Results

Polk State College

Folkstyle Results – Saturday, June 18

Folkstyle

Pee-Wee 50

1. Isiah Jackson, Sarasota Wrestling; 2. Tucker Fike, Premier Wrestling; 3. Wyatt Winters, Triangle Wrestling

 

Early 40

1. Austin Kibbee, Winter Haven Elite; 2. Kevin Kerns, West Volusia PAL

 

Early 50

1. Hayden Whidden, Winter Haven Elite; 2. Ryan Gerstler, George Jenkins Wrestling

 

Early 55

1. Jaekus Hines, Attack Wrestling; 2. Seth Brown, Triangle Wrestling; 3. Lane Wishart, West Volusia PAL

 

Early 60

1. Donovan Cataldi, Team New Jersey; 2. John Fike, Premier Wrestling; 3. Dylan Silverstein, Rebel Wrestling Club

 

Early 65

1. Lucas Willlis, Brandon; 2. Kaleb Cook, Brandon; 3. Brendon Abdon, Lakeland Takedown Club

 

Early 70

1. Frank Diaz Li, Brandon; 2. Skyler Keesee, Guardian Wrestling; 3. Nolin Eaddy, Attack Wrestling

 

Early 75

1. Dylan Kohn, Florida Jets; 2. Michael Tal-Shahar, Wrestling University Club

 

Early 115

1. William Styir, Guardian Wrestling

 

Lower 60

1. Tyler Rafsky, Guardian Wrestling; 2. Ryan Leventhal, Gladiator Wrestling; 3. Daxton Cline, Hook Em Wrestling Club

 

Lower 70

1.Travis Pawlowski, Triangle Wrestling; 2. Joshua Csanyi, West Volusia PAL; 3. Chase Ayers, Brandon

 

Lower 75

1. Dylan Kohn, Florida Jets; 2. Dominic Isola, Triangle Wrestling; 3. Devonte Rene, Premier Wrestling

 

Lower 84

1.Jack Marble, Manatee; 2.Mason Wohltman, Highland Wrestling Club; 3.Jalen Soto, Riverdale Wrestling

 

Lower 91

1. Jesus Martinez, Riverdale Wrestling; 2. Ethan Pickren, Back in Black Wrestling; 3.Mitchell Kerr, Rebel Wrestling

 

Lower 98

1. Kai Cook, Brandon; 2. Dustin Young, Joker Wrestling Club; 3. Coleman Bryant, Rebel Wrestling Club

 

Lower 112

1. Jermain Teague, Riverdale Wrestling; 2. Marshal Stone, West Volusia PAL; 3. Ronald Shaw, West Volusia PAL

 

Lower 130;

1 David John Mistretta, Rebel Wrestling Club

 

Lower 215

1. Jacob Marin, Lakeland Takedown Club

 

Middle 70-76

1. James Monos, Riverdale Wrestling; 2. Daniel Florentino, Warrior Wrestling Club; 3. Alaen Gonzalez, Miami Sharks

 

Middle 84

1. William Pickren, Back In Black Wrestling; 2. Lucas Ruiz, West Volusia PAL; 3. Demetrius Anderson, Hook Em Wrestling Club

 

Middle 91-98

1. John Cruz, North Port Wrestling; 2. Raymond CJ Haverty, West Volusia PAL; 3. Richard Mcclanahan Jr, Back in Black Wrestling

 

Middle 105

1. Donovan Hough, Caveman Wrestling Club; 2. Logan Wishart, West Volusia PAL; 3. Lazaro Rodriguez, Miami Sharks

 

Middle 112

1. Dacoda Flenard, Brandon; 2. Jarred Lanier, New Tampa Wrestling; 3. Nicholas Andrlik, Thundercats Wrestling

 

Middle 119

1. Sam Florentino, Warrior Wrestling; 2. Cody Pickren, Back In Black Wrestling; 3. Caitlin Riley, Premier Wrestling

 

Middle 125

1. Matthew Tamayo, Gainesville Takedown Club; 2. Tommy Fretwell, Brandon; 3. David Contarino

 

Middle 130

1. Peter Emery, Gainesville Takedown Club; 2. Daniel Baker, West Volusia PAL; 3. Elijah Cleary, JCled

 

Middle 137

1. Joseph Eavarone, Jcled; 2. Justin Folsom, West Volusia PAL; 3. Zachary German, Hook Em Wrestling Club

 

Middle 152

1. Marcellus Boyd, Gainesville Takedown Club; 2. Levi Williams, Brandon

 

Middle 163

1. Taggart Wilber, Jcled; 2. Nelson Jesus Salerno, Miami Sharks; 3. Clayton Redmond, Rebel Wrestling Club

 

Middle 189

1. Adolfo Sotolongo, Miami Sharks; 2. Alex Wiggins, Premier Wrestling

 

Upper 105-112

1. Austin Haley, Thundercats Wrestling; 2. Jacob Browning, West Volusia PAL; 3. Reagan Haley, Thundercats Wrestling

 

Upper 119-125

1. Wyatt Roop, Caveman Wrestling Club; 2. Kenneth Adams, West Volusia PAL; 3. Angel Roberts, Lancer Wrestling Club

 

