Results

The Lakeland Center – Jenkins Arena – Saturday, June 18

Scores are combined snatch and clean and jerk lifts

The Weightlifting competition, at The Lakeland Center Jenkins Arena, saw Bradenton’s Robert Smith post the highest total in the combined snatch and clean and jerk lifts with a total of 276kg (608 pounds). A member of the Team Florida Manatee County Weightlifting Team, the 20-year old Smith had a best lift clean and jerk lift of 151 kg (333 pounds) and a best snatch lift of 125 (275 pounds). Dara Ching, of Jacksonville, had the highest total among women weightlifters with a combined total of 159kg (350 pounds) in the Women’s Senior Division. Her best clean and jerk lift was 89kg (196 pounds) and best snatch was 70kg (154 pounds).

Schoolage Division

Women 48kg

1. Katherine Molina, New Port Richey, 59kg

 

Women 53kg

1. Emma Hand, Nokomis, 93kg

 

Women 58kg

1. Victoria Gilloly, Orlando, 121kg; 2. Brandy Boettner, Orlando, 101kg; 3. Emma Godfrey, Sandbox Weightlifting, 100kg

 

Women 63kg

1. Alexis LiCalsi, New Port Richey, 134kg

 

Women 69kg

1. Cherlinda Polynia, Team Florida Gulf Coast, 110kg; 2. Mattie Vitor, Palm Coast, 92kg

 

Women 69kg+

1. Natalie Jonssen, Team Florida Volusia County, 106kg; 2. Brianna Williams, Team Florida Gulf Coast, 100kg; 3. Rachel Wilcox, Team Florida Orlando, 71kg

 

Men 50kg

1. Kai Middlebrook, Fernandina Beach, 72kg (Best lift 42); 2. Michael San Juan, Team Accel, 72kg (Best lift 39); 3. Stephen Short III, Vero Beach, 71kg

 

Men 56kg

1. Cody Byrd, Fernandina Beach, 105kg; 2. Joshua Crowe, Orlando, 48kg

 

Men 62kg

1. Jordan Borges, Bradenton, 157kg; 2. Peter Corey, Palm Coast, 136kg; 3. Wyatt Thomas, Myakka City, 68

 

Men 69kg

1. Stone Lakey, Jacksonville, 187kg; 2. Matthew Medei, Ormond Beach, 142kg; 3. Nick Greco, Palm Coast, 136kg

 

Men 77kg

1. Nicholas Watson, Jacksonville, 210kg

 

Men 85kg

1. Samuel Stewart, Yulee, 170kg; 2. Dyllan Fagas, Palm Coast, 131

 

Men 94kg

1. Justin Murphy, Sandbox Weightlifting, 168kg

 

Junior DIVISION

Women 48kg

1. Melissa Villanueva, Orlando, 108kg; 2. Tisha Tran, Nokomis, 90kg

 

Women 53kg

1. Brianna Hooker, Orlando, 131kg; 2. Teliena Carville, 93kg

 

Women 58kg

1. Lauren Thomas, Osprey, 99kg

 

Women 64kg

1. Haley Longhi, Venice, 60kg

 

Women 75+

1. Stefania Maresca, Orlando, 158kg

 

Men 56kg

1. Chris Santana, Palm Coast, 140kg

 

Men 62kg

1. Austin Rodriguez, Loxahatchee, 172kg

 

Men 69kg

1. Ryan Borges, Bradenton, 207kg; 2. Angel Rodriguez, Loxahatchee, 195kg; 3. Matt Whalen, Palm Coast, 188kg

 

Men 77kg

1. Ulbert Botero, Altamonte Springs, 249kg; 2. James Smith, Manatee Weightlifting, 200kg; 3. Brett Silvers, Orlando, 171kg

 

Men 85kg

1. Mickey Nguyen, Team Florida Gulf Coast, 205kg; 2. Nick Maiori, Palm Coast, 191kg

 

Men 94kg

1. Kyle Hannah, Port Orange, 260kg

 

Men 105kg

1. Zachary Solomon, Longwood, 254kg; 2. Joel Manning, Team Accel., 221kg

 

Men 105+

1. Troy Boettner, Orlando, 256kg; 2. Nicholas Monroe, Flagler County, 188kg

 

Senior Division

Women 69kg

1. Dara Ching, Jacksonville, 159kg; 2. Laura Davie, Jacksonville, 151kg; 3. Meredith Kovarik, Tampa, 91kg

 

Women 75kg

1. Misha Payne, Tallahassee, 155kg; 2. Jenna Petrella, Tampa, 109kg

 

Men 62kg

1. Jonathan Garcia, Team Florida Gulf Coast, 192kg

 

Men 69kg

1. Corey Aun, St. Cloud, 226kg; 2. Chris Follenius, Gainesville, 225kg; Corey Smith, Port Charlotte, 194kg

 

Men 77kg

1. Tony Gomez, Nokomis, 199kg; 2. Tim Hedley, Sarasota, 89kg

 

Men 85kg

1. David Wolfe, Team Volusia, 217kg (Best lift 126kg); 2. Christopher Betancourt, Miami, 217kg (Best lift 120kg); 3 Justin Meier, Oldsmar, 187kg

 

Men 94kg

1. Robert Smith, Bradenton, 276kg; 2. Bradley Bouthot, Zephyrhills, 275kg; 3. Daniel Russell, Lutz, 227kg

 

Men 105kg

1. Ernest Soneme, Team Volusia, 261kg; 2. Kurt Adams, Jacksonville, 234kg

 

Men 105kg+

1. Jacob Menke, Jacksonville, 250kg; 2. Ryan Prasad, Wesley Chapel, 138kg

 

Masters Division

Women 63kg

1. June Glover, Boca Raton, 115kg

 

Men 77kg

1. Steven Short, Vero Beach, 221kg; 2. Thomas Pollard, Wesley Chapel, 157kg; 3. Marc Herig, Seffner, 147kg

 

Men 85kg

1. George Annunziata, Tampa, 155kg

 

Men 94kg

1. Ben Plotnicki, St. Johns, 199kg; 2. John Bertalan, Tarpon Springs, 143kg

 

Men 105kg+

1. Duane Hagstrom, Ormond Beach, 262kg; 2. Alex Poptodolov, Tampa, 230kg; 3. John Schou, Apopka, 159kg