Results

Research Way and University Boulevard

5K Time Trials

Women
50-54
*1. Kathy Petrillo, Jupiter, 0:07:37.654 (new record for age group); *2. Tish Kelly, Naples, 0:07:44.655; *3. Tere Camacho, Miami, 0:08:12.553; *4. Cathy Kamhi, Largo, 0:08:23.082; 5. Joan Stolz, Tarpon Springs, 0:08:29.160; 6. Robin Pomeranz, Boca Raton, 0:08:50.920; 7. Denise Leheup, Orlando, 0:09:11.754; 8. Jacqueline Ledea, Boca Raton, 0:10:15.702

55-59
*1. Wendy Menne, Redington Beach, 0:08:44.092; *2. Tamara Savage, Delray Beach, 0:08:46.465; *3. Dixie Devry, Ottawa IL, 0:09:02.724; *4. Carol Campbell, Longboat Key, 0:09:10.967

60-64
*1. Judith Shepard, Odessa, 0:08:09.747; *2. Ceme Curley, Orlando, 0:09:15.976

70-74
1. Cheryl Stevenson, Bloomington IL, 0:09:13.022 (new record for age group); 2. Lois Leon, Miami, 0:09:18.863; 3. Rose Marie Ray, Seminole, 0:09:49.612

75-79
*1. Baerbel Bartyczak, Satellite Beach, 0:11:21.959 (new record for age group); *2. Barbara Reade, Buffalo NY, 0:13:46.312

80-84
*1. Phyllis Goodlad, Dade City, 0:11:05.679 (new record for age group); *2. Shirley Mccrea, Venice, 0:12:02.074; *3. Leurene Hildenbrand, Pinellas Park, 0:15:41.877

Men
50-54
*1. Brian Davis, Orlando, 0:07:01.921; *2. Randall Smith, Tallahassee, 0:07:04.258; *3. Robert Stevens, Dunnellon, 0:07:12.118; *4. Steve Nail, Simpsonville SC, 0:07:19.722; *5. Tim Reifschneider, Venice, 0:07:28.374; 6. Fred Mclaughlin, Santa Rosa Beach, 0:07:35.676; 7. Michael Ploch, Riverview, 0:07:39.689; 8. Eric Latimer, North Port, 0:07:39.786; 9. Adam Ryan, Lighthouse Point, 0:07:51.616; 10. Brian Stockmaster, Charleston SC, 0:07:57.940; 11. Michael Rhoades, Holiday, 0:08:08.191; 12. David Boyd, Jacksonville, 0:09:03.384; 13. Darryl Roberts, Chicago IL, 0:10:24.639

55-59
*1. Charles Kelly, Naples, 0:06:53.563 (new record for age group); *2. Steve Reker, Tallahassee, 0:07:06.348; *3. Greg Algood, Oldsmar, 0:07:25.161; *4. John Tanner, Clearwater, 0:07:44.100; 5. Jeff Chartier, Sarasota, 0:08:03.226; 6. James Harrison, Palm Bay, 0:08:11.363; 7. ; Michael Runda, Oviedo, 0:08:14.390; 8, Bob Brubaker, Clearwater, 0:08:48.325

60-64
*1. Dave Viney, Montverde, 0:06:47.686; *2. Craig Manchen, Naples, 0:07:14.751; *3. John Randolph, Naples, 0:07:29.356; *4. Dale Showell, Delray Beach, 0:07:50.701; 5. David Borden, Naples, 0:08:03.476; 6. Fillmore Wilson, Charleston SC, 0:08:04.261; 7. Gary Jordan, Plant City, 0:08:12.431; 8. Doug Webster, Oldsmar, 0:08:26.518; 9. Kevin Ruesch, Lakeland, 0:08:36.885; 10. Jairo Sabogal, Jacksonville, 0:08:37.148; 11. Jorge Espinosa, Hialeah, 0:08:44.023; 12. James Campbell, Longboat Key, 0:09:14.878; 13. Barney Myers, Tallahassee, 0:09:58.401

