Results

Thursday, December 8 – Simpson Park Community Center

Free Throw Shooting (3 rounds of 10 shots)

Women
50-54
1. Sheryl Fleming, Orlando, 19

55-59
1. Christina Evans, The Villages, 24

60-64
1. Sandra Glick, The Villages, 26; 2. Avis Vaught, The Villages, 23

75-79
1. Claudette Braswell, Lake Wales, 22; 2. Pat Deacon, The Villages, 16

Men
50-54
1. David Miller, Jupiter, 26

55-59
1. Ronald Becton, Lakeland, 27; 2. Steve McDermeit, Winter Haven, 26; 3. Robert Estevez, Tallahassee, 7

60-64
1. William Oliver, Reunion, 26 (10 of 10); 2. Larry Grose, Port Orange, 26 (8 of 10); 3. John Szela, Jupiter, 26 (4 of 5); 4. Dennis Sweeney, Largo, 25; 5. Joseph Paul, West Palm Beach, 22; 6. Ron Rowe, The Villages, 19; 7. Earl Fleming, Orlando, 11

65-69
1. Harry Carothers, Pinellas Park, 28; 2. Doug Moreland, Leesburg, 22; 3. Harvey Cohen, Winter Haven, 16; 4. Richard Douglass, Davenport, 16; 5. Richard Scheller, The Villages, 16; 5. Jon Anderson, Gainesville, 15; 6. Clyde Aiken, The Villages, 14

70-74
1. Peter Smith, The Villages, 30; 2. Jay Whelchel, Bradenton, 25; 3. Robert Bohanan, Port St. Lucie; 4. Daryl Moor, Tustin, MI, 20; 5. Ron Plano, The Villages, 19; 6. Edwin Gooden, Ormond Beach, 13

75-79
1. Adrian Galarza, Orlando, 26; 2. Archie Grant, Fort Myers, 24; 3. Howard Webb, Jacksonville, 10

80-84
1.Donald Jeppson, The Villages, 25; 2. Glenn Boetcher, Lakeland, 23; 3. Pasqale Arrigo, Lakeland; 16

85-89
1. Andy McGuffin, Umatilla, 26; 2. Harry Morse, Lakeland, 6

Spot Field Goal Shooting (3 rounds of 5 shots from spots, 15 total points)

Women
50-54
1. Sheryl Fleming, Orlando, 7

55-59
1. Christina Evans, The Villages, 10

60-64
1. Sandra Glick, The Villages, 9; 2. Avis Vaught, The Villages, 6

75-79
1. Claudette Braswell, Lake Wales, 11; 2. Pat Deacon, The Villages, 6

Men
50-54
1. David Miller, Jupiter, 6

55-59
1. Steve McDermeit, Winter Haven, 12; 2. Ronald Becton, Lakeland, 11; 3. Robert Estevez, Tallahassee, 1

60-64
1. William Oliver, Reunion, 9 (2 of 5, tiebreaker); 2. John Szela, Jupiter, 9 (1 of 5 tiebreaker); 3. Joseph Paul, West Palm Beach, 7 (8 of 10 tiebreaker); 4. Larry Grose, 7 (5 of 10 tiebreaker); 5. Dennis Sweeney, Largo, 6; Ron Rowe, The Villages, 5; Earl Fleming, Orlando, 2

65-69
1. Harry Carothers, Pinellas Park, 12; 2. Doug Moreland, Leesburg, 8; 3. Clyde Aiken, The Villages, 7; 4. Richard Douglass, t5; Harvey Cohen, Winter Haven, 4; Jon Anderson, Gainesville

70-74
1. Ron Plano, The Villages, 10 (5 of 5 tiebreaker); 2. Peter Smith, The Villages, 10 (1 of 5 tiebreaker); 3. Robert Bohanan, Port St. Lucie, 9; 4. Daryl Morr, Tustin, MI, 8; 5. Jay Whelchel, Bradenton, 7; 6. Edwin Gooden, Ormond Beach, 6

75-79
1. Archie Grant, Fort Myers, 12; 2. Adrian Galarza, Orlando, 8; 3. Howard Webb, Jacksonville, 5

