Results

Tuesday, December 6 – Sunday, December 11 – Beerman Family Tennis Center

Women’s Singles – December 6-7

60-64
Debbie Fagerline d. Patty Lewis 6-0, 6-0
Joanne Collier d. Marguerite Muller 6-1, 6-0
Lewis d. Muller 6-4, 6-4
Collier d. Fagerlin 6-1, 6-1
GOLD: Joanne Collier, Mulberry; SILVER: (INT) Debbie Fagerlin, Waterloo, IA; SILVER: (FLA) Patty Lewis, St. James City; BRONZE: (FLA) Marguerite Muller, The Villages

65-69
Carmen Bigley d. Gerlinde Valante 6-1, 6-1
Rebecca Chauvin d. Valante 7-5, 6-3
Bigley d. Chauvin 6-1, 6-3
GOLD: Carmen Bigley, Poinciana; SILVER: Rebecca Chauvin, Lady Lake; BRONZE: Gerlinde Valante, Spring Hill

70-74
Jean Nichols d. Jeanette Harold 6-1, 7-5
Brigid Chick d. Harold 6-0, 6-1
Chick d. Nichols 6-0, 6-3
GOLD: (INT) Brigid Chick, Ocala; GOLD: (FLA) Jean Nichols, Zephyrhills; SILVER: (FLA) Jeanette Harold, Kissimmee

Men’s Singles – December 6-7

50-54
Jeff Nykerk d. Art Muriph 6-2, 4-6, 1-0 (10-7)
GOLD: Jeff Nykerk, Jacksonville; SILVER Art Muriph, Kissimmee

55-59
Mark Berman d. Gary Hun 6-1, 6-2
Caesar Caolo d. Berman 7-6 (10-3), 6-3
Peter Storm d. Jeff Buzard 5-7, 6-2, 1-0 (10-8)
Storm d. Caolo 6-2, 1-6, 1-0 (10-6)
GOLD: Peter Storm, Fleming Island; SILVER: Cesar Caolo, Lake Placid

60-64
John Miller, d. Tony Melonio 6-2, 6-0
GOLD: John Miller, Sebring; SILVER: Tony Melonio, Lake Wales

65-69
Thiet Lai d. Stan Villadelgado 6-3, 6-1
Bob Harmon d. Robert Valante 6-2, 6-1
Lai d. Eugene Bengstrom 6-2, 6-1
Jonathan Bortner d. Dan Holtan 6-0, 6-0
Ray Mills d. Mark Landgrebe 6-4, 7-6
Harmon d. Dan Remley 6-1, 6-0
Bortner d. Lai 6-4, 6-7 (7-4), 1-0 (10-4)
Harmon d. Mills 6-1, 6-1
Millis d. Lai via forfeit
Bortner d. Harmon 6-7 (10-6), 7-6 (10-4), 1-0 (12-10)
GOLD: Jonathan Bortner, Valrico; SILVER: Robert Harmon, Jacksonville; BRONZE: 3. Ray Mills, Lakeland

70-74
Jose Floras d. Earl Maslin 7-5, 3-6, 1-0 (10-8)
Tom Attleberry d. Charles Spong 1-6, 6-3, 1-0 (10-6)
Floras d. Irwin Lahasky 7-5, 7-5
Leroy Wrightsman d. John Yang 7-5, 6-1
Don Pritchett d. Bob Buccino 7-5, WD
Juno Guevara d. Attleberry, 6-0, 6-0
Floras d. Wrightsman 6-2, 6-3
Guevara d. Pritchett 6-1, retired
Pritchett d. Wrightsman 6-1, 6-1
Guevara d. Floras
GOLD: Juno Guevara, The Villages; SILVER: Jose Floras, Port Charlotte; BRONZE: Donald Pritchett, Fort Pierce

75-79
Danny Holcomb d. Don Phillips 6-3, 3-6, 1-0 (10-4)
Jerry Counter d. Irving Georges 6-1, 6-1
Dale Nofzinger d. Jack Mayo 6-4, 6-3
Holcomb d. Dave Dean via forfeit
Counter d. Duane Hopkins 6-3, 6-3
Dick Weiner d. Bob Rohe 6-4, 6-2
Holcomb d. Nofzinger 6-0, 6-3
Counter d. Weiner 6-0, 6-4
Nofzinger d. Weiner 1-6, 6-4, 1-0 (10-7)
Counter d. Holcomb 6-2, 1-0 (retired)
GOLD: Jerry Counter, Winter Haven; SILVER: Danny Holcomb, Tampa; BRONZE: Dale Nofzinger, The Villages

