONZE: Joseph Anderson, Avon Park; *4. Walter Childs, Bartow

65-69
Jon Bortner d. Stan Villadelgado 6-0, 6-1
Carlton Dean d. Alfred Lyles via forfeit
Jon Miller d. Dan Remley
Robert Harmon d. Jerry Jones via forfeit
Miller d. Harmon

Elimination Bracket:
Remley d. Villadelgado 6-3, 6-3
Bob Harmon d. Bortner 6-3, 2-6, 10-4

Championship Match
Dean d. Miller 6-3, 6-3

*GOLD: Carlton Dean, The Villages; *SILVER: John Miller, Sebring; *BRONZE: Robert Harmon, Jacksonville; *4. Jon Bortner, Valrico

70-74
Mario Alvarez d. Tom Atteberry 6-0, 6-0
Mark Landgrebe d. Charles Spong 6-0, 6-3
Juno Guevara d. Ed Humbert 6-1, 6-1
Joe Flores d. Noel Smith
Alvarez d. Landgrebe 6-0, 6-1
Flores d. Guevara 6-3, 6-2

Elimination Bracket
Smith d. Atteberry 6-2, 6-0
Spong d. Humbert
Landgrebe d. Guevara

Championship Match:
Alvarez d. Flores 7-5, 6-3
*GOLD: Mario Alvarez, Milton; *SILVER: Joe Flores, Port Charlotte *BRONZE: Mark Landgrebe, Ruskin; *4. Juno Guevara, The Villages

75-79
Rob Rohe d. Claude White 6-3, 6-3
Dave Dean d. Jack Mayo via forfeit
Dan Holcomb d. Dale Nofzinger 6-3, 6-3
Earl Maslin d. Rick Salomone
Jerry Counter d. Rohe 6-2, 6-1
Dean d. Heinz Rosen 1-6, 6-4, 10-6
Holcomb d. Irwin Lahasky 6-4, 2-6, 10-7
Maslin d. Duane Hopkins 6-7, 7-6 (6), 10-4
Dean d. Counter 7-5, 6-4
Maslin d. Holcomb 7-5, 6-1

Elimination Bracket
White/Salomone forfeit
Mayo/Nofzinger forfeit
Counter d. Holcomb by default

Championship Match
Dean d. Maslin 6-3, 5-7, 1-0

*GOLD: Dave Dean, The Villages; *SILVER: Earl Maslin, Sebring; *BRONZE: Jerry Counter, Winter Haven *4. Dan Holcomb, Tampa

85-89 combined with 90-94
Quinto Calvarese d. Howard Trufant 6-2, Retired

85-89
*1. Quinto Calvarese; Summerfield

90-94
*1. Howard Trufant; Sarasota

Women’s Doubles
50-54 and 55-59 combined
Denise Maqueira & Rebecca Pate d. Katherine Courage & True Capiro 6-3, 7-6

50-54
*GOLD: Denise Maqueira, Lakeland and Rebecca Pate, Lake Alfred

55-59
*GOLD (INT): Katherine Courage, Virginia Beach, Virginia and True Capiro, Norfolk, Virginia

55-59
Christa Curtis & Patricia Rucker d. Brenda Parsons & Joanne Collier 6-4, 6-3
Marcy Casp & Tammy Flint d. Yvonne Kjerrumgaard & Debbie Pyle 6-3, 6-3
Curtis & Rucker d. Judy Singleton & Sally Bosshardt 6-3, 6-3
Katherine Courage & True Capiro d. Casp & Flint 6-4, 3-6, 10-6

Elimination Bracket
Parsons & Collier d. Kjerrumgaard & Pyle 7-5, 6-4

Bronze Medal Match
Casp & Flint d. Singleton & Bosshardt 6-4, 3-6, 10-2

Championship Match
Curtis & Rucker d. Courgae & Capiro via default
*GOLD: Christa Curtis and Patricia Rucker, Summerfield; *SILVER: (INT) Katherine Courage, Virginia Beach, Virginia and True Capiro, Norfolk, Virginia; *SILVER: (Fla) Marcy Casp, Leesburg, Tammy Flint, Sanford; *BRONZE: Judy Singleton, Lake Mary, Sally Bosshardt, Leesburg

60-64
Martha Tagget & Marsha Oltz d. Judy Crago & Chris Dixon 6-2, 6-1
Wendy Schmidt & Phyllis Schnell d. Margaret Cooper & Kerry Young via default
Kathy Crawford & Karen Miller d. Tagget & Oltz 7-5, 6-4
Schmidt & Schnell d. Judy King & Donna Topham 6-2, 6-1