65-69
*1. Thomas Lobdell, Englewood, 0:07:23.991; *2. Eric Lippens, Naples, 0:07:30.798; *3. Pascal Jugy, Tarpon Springs, 0:07:31.061; *4. Gary Rucker, Largo, 0:07:40.528; 5. Daniel Ohara, The Villages, 0:07:50.024; 6. Glenn Frindt, Jacksonville, 0:07:51.666; 7. Allen Hughes, Tarpon Springs, 0:07:52.753; 8. Michael Ruddock, Floral City, 0:07:58.000; 9. Dennis Whelan, Tierra Verde, 0:08:12.506; 10. Reece Jones, Safety Harbor, 0:08:23.064; 11. Neville Brabrook, Altamonte Springs, 0:08:31.092; 12. Richard Rawls, Plant City, 0:08:37.824; 13. Harry Davis, Orange Park, 0:08:44.486; 14. Lawrence Collins, Clermont, 0:09:43.264; 15. Jim Sauls, Tallahassee, 0:09:46.863; 16. James Phillips, St. Petersburg, 0:11:15.139

70-74
*1. Sandy Scott, Seminole, 0:07:28.750 (new record for age group); *2. Robert Burns, Little Torch Key, 0:07:39.981; *3. Steve Agronick, The Villages, 0:07:51.519; *4. Darryl Troy, West Palm Beach, 0:08:02.373; 5. Alan Wells, Inverness, 0:08:32.673; 6. Charles Fetzer, Oriental NC, 0:08:37.120; 7. William Dawson, Ocala, 0:08:46.690; 8, Albert Leon, Miami, 0:08:49.993; 9. Ira Mandell, Stuart, 0:08:51.749; 10. Harris Samuels, New Smyrna Beach, 0:09:04.747; 11. John Sharp, Clermont, 0:09:08.654

75-79
*1. David Ellefson, Banner Elk NC, 0:08:06.427 (new record for age group); *2. David Shanks, Melbourne, 0:08:09.570; *3. William Hutchinson, Jacksonville, 0:08:23.697; *4. Lawrence Kokesh, Thomasville GA, 0:08:45.702; v5. William Otto, Coral Springs, 0:08:50.427; *6. Guy Cornet, Coral Springs, 0:08:55.095; 7. Tomasz Radzikowski, Dunnellon, 0:09:14.674; 8. David Wragg, Stuart, 0:09:26.087; 9. Lawrence Reade, Buffalo, 0:09:57.228; 10. Lowell Elbertson, Crystal River, 0:10:25.458

80-84
*1. Orgene Gene Bak, The Villages, 0:09:31.742; *2. Allen Blankinship, Dunnellon, 0:10:00.921; *3. William Padilla, Port Charlotte, 0:13:27.007

Recumbent Cycles – Not a program of the National Senior Games. No Qualifiers

Enclosed M 70-74
1. Ray Mickevicius, Sarasota, 0:07:16.251

Women
70-74
1. Martha Pfeifer, The Villages, 0:13:11.011 (new record for age group)

Men
50-54
1. Steven Olsen, Inverness, 0:07:45.512

55-59
1. Michael Runda, Oviedo, 0:08:47.950

60-64
1. Allan Duhm, Lakeland, 0:07:39.731; 2. Reinhard Glawe, Cape Coral, 0:08:30.941

70-74
1. Gary Smith, Indialantic, 0:09:16.116; 2. Joseph Pfeifer, The Villages, 0:09:24.912; 3. Chester Fromm, Port Orange, 0:15:37.205

10K Time Trials

Women
50-54
*1. Kathy Petrillo, Jupiter, 0:15:05.875 (new record for age group); *2. Tish Kelly, Naples, 0:15:47.142; *3. Cathy Kamhi, Largo, 0:16:25.044; *4. Tere Camacho, Miami, 0:16:46.608; 5. Joan Stolz, Tarpon Springs, 0:16:56.089; 6. Robin Pomeranz, Boca Raton, 0:17:26.624; 77 Denise Leheup, Orlando, 0:18:44.064; 8. Shauna Federico, Wellington, 0:19:20.606; 9. Jacqueline Ledea, Boca Raton, 0:20:25.324

55-59
*1. Robin Kert, Boca Raton, 0:15:48.236 (new record for age group); *2. Wendy Menne, Redington Beach, 0:17:41.828; *3. Dixie Devry, Ottawa Il, 0:17:51.057; *4. Carol Campbell, Longboat Key, 0:18:32.429

60-64
*1. Judith Shepard, Odessa, 0:16:11.304 (new record for age group); *2. Ceme Curley, Orlando, 0:19:08.133

70-74
*1. Lois Leon, Miami, 0:17:46.972 (new record for age group); *2. Cheryl Stevenson, Bloomington Il, 0:18:08.039; *3. Rose Marie Ray, Seminole, 0:19:59.230