80-84 & 85-89 combined
Bernhard Burg d. Michael Morrison 6-1, 6-1
John Etzel d. Quinto Calvarese 6-1, 6-1
Burg d. Etzel, 6-0, 6-1

80-84
GOLD: Bernhard Burg, Dunnellon; SILVER: John Etzel, Lakeland; BRONZE: Michael Morrison, The Villages

85-89
GOLD: Quinto Calvarese, Summerfield

Women’s Doubles – December 8-9

50-54 & 65-69 combined
Bettye Sykes, Fort Meade & Rhonda Young, Lakeland d. Joan Van Loo, The Villages & Cleo Simon, The Villages 6-4, 7-6

50-54 GOLD: Bettye Sykes, Fort Meade & Rhonda Young, Lakeland
65-69 GOLD: Joan Van Loo, The Villages & Cleo Simon, The Villages

55-59
Valerie Elvin & Dixie Long, Leesburg d. Jane Hollinger, Sebring & Betsy Baer, Lake Placid 6-4, 6-1
Elvin & Long d. Mary Grant & Sharon Tuttle, The Villages 6-0, 6-0
Hollinger & Baer d. Grant & Tuttle 7-6 (10-3), 6-4
GOLD: Valerie Elvin & Dixie Long, Leesburg; SILVER: Jane Hollinger, Sebring & Betsy Baer, Lake Placid; BRONZE: Mary Grant & Sharon Tuttle, The Villages

60-64
Carol Newgent, Kissimmee & Joanne Collier, Mulberry d. Pamela Fogle & Jeanne Davis, Orlando 6-1, 6-2
Sue Thompson & Anne Steele, Ormond Beach d. Newgent & Collier
Dee Oeters, Lakeland & Margaret Huggins, Mulberry d. Sandy Hollinger, Naples & Lynda Hahn, Sebring 6-3, 1-6, 1-0 (10-5)
Hollinger & Hahn d. Newgent & Collier 1-6, 6-4, 1-0 (11-9)
Thompson & Steele d. Oerters & Huggins 6-0, 6-2
GOLD: Sue Thompson & Anne Steele, Ormond Beach; SILVER: Dee Oeters, Lakeland & Margaret Huggins, Mulberry; BRONZE: Sandy Hollinger, Naples & Lynda Hahn, Sebring

Men’s Doubles – December 8-9

50-54
Donald Grundhauser, Lady Lake & Robert Murphy, Leesburg d. Coffman & McGovern, 6-1, 6-0
GOLD: Donald Grundhauser, Lady Lake & Robert Murphy, Leesburg; SILVER: Coffman & McGovern

55-59
Jeff Buzard & William Boswick, Ocala d. Gary Hun & To Melonio, Lake Wales 6-4, 6-1
Robin Loebel & William Sundvall, Kissimmee d. Hun & Melonio 6-2, 6-3
Buzard & Boswick d. Loebel and Sundvall 5-7, 6-1, 1-0 (10-8)
GOLD: Jeff Buzard & William Boswick, Ocala; SILVER: Robin Loebel & William Sundvall, Kissimmee; BRONZE: Gary Hun & To Melonio, Lake Wales

65-69
Duane Hopkins, Lakeland & Jonathan Bortner, Valrico d. Estanislao Villadelgado, Zephyrhills & Mark Landgrebe, Ruskin
Aubrey Whitaker, Lake Wales & JJ Long, Winter Haven d. Lex Taylor & Rodney James, Lakeland 6-2, 6-0
Hopkins & Bortner d. William Schnell, Kissimmee & Duane Vissering, Poinciana 6-2, 7-6 (10-4)
Whitaker & Long d. Douglas Dwyer & Bob Pentz, The Villages 6-0, 6-3
Taylor & James d. Villadelgado & Landgrebe 6-3, 6-5
Dwyer & Pentz d. Vissering & Schnell
Whitaker & Long d. Hopkins & Bortner 6-0, 6-1
GOLD: Aubrey Whitaker, Lake Wales & JJ Long, Winter Haven; SILVER: Duane Hopkins, Lakeland & Jonathan Bortner, Valrico; BRONZE: Douglas Dwyer & Bob Pentz, The Villages