Elimination Bracket
Denise Maqueria & Pale d. Craig & Dixon 6-2, 6-0
Taggett & Oltz d. King & Topham

Championship Match
Crawford & Miller Schmidt & Schnell 6-3, 6-4
*GOLD: Wendy Schmidt, Haines City, Phyllis Schnell, Kissimmee; *SILVER: Kathy Crawford and Karen Miller, Fort Meyers; *BRONZE: Martha Tagget and Marsha Oltz, Clermont

65-69
Joan Vanloo & Cleo Simon d. Bonnie Mikulla & Donna Erickson 6-0, 6-1
Vanloo & Simon d. Francis Hall & Louis Patterson 6-4, 6-4
Ann Steele & Sue Thompson d. Martha Poitvent & Joan Frazier 6-3, 6-3

Elimination Bracket
Mikula & Erickson win by default

Bronze Medal Match
Poitvent & Frazier d. Hall & Patterson 6-2, 6-0

Championship Match
Steele & Thompson d. Vanloo & Simon 6-0, 6-0
*GOLD: Ann Steele and Sue Thompson, Ormond Beach; *SILVER: Joan Vanloo and Cleo Simon, The Villages; *BRONZE: Martha Poitvent, East Palatka, Joan Frazier, Ormond Beach; 4. Francis Hall, Winter Haven, Louis Patterson, Haines City

70-74
Judith Davis & Marcha Moore d. Ann Culbertson & Rebecca Albert 6-3, 6-0
*GOLD: Judith Davis and Marcha Moore, Naples; *SILVER: Ann Culbertson and Rebecca Albert, Tequesta

Men
55-59
Loebel & Malkemes d. Hun & Seymour 6-1, 6-1
*GOLD: Robin Loebel and Robert Malkemes, Kissimmee; *SILVER: Gary Hun, Lake Wales, Timothy Seymour, Nalcrest

60-64
Kirk Coffman & James Lafoon d. Joseph Anderson & Earl Maslin 6-4, 6-2
Herb Nold & David Yeary d. Thomas Tagget & Earl Oltz 7-5, 6-3

Bronze Medal Match
Tagget & Oltz d. Anderson & Maslin 6-0, 6-2

Championship Match
Nold & Yeary d. Coffman & Laffoon 6-2, 4-6, 10-2
*GOLD: Herb Nold and David Yeary, Lakeland; *SILVER: Kirk Coffman and James Laffoon, Winter Haven; *BRONZE: Thomas Taggett and Earl Oltz, Clermont; 4. Joseph Anderson, Avon Park, Earl Maslin, Sebring

65-69
Jonathan Bortner & James Whitaker d. Eugene Bengston & Bruce Wyse 6-3, 7-6
David Barnes & James Judd d. Douglas Dwyer & Bob Pentz 6-2, 6-0

Bronze Medal Match
Bengston & Wyse d. Dwyer & Pentz 3-0, retired

Championship Match
Bortner & Whitaker d. Barnes & Judd 7-6 (6), 6-1
*GOLD: Jonathan Bortner, Valrico and James Whitaker, Lake Wales; *SILVER: David Barnes & James Judd, The Villages; *BRONZE: Eugene Bengston, Avon Park, Bruce Wyse, Lake Placid; 4. Douglas Dwyer and Bob Pentz, The Villages

70-74
Ross Williams & Lee Freeman d. Charles Spong & Claude White 6-2, 6-1
Gay Hopkins & Charlie Hudson d. Edwin Carter & Michael Morrissey 7-6 (3), 6-0
Mario Alvarez & Dave Dean d. Williams & Freeman 6-3, 6-1
Hopkins & Hudson d. Juno Guevara & Robert Howard 4-6, 6-4, 10-2

Consolation
Carter & Morrissey d. Spong & White 6-0, 6-1

Bronze Medal Match
Guevara & Howard d. Williams & Freeman win by default

Championship Match
Hopkins & Hudson d. Alvarez & Dean 6-3, 7-6(6)
*GOLD: (INT) Gay Hopkins, Killen, Alabama, Charlie Hudson, Punta Gorda; *GOLD: (Fla) Mario Alvarez, Milton, Dave Dean, The Villages; *SILVER: Juno Guevara and Robert Howard, The Villages; *BRONZE: Ross William, Jupiter, Lee Freeman, Bartow