75-79
*1. Baerbel Bartyczak, Satellite Beach, 0:22:37.364 (new record for age group); *2. Barbara Reade, Buffalo Ny, 0:30:27.086

80-84
*1. Phyllis Goodlad, Dade City, 0:22:59.406 (new record for age group); *2. Shirley McCrea, Venice, 0:24:45.529; *3. Leurene Hildenbrand, Pinellas Park, 0:33:26.682

Men
50-54
*1. Randall Smith, Tallahassee, 0:14:11.103; *2. Steve Nail, Simpsonville SC, 0:15:00.192; *3. Tim Reifschneider, Venice, 0:15:14.582; *4. Eric Latimer, North Port, 0:15:32.826; *5. Michael Ploch, Riverview, 0:15:52.468; 6. Adam Ryan, Lighthouse Point, 0:16:28.911; 7, Brian Stockmaster, Charleston SC, 0:16:54.918; 8. Michael Rhoades, Holiday, 0:16:55.001; 9. David Boyd, Jacksonville, 0:18:59.590

55-59
1. Brian Davis, Orlando, 0:14:12.616; 2. Steve Reker, Tallahassee, 0:14:18.860; 3. Greg Algood, Oldsmar, 0:15:04.091; 4. John Tanner, Clearwater, 0:15:32.121; 5. Jeff Chartier, Sarasota, 0:16:26.210; 6. James Harrison, Palm Bay, 0:16:38.884; 7, Bob Brubaker, Clearwater, 0:17:35.532

60-64
*1. Dave Viney, Montverde, 0:13:30.661 (new record for age group); *2. Dale Shaowell, Delray Beach, 0:15:51.713; *3. Fillmore Wilson, Charleston Sc, 0:16:00.788; *4. David Borden, Naples, 0:16:13.566; *5. Gary Jordan, Plant City, 0:16:17.172; 6. Doug Webster, Oldsmar, 0:16:44.695; 7, Jairo Sabogal, Jacksonville, 0:17:01.294; 8. Jorge Espinosa, Hialeah, 0:17:29.302; 9. James Campbell, Longboat Key, 0:18:45.213; 10, Barney Myers, Tallahassee, 0:19:16.281

65-69
*1. Thomas Lobdell, Englewood, 0:14:44.062; *2. Pascal Jugy, Tarpon Springs, 0:14:51.580; *3. Daniel Ohara, The Villages, 0:15:14.973; *4. Allen Hughes, Tarpon Springs, 0:15:37.500; 5. Michael Ruddock, Floral City, 0:15:45.036; 6. Glenn Frindt, Jacksonville, 0:15:59.494; 7, Neville Brabrook, Altamonte Springs, 0:17:02.070; 8. Harry Davis, Orange Park, 0:17:06.342; 9. Richard Rawls, Plant City, 0:17:57.134; 10, Lawrence Collins, Clermont, 0:19:15.760, 11. Jim Sauls, Tallahassee, 0:20:50.921; 12. James Phillips, St. Petersburg, 0:23:10.694

70-74
*1. Robert Burns, Little Torch Key, 0:15:40.009 (new record for age group); *2. Steve Agronick, The Villages, 0:15:42.379; *3. Darryl Troy, West Palm Beach, 0:16:08.897; *4. Alan Wells, Inverness, 0:17:13.050; 5. Albert Leon, Miami, 0:17:34.219; 6. Ira Mandell, Stuart, 0:17:43.824; 7, John Sharp, Clermont, 0:18:24.365

75-79
*1. David Ellefson, Banner Elk Nc, 0:16:20.474 (new record for age group); *2. David Shanks, Melbourne, 0:16:43.143; *3. William Otto, Coral Springs, 0:17:52.129; * 4. Lawrence Kokesh, Thomasville Ga, 0:17:53.028; *5. Guy Cornet, Coral Springs, 0:17:59.856; *6. Tomasz Radzikowski, Dunnellon, 0:18:37.529; 7, Lawrence Reade, Buffalo Ny, 0:19:45.456

80-84
*1. Orgene Gene Bak, The Villages, 0:19:05.721; *2. Allen Blankinship, Dunnellon, 0:20:57.299; *3. William Padilla, Port Charlotte, 0:27:54.994