80-84
1. Glenn Boetcher, Lakeland, 10; 2. Donald Jeppson, The Villages, 7; 3. Pascale Arrigo, Lakeland, 5

85-89
1. Andy McGuffin, 10; 2. Harry Morse, Lakeland, 1

Timed Field Goal Shooting (3 rounds of 60 seconds, points vary by range)

Women
50-54
1. Sheryl Fleming, Orlando, 105

55-59
1. Christina Evans, The Villages, 88

60-64
1. Sandra Glick, The Villages, 116; 2. Avis Vaught, The Villages, 80

75-79
1. Claudette Braswell, Lake Wales, 102; 2. Pat Deacon, The Villages, 44

Men
50-54
1. David Miller, Jupiter, 72

55-59
1. Ronald Becton, Lakeland, 91; 2. Steve McDermeit, Winter Haven, 77

60-64
1. William Oliver, Reunion, 100; 2. Larry Grose, Port Orange, 93; 3. Dennis Sweeney, Largo, 71; 4. John Szela, Jupiter, 52; 5. Joseph Paul, West Palm Beach, 48; 6. Ron Rowe, The Villages, 29; 7. Earl Fleming, Orlando, 27

65-69
1. Harry Carothers, Pinellas Park, 105; 2. Doug Moreland, Leesburg, 96; 3. Harvey Cohen, Winter Haven, 39; 4. Jon Anderson, Gainesville, 38

70-74
1. Ron Plano, The Villages, 73; 2. Jay Whelchel, Bradenton, 70; 3. Peter Smith, 52; 4. Daryl Morr, Tustin, Mi, 50; 4. Robert Bohanan, Port St. Lucie, 42; 5. Edwin Goodwin, Ormond Beach, 19

75-79
1. Archie Grant, Fort Myers, 54; 2. Adrian Galarza, Orlando;28; 3. Howard Wells, 11

80-84
1. Donald Jeppson, The Villages, 64; 2. Glenn Boetcher, Lakeland, 60; 3. Pascale Arrigo, Lakeland, 23

85-89
1. Andy McGuffin, Umatilla, 87; 2. Harry Morse, Lakeland, 29

Billiards – Friday, December 9 – Sunday, December 11 – Wally’s Billiards

Nine Ball Singles-Friday, December 9

Men
50-54
1. Junito Martinez, Auburndale; 2. James Leonard, Haines City

55-59
1. Bill Lawrence, Lakeland; 2. Vince Gerheim, The Villages

60-64
1. Gerald Knierim, Zephyrhills; 2. John Jones, Lake Alfred; 3. Jeffry Ling, Winter Haven

65-69
1. Dean Jenne, Morrisonville, NY; 2. Kenneth Duma, The Villages; 3. Bert Talamini, The Villages

70-74
1. Ben Davis, Winter Haven; t2. Thomas Cork, Lakeland; Dewey Kribs, Hudson; Jack Yordt, The Villages

75-79
1. John Achenbach, Leesburg; 2. Lawrence Hardy, Winter Haven; 3. Ed Yeater, Clermont

80-84
1. Don Feeney, The Villages; t2. Bob Buntrock, Fort Myers; Claude Howard, New Port Richey; 3. Dick Sarta, Clermont

85-89
1. Robert Gunderson, Haines City

Eight Ball Singles – Saturday, December 10

Women
70-74
1. Darla Kruse, Lakeland

Men
50-54
1. Rob Knickerbocker, Sebring; 2. James Leonard, Haines City; 3. Junito Martinez, Auburndale

55-59
1. David Nickell, Auburndale; 2. Vince Gerheim, The Villages; 3. Bill Lawrence, Lakeland

60-64
1(INT) Marvin Miller, Powder Springs; (FLA) Chuck Blatz, The Villages; 2 (FLA) Jeffry Ling, Winter Haven; 3 (FLA) Michael Calveard, Lake Wales

65-69
1. Ed Lupina, Lake Wales; 2. Danny Fields, Zephyrhills; 3. Herb Ker, Poinciana

