Results

Lakeland AMF Lanes – Saturday, December, 2

Team Bowling
Team Bowling is not a program of the National Senior Games. No qualifiers

Mixed Team Event

55-59
1. RSW, The Villages, 2395 (Donna Carroll, 520; Dave Kanack, 593; Carol Teel, 614; Jerry Teel, 668); 2. Bags N Balls, Lakeland, 2296 (Delmas Bottoms, 588; Karen Doucette, 534; Barbara Gnegy, 553; Daniel Young, 621)

Women’s Doubles

50-54
*1. Tina Peavy, Lakeland & Nadine Lewis, Seffner, 1161; *2. Tammy Gissinger, Apollo Beach & Sandra Montgomery, Riverview, 1143; *3. Renee Miller, Largo & Christine Srock, Pinellas Park, 1133; *4. Lynda DeLong, Wildwood & Pamela Malashevitz, Summerfield, 1042

55-59
*1. Carol Teel & Donna Carroll, The Villages, 1164; *2. Sandi Graves & Janis Caffee, Lakeland, 1055; *3. Betty Floris, Stuart & Georgette Moore, Palm City, 914; *4. Gloria Johnson, Jacksonville & Darlene Ledsinger, Yulee, 870

60-64
*1. Barbara Gnegy & Mary Doucette, Lakeland, 982; *2. Earleen Evans, Mulberry & Diane Downey, Lakeland, 979; *3. Mary Doolittle & Carol Martin, The Villages, 911

65-69
*1. Angel DuPree, Davie & Irene Holland, Tamarac, 944; *2. Dee Mixon, Bartow & Romola Mills, Cape Coral, 930; *3. JoLynn Christie & Jeanette Ferrell, The Villages, 923; *4. Shirley Bruggeman, Plant City & Pearl Conley, Largo, 854

70-74
*1. Donna Racer & Adrienne Wahlbrink, Lakeland, 847

75-79
*1. Doris Mauk & Muriel Musto, Haines City, 842; *2. Louise Chamberlin & Judy Marshall, The Villages, 820; *3. Loretta Reichenberg & Sami Gotauco, Lakeland, 809; *4. Irene Young & Jean Pastore, Valrico, 751

80-84
*1. Jean Richardson, Lakeland & Jean Miller, Lady Lake, 890; *2. Jan Wilson & Mary Northrup, Lady Lake, 889

85-89
*1. Betty Hall & Irene Watson, Lakeland, 946

Men’s Doubles

50-54
*1. Rob Gibson & Thomas Humphreys, Winter Haven, 1235; *2. George Huerta & David Montgomery, Tampa, 1208; *3. Herb Floris, Stuart & William Moore, Palm City, 1030

55-59
*1. Tom Fargis, The Villages & Ed Fenstermacher, 1252; *2. Jamie Angula, Bartow & John Spencer, Lakeland, 1239; *3. Thomas Cale, Lakeland & David Evans, Mulberry, 1225; 4. Daniel Young, Kathleen & Al Bottoms, Lakeland, 1196

60-64
*1. Lewis Mattox, Orlando & Richard Poretti, Casselberry, 1212; *2. Jerry Gavin, Cape Coral, & Paul Pippenger, Oldsmar, 1155; *3. Ken Killen, Summerfield & George Haman, The Villages, 1146; *4. Andy Kulikovskis & Rod Bradway, The Villages, 1035

65-69
*1. Richard Coleman, Lake Alfred & James Harrison, Jr., Bartow, 1376; *2. John Israel & Ben Eaton, Pensacola, 1273; *3. Gerald Teel, The Villages & Richard Merrill, Lady Lake, 1248; *4. Paul Malashevitz & Danny Bird, Summerfield, 1245

70-74
*1. Darryl Burns, Largo & Marty Fleischer, Lakeland, 1220; *2. Richard Gray & Lawrence Draeger, Pensacola, 1190; *3. Samuel Anzalone, The Villages & Bill McNulty, Lady Lake, 1073; *4. Charles Steeg, Lakeland & Cicero Carr, Jr., 1016

