Results

Sunday, December 2
Simpson Park Community Center
Basketball Shooting is not a program of the National Senior Games. No Qualifiers.

Free Throwing Competition

Women
50-54
1. Sheryl Fleming, Orlando, 18

55-59
1. Christina Evans, The Villages, 20; 2. Betsy Mathena, Daytona Beach, 17

60-64
1. Sandra Glick, The Villages, 23; 2. Carol Waters, The Villages, 22

65-69
1. Shirley Chalk, Chattanooga, 1

75-79
1. Claudette Braswell, Lake Wares, 20; 2. Pat Deacon, The Villages, 17

Men
50-54
1. Robert Godfrey, Ocoee, 26; 2. Wade Oney, Orlando, 23; 3. Robert Bahrs, North Fort Myers, 8

55-59
1. Ronald Becton, Lakeland, 28; 2. Jeff Stilwell, Tallahassee, 23

60-64
1. William Oliver, Reunion, 23; 2. Joseph Paul, West Palm Beach, 21

65-69
1. Harry Carothers, Pinellas Park, 27; 2. Dan Alley, Stuart, 25; 3. Larry Leach, Naples, 24

70-74
1. Peter Smith, The Villages, 28; 2. Ronald Plano, The Villages, 27; 3. Harvey Cohen, Winter Haven, 23

75-79
1. Jim Stempkowski, Leesburg, 28; 2. Bob Bohanan, Port St. Lucie, 27; 3. Raymond Bahrs, North Fort Myers, 19

80-84
1. Glenn Boethcher, Lakeland, 20

85-89
1. Andy McGuffin, Umatilla, 29; 2. Pasqale Arrigo, Lakeland, 18

Spot Shooting Competition

Women
50-54
1. Sheryl Fleming, Orlando, 9

55-59
1. Christina Evans, The Villages, 7; 2. Besty Mathena, Daytona Beach, 5

60-64
1. Carol Waters, The Villages, 11; 2. Sandra Glick, The Villages, 10

75-79
1. Claudette Braswell, Lake Wares, 11; 2. Pat Deacon, The Village, 9

Men
50-54
1. Robert Godfrey, Ocoee, 14 (4, won tie breaker); 2. Wade Oney, Orlando, 12 (2, tie breaker score); 3. Robert Bahrs, North Fort Myers, 3

55-59
1. Ronald Becton, Lakeland, 9; 2. Jeff Stilwell, Tallahassee, 6

60-64
1. William Oliver, Reunion, 11; 2. Joseph Paul, West Palm Beach, 10

65-69
1. Dan Alley, Stuart, 12; 2. Harry Carothers, Pinellas Park, 11; 3. Clyde Aken, The Villages, 8

70-74
1. Ronald Plano, The Villages, 10 (5, won tie breaker); 2. Peter Smith, The Villages, 10 (4, tie breaker score), 3. Harvey Cohen, Winter Haven, 7

75-79
1. Jim Stempkowski, Leesburg, 10; 2. Bob Bohanan, Port St. Lucie, 7; 3. Raymond Bahrs, North Fort Myers, 4

80-84
1. Glenn Boetcher, Lakeland, 13

85-89
1. Andy McGruffin, Umatilla, 13; 2. Pasqale Arrigo, Lakeland, 6

Timed Field Goal Shooting Competition

Women
50-54
1. Sheryl Fleming, Orlando, 71

55-59
1. Christina Evans, The Villages, 92; 2. Besty Mathena, Daytona Beach, 54

60-64
1. Sandra Glick, The Villages, 102; 2. Carol Water, The Villages, 95

75-79
1. Claudette Braswell, Lake Wares, 105; 2. Pat Deacon, The Village, 61

Men
50-54
1. Wade Oney, Orlando, 96; 2. Robert Godfrey, Ocoee, 64; 3. Robert Bahrs, North Fort Myers, 9

55-59
1. Ronald Becton, Lakeland, 81; 2. Jeff Stilwell, Tallahassee, 71

60-64
1. William Oliver, Reunion, 82; 2. Joseph Paul, West Palm Beach, 56;

65-69
1. Harry Carothers, Pinellas Park, 110; 2. Dan Alley, Stuart, 70; 3. Larry Leach, Napes, 49

70-74
1. Ronald Plano, The Villages, 84; 2. Peter Smith, The Villages, 60; 3. Harvey Cohen, Winter Haven, 57

75-79
1. Bob Bohanan, Port St. Lucie, 65; 2. Jim Stempkowski, Leesburg, 46; 3. Raymond Bahrs, North Fort Myers, 35

80-84
1. Glenn Boetcher, Lakeland, 37

85-89
1. Andy McGuffin, Umatilla, 126; 2. Pasqale Arrigo, Lakeland, 32