70-74
1. Thomas Weaver, Lake Wales; 2. Robert Thibodeau, Haines City; 3. Thomas Cork, Lakeland

75-79
1. Charles Laycook, Lakeland; 2. Robert Johnson, Sun City Center; 3. John Achenbach, Leesburg

80-84
1. Don Feeney, The Villages; 2. Dick Sarta, Clermont; 3. Claude Howard, New Port Richey

85-89
1. Robert Gunderson, Haines City; 2. Frank Rusin, Casselberry

Eight Ball Doubles – Sunday, December 11

Men
50-54
1. Junito Martinez, Haines City & Gerald Knierm, Zephyrhills; 2. James Leonard & Robert Thibodeau, Haines City; 3. Rob & Robert Knickerbocker, Sebring

55-59
1. Bill Lawrence & Ed Khidiran, Lakeland

60-64
1. Jeffry Ling, Winter Haven & Marvin Miller, Powder Springs, GA; 2. Bill Noey, Palm Coast & Tom Softley, Ormond Beach; 3. Michael Calveard & Ed Lupiana, Lake Wales

65-69
1. Raymond Paternosto, Kissimmee & Herb Ker, Poinciana; 2. Claude Howard & Bob Miller, New Port Richey; 3. Denny Fields & Larry Wheeler, Zephyrhills

70-74
1. Robert Young & Jack Yordt, The Villages

80-84
1. Elmer Voight, North Fort Myers & Bob Buntrock, Fort Myers; 2. Barrett Cogan, Palm Coast & Irwin Klar, Deerfield Beach
Bowling – Saturday, December 3 (Men’s & Women’s Doubles / Mixed Doubles) & Sunday, December 4 (Men’s & Women’s Singles) – Lakeland Lanes

Women’s Doubles

50-54
1. Betty Floris, Stuart & Tammy Gissinger, Apollo Beach, 1081; 2. Sheryl Fleming, Orlando & Tammy Flint, Snaford, 870; 3. Paula Dunham & Avis Edwards, Lakeland, 667

55-59
1. Donna Carroll & Carol Teel, The Villages, 1247 (New record for age group); 2. Judith Rinderle & Pamela Stoner, Lakeland, 992+329 (won roll off); 3. Christine Srock, Pinellas Park & Mary Pointdexter, St. Petersburg, 992+324

60-64
1. Earleen Evans, Mulberry & S. Diane Downey, Lakeland, 1082; 2. Karen Doucette & Barbara Gnegy, Lakeland, 1022; 3. Shirley Roudebush & Dixie Thalwitzer, Summerfield, 962; 4. Barbara Jerard & Beverly Hines, Lakeland, 955; 5. Pamela Malashevitz & Jane Bird, Summerfield, 844; 6. Diane Madsden, Branford & Debbie Walters, Ft. White, 830

65-69
1. Pearl Conley, Holiday & Maria Sullivan, Largo, 910; 2. Shirley Bruggeman, Plant City & Ethel Helton, Spring Hill; 3. Donna Thousand, Mulberry & Barbara McCready, Lakeland, 780; 4. Angel Du Pree, Davie & Irene Holland, Tamarac, 728

70-74
1. Doris Martin, Auburndale & Virginia Monroe, Lakeland, 975; 2. Oliver Wesson & Jeanell Waring, Lakeland, 906; 3. Victoria Gardner & Elizabeth Kraengel, Largo, 818; 4. Sandra Kleefisch & Carol Stevens, Pinellas Park

75-79
1. Ruthie Phelan & Joanne Ray, Lakeland, 896

80-84
1. Doris Fishler & Mary Northrup, Lady Lake, 909; 2. Jean Miller & Norma Richardson, Lakeland, 770

85-89
1. Betty Hall & Irene Watson, Lakeland, 976 (Establishes record for age group); 2. Muriel Musto & Doris Mauk, Haines City, 843

Men’s Doubles

50-54
1. David Cooper & Anthony Myers, Pensacola, 1308 (New record for age group); 2. Rob Gibson, Winter Haven & Thomas Humphreys, Sarasota, 1110; 3. Herb Floris, Stuart & Robert Nash, Boynton Beach, 1059