75-79
*1. Pete Chapman & George Brozina, The Villages, 1158; *2. Joseph Gasparre & Gary Silver, Leesburg, 1104; *3. Douglass Swords, Palm Beach & Buck Merry, Summerfield, 1064; 4. Glenn Johnston, Lakeland & Bruce Tohm, Mulberry, 998

80-84
*1. Everett Rieck & James Hurrle, Lakeland, 1154; *2. Ralph Ormes, Largo & Robert Dupois, Pensacola, 949

85-89
*1. Stanley Corwin, Boynton Beach & Jack Appel, Boca Raton, 982; 2. Harry Jackman, The Villages & Donald Walters, Lady Lake, 843

Mixed Doubles

50-54
*1. Lydia DeLong, Wildwood & Ken Killen, Summerfield, 1256; *2. Renee Miller, Largo & Paul Peppinger, Oldsmar, 1155; *3. Tina Peavy & Edmond Phillips, Lakeland, 1119; *4. Robin & Kenneth Walters, Panama City, 1102

55-59
*1. Carol & Gerald Teel, The Villages, 1285; *2. Janis Cafee & Stanley Sprow, Lakeland, 1263; *3. Maryfran Milbank & Bruce DeVivo, Winter Haven, 1065; *4. Donna & Orville Carroll, The Villages, 1057

60-64
*1. Earleen & David Evans, Mulberry, 1167; *2. Christine Srock, Pinellas Park & Jerry Gavin, Cape Coral, 1147; *3. Karen Doucette & Al Bottoms, Lakeland, 1140; *4. Mary Poindexter, St. Petersburg & Russell Kirton, Dunedin, 1108

65-69
*1. Dee Mixon, Bartow & Darryl Burns, Largo, 1187; *2. Pamela & Paul Maleshevitz, Summerfield, 1090; *3. Shirley & Martin Bruggeman, Plant City, 1039; *4. Romolla Mills & David Kanack, Wildwood, 1013

70-74
*1. Jeanette Ferrell, The Villages & John Ramsey, Winter Haven, 1158; *2. Hellen Cruz, Bartow & John Spencer, Lakeland, 1037; *3. Jane & Danny Bird, Summerfield, 1016; 4. Karen Keating & William Wright, Ormond Beach, 970

75-79
*1. Rosa Schuler, Lakeland & Bruce Thom, Mulberry, 1119; *2. Celina & Richard Merrill, Lady Lake, 1033; *3. Irene & Frank Pistone, Hollywood, 1003; *4. Judy Marshall & Thomas Humphreys, Sarasota, 913

80-84
*1. Lillian Webb, Sebring & Donald Manfred, Pensacola, 962; *2. Irene Watson & Everett Rieck, Lakeland, 908; *3. Helen & Edward Palagyi, Crawfordville, 882

85-89
*1. Betty Hall & James Hurrle, Lakeland, 819; *2. Mary Northrup, Lady Lake & Harry Jackman, The Villages, 785
Sunday, December 2

Women’s Singles

50-54
*1. Renee Miller, Largo, 665 (new record for age group); *2. Lisa Polonczyk, Lakeland, 558; *3. Lynda DeLong, Wildwood, 512; *4. Tammy Gissinger, Apollo Beach, 491; 5. Adrienne Schmitz, The Villages, 385; 6. Alma Macht, The Villages, 342

55-59
*1. Carol Teel, The Villages, 711 (new record for age group); *2. Stephanie Floss, Lakeland, 544; *3. Janis Caffee, Lakeland, 526; *4. Donna Carroll, The Villages, 468; 5. Betty Floris, Stuart, 463; 6. Gloria Johnson, Jacksonville, 426