Recumbent Cycles – Not a program of the National Senior Games. No Qualifiers

Enclosed Men 70-74
1. Ray Mickevicius, Sarasota, 0:14:06.835

Men
50-54
1. Steven Olsen, Inverness, 0:15:50.733

60-64
1. Allan Duhm, Lakeland, 0:15:21.527; 2. Reinhard Glawe, Cape Coral, 0:17:25.976

70-74
1. Gary Smith, Indialantic, 0:19:07.352

20K Road Race – Lake Hollingsworth

Women
50-54
*1. Tish Kelly, Naples, 0:32:34.613; *2. Cathy Kamhi, Largo, 0:32:35.210; *3. Denise Leheup, Orlando, 0:32:36.570; *4. Robin Pomeranz, Boca Raton, 0:32:36.583; 5. Shauna Federico, Wellington, 0:32:36.956; 6. Jacqueline Ledea, Boca Raton, 0:37:13.821

55-59
*1. Robin Kert, Boca Raton, 0:32:35.501; *2. Tamara Savage, Delray Beach, 0:32:36.661

70-74
*1. Rose Marie, Ray, Seminole, 0:39:48.788; *2. Elena Patterson, New York NY, 0:40:10.274; *3. Frances Weston, Mount Dora, 0:40:31.790

75-79
*1. Baerbel Bartyczak, Satellite Beach, 0:45:56.389

80-84
*1. Phyllis Goodlad, Dade City, 0:44:59.387; *2. Shirley McCrea, Venice, 0:46:00.472

Men
50-54
*1. Norberto Olivera, Lake Worth, 0:27:14.106; *2. Brian Davis, Orlando, 0:27:14.539; *3. Will Montoya, Ponte Vedra Beach, 0:27:15.028; *4. Daniel Acosta, Hialeah, 0:27:15.614; 5. William Barrett, St Augustine, 0:27:15.890; 6. Randall Smith, Tallahassee, 0:27:18.204; 7. Brian Stockmaster, Charleston SC, 0:27:19.368; 8. Fred McLaughlin, Santa Rosa Beach, 0:27:19.829; 9. Robert Stevens, Dunnellon, 0:27:43.505; 10. Michael Rhoades, Holiday, 0:28:29.726; 11. David Boyd, Jacksonville, 0:35:09.362

55-59
*1. Frank Mullen, Clearwater, 0:27:14.145; *2. John Tanner, Clearwater, 0:27:14.272; *3. Charles Kelly, Naples, 0:27:15.571; *4. Steve Reker, Tallahassee, 0:27:15.773; 5. Jeffrey Killin, Naples, 0:27:15.944; 6. Robert Jolley, Palm Coast, 0:27:16.279; 7. Craig Dooley, Louisville KY, 0:27:19.805; 8. Carlos Lopez, Kissimmee, 0:27:21.161; 9. James Harrison, Palm Bay, 0:27:25.522

60-64
*1. Dave Viney, Montverde, 0:26:23.586; *2. Craig Manchen, Naples, 0:26:24.468; *3. John Randolph, Naples, 0:27:46.275; *4. Dale Schowell, Delray Beach, 0:28:43.048; 5. Fillmore Wilson, Charleston SC, 0:28:51.205; 6. Gary Jordan, Plant City, 0:29:40.756; 7. Jairo Sabogal, Jacksonville, 0:31:55.945

65-69
*1. Michael McCollum, Largo, 0:27:44.141; *2. Eric Lippens, Naples, 0:27:44.315; *3. Thomas Lobdell, Englewood, 0:27:45.148; *4. Glenn Frindt, Jacksonville, 0:28:03.258; 5. Eduardo Nebuloni, Delray Beach, 0:28:43.957; 6. John Mills, The Villages, 0:28:44.293; 7. Daniel Ohara, The Villages, 0:29:41.005; 8. John Allgeier, Fisherville KY, 0:29:41.753; 9. Jean Goergen, St. Petersburg, 0:33:06.848; 10. Luis Mayol, Saint Cloud, 0:34:23.373; 11. James Phillips, St. Petersburg, 0:46:38.736

70-74
*1. Steve Agronick, The Villages, 0:31:51.719; *2. Robert Burns, Little Torch Key, 0:31:51.803; *3. Michael Patterson, Old Lyme CT, 0:31:51.959; *4. Tim Davies, St Petersburg, 0:31:52.238; 5. Darryl Troy, West Palm Beach, 0:31:56.199; 6. Charles Fetzer, Oriental NC, 0:31:59.529; 7. Ira Mandell, Stuart, 0:32:03.458