55-59
1. David Artzner, Sr., Cocoa Beach & Lawrence Draeger, Pensacola, 1336; 2. Jerry Gavin, Cape Coral & Karl Hausfelder, Melbourne, 1280; 3. Jaime Argulo, Bartow & John Spencer, Lakeland, 1219; 4. Bob Harley & Steven Funds, 1184; 5. Daniel Young, Kathleen & Al Bottoms, Lakeland, 1122; 6. Clay Gillem, Lakeland & Joe Ciferni, Lake Wales, 1089

60-64
1. Richard Merrill, Lady Lake & Gerald Teel, The Villages, 1225; 2. Orville Carroll & Fred Carli, The Villages, 1198; 3. Michael Weissburg, Winter Haven & John Gursky, Haines City, 1147; 4. Bruce Johansson & Gary Johnson, The Villages, 1071; 5. George Walters, Ft. White & Vernon Black, Lake City, 971; 6. Kenneth Matthews & Tom Mizell, Bartow, 965; 7. Bud Haremza & Roy Birkland, The Villages, 950

65-69
1. Frank Collins, Lakeland & Cicero Carr, Jr., Bartow, 1266; 2. James Harrison, Bartow & Richard Coleman, Lake Alfred, 1258; 3. John Ramsey, Winter Haven & James Robarge, Auburndale, 1210; 4. Carl Rinderle & Joe Prescourt, Lakeland, 1182; 5. Bill Kraengal, Tarpon Springs & Karl Kraengal, Largo, 1177; 6. Dennis Beek & Ken MacLeod, The Villages, 1156; 7. Danny Bird & Paul Malashevitz, Summerfield, 1120; 8. Michael Quick & Walter Turner, The Villages, 1099; 9. Marvin Bruggeman & Ed Fenstemaker, Plant City, 1069; 10. Richard Mellock, Polk City & Edmond Phillips, Lakeland, 1025; 11. Ronald & Vrigil Crandall, Sebring, 927

70-74
1. Rod Bradway & Andy Kulikouskis, The Villages, 1134; 2. Charles Steeg, Lakeland & Bruce Tohm, Mulberry, 1103; 3. Paul Martin, Auburndale & Arthur Blanchard, Lakeland, 1016; 4. Ricardo Diaz de Leon & John Lech, Largo, 1005; 5. Normand Morrissette & Robert Zonyk, The Villages, 914; 6. Neil Conley & William Skelton, Holiday, 822

75-79
1. Pete Chapman & Alex Jacobs, The Villages, 1168; 2. Charlie Altier & Bud Serletic, Lakeland, 1150; 3. Raymond Heimbach & Andrew Carr, Leesburg , 990; 4. Stephen Sullivan & William Mayo, Largo, 846

80-84
1. Robert Nash, Boynton Beach & Buck Merry, Summerfield, 1053; 2. Everett Rieck & James Hurrle, Lakeland, 979

85-89
1. Jack Appel, Boca Raton & Stanley Corwin, Boynton Beach, 1096 (New record for age group); 2. Harry Jackman, The Villages & Don Walters, Lady Lake, 878; 3. Bill Poirier & Robert Wolf, Haines City, 870; 4. Eugene Peterson, Davenport & Garfield Sager, Winter Haven, 788

90-94
1. Kenneth Broadhurst & George Kilbride, Apopka, 903 (Establishes record for age group)

Mixed Doubles

50-54
1. Tammy Gissinger, Apollo Beach & Daniel Young, Kathleen, 1222; 2. Betty & Herb Floris, Stuart, 953; 3. Jerry & Cheri Jones, Vero Beach, 807

55-59
1. Carol & Gerald Teel, The Villages, 1495 (New record for age group and highest doubles score in history of Games); 2. Tomi Burns & Bob Harley, Lakeland, 1220; 3. Christine Srock, Pinellas Park & Jerry Gavin, Cape Coral, 1152; 4. Cindy & Russell Darling, Lake Placid, 1144; 5. Donna & Orville Carroll, The Villages; 6. Kay & James Robarge, Auburndale, 864