60-64
*1. Christine Srock, Pinellas Park, 575; *2. Sandra Graves, DeLand, 565; *3. Karen Doucette, Lakeland, 553; *4. Pauline Drum, Lakeland, 536; 5. Paulette Crider, Melbourne, 473; 6. Earleen Evans, Mulberry, 467; 7. Mary Poindexter, St. Petersburg, 464; 8. Kathleen Waite, Gainesville, 452; 9. Linda Myer, Winter Haven, 444; 10. Darlene Ledsinger, Yulee, 412

65-69
*1. Barbara Gnegy, Lakeland, 566; *2. Pamela Malashevitz, Summerfield, 561; *3. Georgette Moore, Palm City, 554; *4. Dee Mixon, Bartow, 512; 5. Pearl Conley, Largo, 464; 6. Jo Lynn Christie, The Villages, 437; 7. Angel Du Pree, Davie, 435; 8. Diane Downey, Lakeland, 433; 9. Romola Mills, Cape Coral, 402; 10. Leuberta Scott, Apollo Beach, 352

70-74
*1. Shirley Bruggeman, Plant City, 412; *2. Jeanette Ferrell, The Villages, 411; *3. Joann Jackman, The Villages, 315

75-79
*1. Carol Sadlek, Fort Lauderdale, 508; *2. Machiko ‘Sami’ Gotauco, Lakeland, 468; *3. Rosa Schuler, Lakeland, 453; *4. Eddie Mae Vine, Brandon, 451; 5. Irene Young, Valrico, 450; 6. Judy Marshall, The Villages, 406; 7. Loretta Reichenberg, Lakeland, 399; 8. Doris Mauk, Haines City, 398; 9. Irene Pistone, Hollywood, 388; 10. Jean Pastore, Valrico, 384; 11. Jane Bird, Summerfield, 350; 12. Janice Diaz de Leon, Largo, 322

80-84
*1. Jean Richardson, Lakeland, 420; *2. Celina Merrill, Lady Lake, 417; *3. Jan Wilson, Lady Lake, 410; *4. Louise Chamberlin, The Villages, 390; 5. Irene Holland, Tamarac, 382

85-89
*1. Irene Watson, Lakeland, 446; *2. Mary Northrup, Lady Lake, 414; *3. Betty Hall, Lakeland, 404; *4. Helen Palagyi, Crawfordville, 386; 5. Muriel Musto, Haines City, 385; 6. Jean Miller, Lakeland, 374

95-99
*1. Lillian Webb, Sebring, 442 (new record for age group)

Men’s Singles

50-54
*1. Kenneth Walters, Panama City, 622; *2. Thomas Polonczyk, Lakeland, 532; *3. Herb Floris, Stuart, 491; *4. Rob Gibson, Winter Haven, 491; 5. Perman Eubanks, Palm Coast, 455

55-59
*1. Tom Fargis, The Villages, 672; *2. Stanley Sprow, Lakeland, 660; *3. Thomas Cale, Lakeland, 639; *4. Rick DuBrueler, Naples, 637; 5. Daniel Young, Kathleen, 623; 6. Charles Eck, Ocklawaha, 612; 7. Leroy Thompson, Hobe Sound, 571; 8. Jaime Angulo, Bartow, 564; 9. George Huerta, Tampa, 493

60-64
*1. George Bullo, Winter Haven, 691; *2. George Haman, The Villages, 631; *3. Allen Chamberlain, Kissimmee, 620; *4. Bud Haremza, The Villages, 565; 5. Jerry Gavin, Cape Coral, 560; 6. Paul Pippenger, Oldsmar, 556; 7. Ken Killen, Summerfield, 517; 8. Lewis Mattox, Orlando, 509; 9. Russell Kirton, Dunedin, 466; 10. George Doucette, The Villages, DNF