75-79 (Round Robin play)
Irwin Lahasky & Dan Holcomb d. Ed Falk & Richard James 6-4, 6-3
Jerry Counter & Peter Whidden d. Lahasky & Holcomb 7-5, 6-1
Counter & Whidden d. Falk & James 4-6, 6-1, 10-5

*GOLD: Jerry Counter, Winter Haven, Peter Whidden, Sebastian; *SILVER: Irwin Lahasky, Deerfield Beach Dan Holcomb, Tampa; *BRONZE: Ed Falk and Richard James, The Villages

Mixed Doubles
50-54
Calvin Bowen & Denise Maqueira d. Diane & Christopher Finney 6-0, 6-3
*GOLD: Calvin Bown and Denise Maqueira, Lakeland; *SILVER: Christopher Finney and Diane Finney, Celebration

55-59
Adrienne Dienst & Ron Coleman d. Janet & Vic Platania 2-6, 6-4, 1-0 (10-8)
Letitia Otero & Gary Hun d. Cathy Thompson and Jayson High
Susan Bailey & James Magee d. Dienst & Coleman 5-7, 6-4, 1-0 (10-4)
Cynthia Norwood & Rick Salamone d. Otero & Hun 6-1, 6-0

Consolation bracket
Judy Crago & Gary Fair d. Platania & Platania 6-2, 6-2
Bronze Medal Match
Dienst & Coleman d. Otero & Hun 6-3, 6-2

Championship Match
Bailey & Magee d. Norwood & Salamone 7-5, 3-6, 1-0 (10-8)
*GOLD: Susan Bailey, The Villages & James Magee, Lady Lake; *SILVER: Cynthia Norwood, Ellenton & Rick Salamone, Parrish; *BRONZE(INT): Adrienne Dienst & Ron Coleman, Bothell, WA; *BRONZE (FLA): Letitia Otero, Winter Haven & Gary Hun, Lake Wales

60-64
Barbara & David Peirson d. Mary Grant & James Judd 6-3, 6-1
Carmen Bigley & Charlie Winters d. Judy Crago & Gary Fair 6-1, 6-3
Margaret & Herb Cooper d. Martha & Thomas Taggett 6-1, 6-3
Peirson & Peirson d. Ardis & Cesar Caolo 6-3, 6-2
Nina Eisenfeld & George Jenkins d. Sandra Thomas & Julian Gloomis 6-0, 6-3
Winters & Bigley d. Susan Clark & John Miller 6-3, 6-4
Cooper & Cooper d. Frances Hall & Don Koehler via default
Peirson & Peirson d. Eisenfeld & Jenkins 6-2, 6-3
Cooper & Cooper d. Winters & Begley 6-0, 6-0

Bronze Medal Match
Eisenfeld & Jenkins d. Winters & Begley by forfeit

Championships Match
Cooper & Cooper d. Peirson & Peirson 6-1, 6-0
*GOLD: Margaret Cooper, West Palm Beach & Herb Cooper, Columbia, SC; *SILVER: Barbara & David Pierson, Fort Myers; *BRONZE: Nina Eisenfeld & George Jenkins, Tamarac

65-69
Judy & James Whitaker d. Heidi Lichte & Richard Sweeting
Joan & Owen Davidson d. Sharon & Douglas Dwyer

Bronze Medal Match
Lichte & Sweeting d. Dwyer & Dwyer 7-6(4) , 6-3

Championship Match
Davidson & Davidson d. Whitaker & Whitaker 6-1, 6-3
*GOLD: Owen Davidson and Joan Davidson, New Smyrna Beach; *SILVER: James Whitaker and Judy Whitaker, Lake Wales; *BRONZE: Richard Sweeting and Heidi Lichte, Bradenton

70-74
Patricia Rucker & Thomas Burgess d. Cleo & Ed Simon 6-1, 6-1
Ann & Henry Culbertson d. Sylvia & Bob Rohe

Bronze Medal Match
Rucker & Burgess d. Rohe & Rohe 6-1, 6-2

Championship Match
Albert & Ross d. Culbertson & Culbertson 6-1, 6-2
*GOLD: Rebecca Albert, Tequesta & William Ross, Jupiter; *SILVER: Ann & Henry Culberson, Tequesta; *BRONZE: Patricia Rucker & Thomas Burgess, Summerfield; 4. Sylvia & Bob Rohe, West Palm Beach