70-74
Edwin Carter, Altamonte Springs & Michael Morrisey, Longwood d. Charles Spong & John Etzel, Lakeland 6-0, 6-1
Robert Howard & Juno Guevara, The Villages d. Carter & Morrisey 6-4, 2-6, 1-0 (10-4)
Irwin Lahasky, Deerfield Beach & Danny Holcomb, Tampa d. Robert Buccino & Robert Ferguson, Lakeland 6-0, 6-2
Carter & Morrisey d. Buccino & Ferguson 6-0, 6-1
Howard & Guevara d. Lahasky & Holcomb 6-1, 6-0
GOLD: Robert Howard & Juno Guevara, The Villages; SILVER: Irwin Lahasky, Deerfield Beach & Danny Holcomb; BRONZE: Edwin Carter, Altamonte Springs & Michael Morrisey, Longwood

Mixed Doubles – Saturday, December 10

50-54
Heidi Williams Kurt Mehl, Punta Gorda d. Petra Eady & Arthur Muriph, Kissimmee 5-7, 7-5, 1-0 (10-3)
GOLD: Heidi Williams Kurt Mehl, Punta Gorda

55-59
Ardis & Cesar Caolo, Lake Placid d. Korringa & Korringa, Clermont 6-0, 6-0
Caolo & Caolo d. Mary Grant & James Judd, The Villages
GOLD: Ardis & Cesar Caolo, Lake Placid; SILVER: Mary Grant & James Judd, The Villages; BRONZE: Korringa & Korringa, Clermont

60-64
Judi & Aubrey Whitaker, Lake Wales d. Suzanne & James Curtis, Sun City Center
Lynda Hahn & John Miller, Sebring d. Curtis & Curtis 6-0, 6-2
Whitaker & Whitaker d. Miller & Hahn 7-6, 4-6, 1-0 (10-6)
GOLD: Judi & Aubrey Whitaker, Lake Wales; SILVER: Lynda Hahn & John Miller, Sebring; BRONZE: Suzanne & James Curtis, Sun City Center

65-69
Carmen Bigley & Winters, Poinciana d. Hedi Lichte & Richard Sweeting, Bradenton
Phyllis & William Schnell, Kissimmee d. Bigley & Winters via DQ
Patsy Rucker & Thomas Burgess, Summerfield d. Arlene & Wayne Welsh, Miami 6-0, 6-2
Welsh & Welsh d. Lichte & Sweeting 6-3, 6-2
Burgess & Rucker d. Schnell & Schnell 6-3, 6-2
GOLD: Patsy Rucker & Thomas Burgess, Summerfield; SILVER: Phyllis & William Schnell, Kissimmee; BRONZE: Arlene & Wayne Welsh, Miami

70-74
Jean Holan, Bartow & Don Phillips, Plant City d. Cleo & Ed Simon, The Villages 6-3, 6-2
Sue Thompson, Ormond Beach & Paul Lawrence, Flagler Beach d. Brigid Chick, Ocala & Bernhard Burg, Dunnellon 6-3, 7-5 (10-5)
Holan & Phillips d. Jean & Leroy Wrightsman, Punta Gorda 6-3, 6-3
Jean Nichols, Zephyrhills & Roy Nyren, Boca Raton d. Lawrence & Thompson 6-4, 6-3
Burg & Chick d. Simon & Simon
Thompson & Lawrence d. Wrightsman & Wrightsman via default
Nichols & Nyren d. Holan & Phillips 6-7 (10-7), 6-3, 1-0 (10-2)
GOLD: Jean Nichols, Zephyrhills & Roy Nyren, Boca Raton; SILVER: Jean Holan, Bartow & Don Phillips, Plant City; BRONZE: Sue Thompson, Ormond Beach & Paul Lawrence, Flagler Beach