Results

Monday, December 5 – Simpson Park Community Center

Florida International Senior Games medals were awarded in Table Tennis. Please note Florida medals and International medals in parentheses among the listings.

Men’s Singles

50-54
1. Ricardo Abril, Kissimmee; 2. Edwin Cruz; 3. Daniel Sizemore, St. Johns

55-59
1. Werner Stollenmeier, Cape Coral; 2. Ashton Madray, Homosassa; 3 (FSG) Sergio Bouvier, The Villages; 3 (INT) Walter Rayta, The Villages

60-64
1. Alan Millett, Ocala; 2. William Lee, Orlando; 3 (FSG) Edward Curran, Clearwater; 3 (INT) William Mogensen, Grand Island, NY

65-69
1. James Wang, Trinity; 2. David Alverson, Port Charlotte; 3. Stuart Lesser, The Villages

70-74
1. Jose Borges, Spring Hill; 2. Raymond Look, Dunedin; 3. John Porter, Punta Gorda

75-79
1. John Shultz, Inverness; 2. Leszek Filipowicz, Bradenton; 3. Alfred Palumbo, Oldsmar

80-84
1. William Hubner, Melbourne; 2. Hank Tiedeberg, Ocala

85-89
1. Stanley Wojdylo, Ocala; 2. Frank Ustik, Ocklawaha

Women’s Singles

50-54
1. Patricia Benitez, Kissimmee; 2. Hisae Senko, Kissimmee; 3. Veronica Lakatos, Lauderhill

55-59
1. Debra Curtis, Stuart; 2. Cathleen Marquis, The Villages; 3. Charlene Jaeger, The Villages

60-64
1. Joan Ruggiero, Jacksonville; 2. Deb Harrison, The Villages; 3. Mardee Goldberg, The Villages

65-69
1. Hyae-yeon Churchill, Ocala; 2. Fran Munoz, Kissimmee; 3. Geraldine Lesser, The Villages

70-74
1. Betty Hubner, Melbourne; 2. Jennie Morris, Largo; 3. Sheri Bernoft, The Villages

75-79
1. Essie Faria, North Miami; 2. Margo Lindsay, Clearwater; 3. Jan Cline, Sun City Center

80-84
1. Audrey Columbia, Sun City Center; 2. Sari Kisbany, Redington Shores; 3. Lesley Avera, Tampa

Men’s Doubles

50-54
1. Ricardo Abril, Kissimmee & William Lee, Orlando

55-59
1. Ashton Madray, Homosassa & James Wang, Trinity; 2. Alwin Arthur, Ocala & Deane Chickering, The Villages; 3 (FLA) Sergio Bouvier & David O’Dwyer, The Villages; 3 (INT) Walter Rayta & Bud Stout, The Villages

60-64
1 (FLA). Alan Millett, Ocala & Frank Valliant, Leesburg; 1 (INT) William Mogensen, Grand Island, NY & Stuart Lesser, The Villages 2. (FLA) Cornell West & Jerry Caputo, The Villages; 2 (INT) Alan Millett, Ocala & Frank Valliant, Leesburg;3 (FLA) Edward Curran, Clearwater & Alfred Palumbo, Oldsmar 3 (INT) Cornell West & Jerry Caputo, The Villages

65-69
1. David Alverson, Port Charlotte & John Porter, Punta Gorda; 2. Kenneth Riggs & Michael Russaw, The Villages; 3. Theodore Ostrowski & Richard Moreau, Largo

70-74
1. Jose Borges, Spring Hill & Raymond Look, Dunedin; 2. Ralph Gragg, Ocala & William Wolf, Oldsmar; 3. Danny Nail & William Durbin, Cocoa Beach

75-79
1. Robert Johnson, Sun City Center & Joe Cincotta, Lakewood Ranch; 2. John Shultz, Inverness & Jim Weisbecker, The Villages; 3. Stuart Silverster & James Richling, Port St. Lucie

80-84
1. William Hubner, Melbourne & Hank Tiedeberg, Ocala

85-89
1. Frank Ustik, Ocklawaha & Stanley Wojdylo, Ocala

Women’s Doubles

50-54
1. Hisaw Senko & Patricia Benitez, Kissimmee

55-59
1. Debra Curtis, Stuart & Cathleen Marquis, The Villages; 2. Charlene Jaeger & Geraldine Lesser, The Villages

60-64
1. Joan Ruggiero, Jacksonville & Fran Munoz, Kissimmee; 2. Deb Harrison & Mardee Goldberg, The Villages; 3. Nancy Dorsey, Brooksville & Leurene Hildendrand, Pinellas Park

65-69
1. Nahed Williams & Sari Kisbany, Redington Shores; 2. Brenda Plews & Nancy Stout, The Villages; 3. Carol Riggs & Jan Trimble, The Villages

70-74
1. Kate Aiello & Sherri Bernoft, The Villages; 2. Betty Hubner, Melbourne & Jennie Morris, Largo; 3. Margaret Kohler & Bobbie Olson, The Villages

75-79
1. Margo Lindsay, Clearwater & Sadako Tobias, Ocala; 2. Jan Cline & Audrey Columbia, Sun City Center; 3. Essie Faria, North Miami & Doris Taylor, Tampa

80-84
1. Virginia Derderian & Prudence Arnold, The Villages

Mixed Doubles

50-54
1. Patricia Benitez & Ricardo Abril, Kissimmee; 2. Hisae Senko, Kissimmee & William Lee, Orlando

55-59
1. Nahed Williams, Redington Shores & Werner Stollenmeier, Cape Coral; 2. Joan Ruggiero, Jacksonville & Alwine Arthur, Ocala; 3. Charlene Jaeger & Cornell West, The Villages

60-64
1. Deb Harrison & Michael Rusaw, The Villages; 2 (FLA) Fran Munoz, Kissimmee & Dennis Bishop, Winter Haven; 2 (INT) Brenda Plews, The Villages & William Mogensen, Grand Island, NY; 3 (FLA) Nancy Dorsey, Brooksville & John Reynolds, Palm Harbor; 3 (INT) Fran Munoz, Kissimmee & Dennis Bishop, Winter Haven

65-69
1. Geraldine & Stuart Lesser, The Villages; 2. Carol & Kenneth Riggs, The Villages; 3. Nancy & Bud Stout, The Villages

70-74
1. Jose Borges, Spring Hill & Sari Kisbany, Redington Shores; 2. Essie Faria, North Miami & Raymond Look, Dunedin; 3. Betty & William Hubner, Melbourne

75-79
1. Jan Cline, Sun City Center & Joe Cincotta, Lakewood Ranch; 2. Audrey Columbia & Robert Johnson, Sun City Center; 3. Leurene Hildendrand, Pinellas Park & Alfred Palumbo, Oldsmar