75-79
*1. William Hutchinson, Jacksonville, 0:31:53.574; *2. David Shanks, Melbourne, 0:31:54.789; *3. Luigi Fabbri, Hallandale Beach, 0:31:54.964; *4. David Ellefson, Banner Elk NC, 0:31:55.383; *5. Lawrence Kokesh, Thomasville Ga, 0:31:59.106; *6. Guy Cornet, Coral Springs, 0:31:59.821; 7. Tomasz Radzikowski, Dunnellon, 0:31:59.920; 8. Lowell Elbertson, Crystal River, 0:40:50.909

80-84
*1. Orgene Gene Bak, The Villages, 0:31:55.097

40K Road Race – Lake Hollingsworth

Women
50-54
*1. Tish Kelly, Naples, 1:06:03.891; *2. Cathy Kamhi, Largo, 1:06:06.296; *3. Denise Leheup, Orlando, 1:10:09.673; *4. Jacqueline Ledea, Boca Raton, 1:18:42.806

55-59
*1. Robin Kert, Boca Raton, 1:06:03.411; *2. Tamara Savage, Delray Beach, 1:18:43.086

70-74
*1. Elena Patterson, New York NY, 1:26:54.309; *2. Frances Weston, Mount Dora, 1:34:36.030

80-84
*1. Phyllis Goodlad, Dade City, 1:37:07.904

Men
50-54
*1. Michael Rhoades, Holiday, 0:55:14.410; *2. Norberto Olivera, Lake Worth, 0:55:14.741; *3. Will Montoya, Ponte Vedra Beach, 0:55:14.953; *4. William Barrett, St Augustine, 0:55:15.294; 5. Fred McLaughlin, Santa Rosa Beach, 0:55:15.939; 6. Bob Roth, Tampa, 0:56:08.498; 7. Daniel Acosta, Hialeah, 0:57:46.215; 8. Randall Smith, Tallahassee, 1:00:09.262

55-59
*1. Brian Davis, Orlando, 0:55:14.677; *2. Steve Reker, Tallahassee, 0:55:14.843; *3. John Tanner, Clearwater, 0:55:14.974; *4. Craig Dooley, Louisville KY, 0:55:15.215; *5. Jeffrey Killin, Naples, 0:55:15.232; 6. Frank Mullen, Clearwater, 0:55:15.594; 7. Robert Jolley, Palm Coast, 0:57:44.931; 8. James Harrison, Palm Bay, 1:03:34.491

60-64
*1. Dave Viney, Montverde, 0:54:16.989; *2. Santiago De La Torre, Miami Beach, 0:56:38.100; *3. Craig Manchen, Naples, 0:56:38.610; *4. Gary Jordan, Plant City, 0:56:38.957; 5. Jairo Sabogal, Jacksonville, 0:56:39.671; 6. Dale Schowell, Delray Beach, 0:56:39.798; 7. John Randolph, Naples, 0:56:49.872; 8. Jorge Espinosa, Hialeah, 1:07:58.710

65-69
*1. Thomas Lobdell, Englewood, 0:56:37.672; *2. Eric Lippens, Naples, 0:56:37.866; *3. Timothy Grossnickle, St Peteresburg, 0:56:38.137; *4. Eduardo Nebuloni, Delray Beach, 0:56:38.753; 5. Michael Mccollum, Largo, 0:56:38.821; 6. Daniel Ohara, The Villages, 0:56:39.581; 7. Glenn Frindt, Jacksonville, 0:56:40.949; 8. Rene Basulto, Hialeah, 0:56:41.343; 9. John Allgeier, Fisherville KY, 1:02:32.437; 10. Neville Brabrook, Altamonte Springs, 1:07:02.289; 11. James Phillips, St. Petersburg, 1:38:49.209

70-74
*1. Steve Agronick, The Villages, 1:01:54.215; *2. Robert Burns, Little Torch Key, 1:01:55.250; *3. Michael Patterson, Old Lyme CT, 1:01:55.278; *4. Harris Samuels, New Smyrna Beach, 1:02:39.153; *5. Darryl Troy, West Palm Beach, 1:04:41.311; 6. Charles Fetzer, Oriental NC, 1:07:07.496

75-79
*1. David Ellefson, Banner Elk NC, 1:06:12.187; *2. Guy Cornet, Coral Springs, 1:08:13.784; *3. Tomasz Radzikowski, Dunnellon, 1:11:11.090

80-84
*1. Orgene Gene Bak, The Villages, 1:07:07.821