65-69
*1. George (Ed) Fenstermacher, Summerfield, 653; *2. David Kanack, Wildwood, 651; *3. Bob Caputo, The Villages, 645; *4. John Israel, Pensacola, 640; 5. Gerald Teel, The Villages, 635; 6. Richard Coleman, Lake Alfred, 634; 7. James Harrison Jr, Bartow, 625; 8. Nicholas Coscia, The Villages, 609; 9. William Moore, Palm City, 582; 10. George Graves, DeLand, 566; 11. Joe Blasko, Clermont, 546; 12. Richard Mellock, Polk City, 546; 13. Bill Kraengel, Tarpon Springs, 545; 14. Paul Malashevitz, Summerfield, 532; 15. Marvin Bruggeman, Plant City, 516; 16. James Robarge, Auburndale, 470; 17. Tommy Wells, Sun City Center, 468; 18. Charles Reynolds, Bradenton, 445

70-74
*1. John Ramsey, Winter Haven, 658; *2. Samuel Anzalone, The Villages, 618; *3. Al Bottoms, Lakeland, 604; *4. Cicero Carr Jr, Bartow, 574; 5. Richard Gray, Pensacola, 573; 6. Richard Poretti, Casselberry, 571; 7. Danny Bird, Summerfield, 568; 8. Leroy Scott, Apollo Beach, 563; 9. Charles Steeg, Lakeland, 555; 10. Walter E. Hammerling, Naples, 550; 11. Larry Pelton, ZOLFO SPRINGS, 542; 12. Andy Kulikovskis, , 526; 13. Neil Conley, Largo, 502; 14. Lawrence Draeger, Pensacola, 501; 15. David Crouse, Bradenton, 498; 16. Al Weise, Sebring, 484; 17. Rod Bradway, The Villages, 479; 18. George McEvilly, The Villages, 476; 19. Charlie Gieseler, Bradenton, 420

75-79
*1. John Spencer, Lakeland, 704; *2. Pete Chapman, The Villages, 644; *3. Thomas Humphreys, sarasota, 625; *4. Ben Eaton, Pensacola, 616; 5. Marty Fleischer, Lakeland, 597; 6. Douglas Swords, Palm Beach, 572; 7. Richard Merrill, Lady Lake, 564; 8. Bill McNulty, Lady Lake, 554; 9. Frank Pistone, Hollywood, 542; 10. Ricardo Diaz de Leon, Largo, 516; 11. Gary Silver, the villages, 504; 12. Joseph Gasparre, Leesburg, 502; 13. Richard Henrich, Bradenton, 439; 14. Tom Gribble, Bradenton, 422

80-84
*1. George Brozina, The Villages, 582; *2. Bruce Tohm, Mulberry, 557; *3. Roy Birklund, Lady Lake, 544; *4. Jesse Bewley, Estero, 540; 5. Donald Manfred, Pensacola, 535; 6. Everett Rieck, Lakeland, 510; 7. Ralph Ormes, Largo, 505; 8. Edward Palagyi, Crawfordville, 502; 9. Robert Dupois, Pensacola, 457; 10. William Mayo, Largo, 390

85-89
*1. Stanley Corwin, Boynton Beach, 561; *2. Jack Appel, Boca Raton, 526; *3. James, Hurrle, Lakeland, 472

90-94
*1. Buck Merry, Summerfield, 468; *2. Ralph Blackford, Lakeland, 382

95-99
*1. Don Long, Merritt Island, 347

Team Bowling – Not a program of the National Senior Games. No Qualifiers

Men’s Team

1. Danny & The Seniors, Summerfield (George Ed Fenstermacher, 618; Dave Kanack, 514; Dick Merrill, 615; Jerry Teel, 665); *2. Pensacolians, Pensacola (Larry Draeger, 561; Ben Eaton, 560; Richard Gray, 672; John Israel, 567); *3. Phillips Tree Farm, Lakeland (Charles Steeg, 539; Cicero Carr, 618; Edmond Phillips, 642; Bruce Thom, 572)

Women’s Team

1. Lakeland Senior Bowlers, 2195; (Lisa Polonczyk, 520; Janis Caffee, 575; Stephanie Floss, 494; Nadine Lewis, 606); 2. Hot Flashes, Summerfield, 2142 (Donna Carroll, 565; Lynda DeLong, 525; Pam Malashevitz, 463; Carol Teel, 589)