Upper 130

1. Justin Phillips, Braves Wrestling; 2. Darrian Mills, Longhorn Wrestling; 3. Steven Taxtor, Team Florida

 

Upper 135-140

1. Jerry Kennedy, Premier Wrestling; 2. Dan Duchesne, Caveman Wrestling; 3. Carlos Garcia, Deltona Wrestling

 

Upper 145

1. Chase Haley, Thundercats Wrestling; 2. Frankie Gann, Braves Wrestling

 

Upper 152

1. Elliot Morales, New Tampa Wrestling; 2. Calvin Rabney, Longhorn Wrestling; 3. Pedro Miranda, Miami Sharks

 

Upper 160

1. Kaylab Phillips, Longhorn Wrestling; 2. Jake Rasberry, Florida Jets; 3. Clayton Farrer,

 

Upper 171

1. Nick McLean, Florida Jets; 2. Glauberson Cajuste, Premier Wrestling; 3. Dylan Baxter, Black and Blue

 

Upper 189

1. Christopher Saintilien, New Tampa Wrestling; 2. Stone Desmond; 3. Kenneth Price, Top Knotch Wrestling

 

Upper 215-285

1. Drew Daniel, Team Jax; 2. Jean Silverce, Winter Haven Elite; 3. Deshaun Dunn

 

Freestyle

Pee Wee 55

1. Noah Myrick, Wesley Chapel Wildcats

 

Early 70

1. Brendon Abonn, Lakeland Takedown Club; 2. Kaleb Cook, Brandon; 3. Frank Diaz II, Brandon

 

Early 75-84

1. Michael Tal-Shahar, Wrestling University Club; 2. James Barnett, Wesley Chapel Wildcats; 3. Zachary Backline, Wesley Chapel Wildcats

 

Lower 60

1. Ryan Leventhal, Gladiator

 

Lower 65-70

1. Travis Pawlowski, Triangle Wrestling; 2. Chase Ayers, Brandon; 3. Frankie Tal-Shahar

 

Lower 75-80

1. Dominic Isola, Triangle Wrestling; 2. Cameron Hisey, Ocala Wrestling

 

Lower 84-91

1. Isaiah Haddon, Spring Hill Wrestling

 

Lower 98

1. Dustin Young, Joker Wrestling Club; 2. Kai Cook, Brandon

 

Middle 84-88

1. Kai Middlebrook, Pin-N-Win Wrestling Club; 2. Isaiah Haddon, Spring Hill WRestling

 

Middle 98

1. Justin Cohen, Wrestling University Club; 2. Bryce Rogers, Triangle Wrestling; 3. Ryan Volette, Highland Wrestling Club

 

Middle 105-112

1. Donoven Hough, Caveman Wrestling Club; 2. Nicholas Andrlik, Thundercats Wrestling

 

Middle 119-125

1. Dominador Uy, Kai Wrestling Club; 2. Caitlin Riley, Premier Wrestling; 3. Tommy Fretwell, Brandon

 

Middle 130-136

1. Joseph Russum, Kai Wrestling Club; 2. Peter Emery, Gainesville Takedown Club

 

Upper 140-147

1. Kevin Miller, Lakeland Takedown Club; 2. Alexis Ortega, Kai Wrestling Club; 3. Damien Martinez, Kai Wrestling Club

 

Upper 161

1. Nick McLean, Florida Jets; 2. Jake Rasberry, Florida Jets; 3. Anthony Cardinale, Kai Wrestling Club

 

Upper 189

1. Kenneth Price, Top Notch Wrestling Club

 

Open 185

1. Drew Daneil, Team Jax; 2. Michael Combs, Brooksville Wrestling

 

Greco-Roman

Early 70

1. Kaleb Cook, Brandon; 2. Brendon Abdon, Lakeland Takedown Club; 3. Frank Diaz, II, Brandon

 

Lower 60

1. Ryan Leventhal, Gladiator Wrestling

 

Lower 65-72

1. Dominic Isola, Triangle Wrestling; 2. Chase Ayers, Brandon; 3. Travis Pawlowski, Triangle Wrestling

 

Lower 98

1. Dustin Young, Joker Wrestling Club; 2. Kai Cook, Brandon

 

Middle 84

1. Kai Middlebrook, Pin-N-Win Wrestling Club; 2. Mason Wohltman, Highland Wrestling Club

 

Middle 98

1. Bryce Rogers, Triangle Wrestling; 2. Ryan Volette, Highland Wrestling Club

 

Middle 119

1. Dominador Uy, Kai Wrestling Club; 2. Caitlin Riley, Premier Wrestling

 

Middle 130-136

1. Joseph Russum, Kai Wrestling Club; 2. Peter Emery, Gainesville Takedown Club

 

Upper 147

1. Kevin Miller, Lakeland Takedown Club; 2. Damien Martinez, Kai Wrestling Club; 3. Alexis Ortega, Kai Wrestling Club

 

Upper 161

1. Nick McLean, Florida Jets; 2. Jake Rasberry, Florida Jets; 3. Anthony Cardinale, Kai Wrestling Club

 

Upper 285

1. Drew Daniel, Team Jax

 

Open 185

1. Michael Combs, Brooksville Wrestling

 

Open 285

1. Drew Daniel, Team Jax; 2. Mark Mendez, Kai Wrestling Club