60-64
1. Barbara Gnegy & Bud Serletic, Lakeland, 1250; 2. Judith & Carl Rinderle, Lakeland, 1101; 3. Earleen & David Evans, Mulberry, 1075; 4. Shirley Roudebush, Summerfield & Rod Bradway, The Villages; 1066; 5. Karen Doucette & Al Bottoms, Lakeland, 1058; 6. Mary Poindexter & Russell Kirton, Dunedin, 1006; 7. Barbara Jerard & Gerald Keefe, Lakeland, 992; 8. Pamela & Paul Malashevitz, Summerfield, 971; 9. Diane Madsen, Branford & Vernon Black, Lake City, 916; 10. Joyce & Tandy Workman, Jacksonville, 867; 11. Debbie & George Walters, Ft. White, 829; 12. Iris Wright & Frank Bigelow, Jacksonville, 745

65-69
1. Dixie Thalwitzer & George Fenstermacher, Summerfield, 1144; 2. Jane & Danny Bird, Summerfield, 992; 3. Penny & James Hoppe, The Villages, 968; 4. Angel DuPreez & Milton Moore, Davie, 963; 5. Shirley & Marvin Bruggeman, Plant City, 961; 6. Pearl Conley, Holiday & John Lech, Largo, 957; 7. Peggy & Fred Carli, The Villages, 900

70-74
1. Anna & James Shaffer, Prospect, 1082; 2. Marguerite & Raymond Heimbach, Leesburg, 1035; 3. Pat & Thomas Roberts, The Villages, 995; 4. Karen Keating & William Wright, Ormond Beach, 907; 5. Victoria Gardner, Largo & Neil Conley, Holiday, 883; 6. Elizabeth & Karl Kraengel, 874; 7. Maria & Stephan Sullivan, Largo 849

75-79
1. Rosa Schuler, Lakeland & Bruce Tohm, Mulberry, 1124; 2. Celina & Richard Merrill, 1013; 3. Marion & Arnold Lange, Port Charlotte, 1010; Janice Diaz de Leon & William Mayo, Largo, 754

80-84
1. Doris Fishler, Royal Palm Beach & Robert Nash, Boynton Beach, 983; 2. Irene Watson & Everett Rieck, Lakeland, 877; 3. Margaret & Jesse Bewley, Estero, 875; 4. Lois & William Shelton, The Villages, 831

85-89
1. Ellen Boss, The Villages & Donald Walters, Lady Lake, 923; 2. Mary Northrup, Lady Lake & Harry Jackman, The Villages, 861; 3. Betty Hall & James Hurrle, Lakeland, 858

Women’s Singles

50-54
1. Pamela Sprow, Lakeland, 637; 2. Tammy Gissinger, Apollo Beach, 545; 3. Sheryl Fleming, Orlando, 519; 4. Betty Floris, Stuart, 481; 5. Cheri Jones, Vero Beach, 407; 6. Paula Dunham, Lakeland, 360

55-59
1. Cindy Darling, Lake Placid, 587; 2. Carol Teel, The Villages, 550; 3. Christine Srock, Pinellas Park, 501; 4. Donna Carroll, The Villages, 481; 5. Louise Doak, Clermont, 420; 6. Diane Walker, The Villages, 408; 7. Tammy Flint, Sanford, 392; 8. Kay Robarge, Auburndale, 308

60-64
1. Barbara Gnegy, Lakeland, 638; 2. Mary Poindexter, St. Petersburg, 549; 3. Judith Rinderle, Lakeland, 521; 4. Karen Doucette, Lakeland, 499; 5. Barbara Jerard, Lakeland, 475; 6. Pamela Malashevitz, Summerfield, 469; 7. Kathleen Waite, Gainesville, 443; 8. Debbie Walters, Ft. White, 435; 9. Darlene Ledsinger, Yulee, 414; 10. Joyce Workman, Jacksonville, 406; 11. Diane Madsen, Branford, 396; 12. Iris Wright, Jacksonville, 363; 13. Linda Watson, Thonotosassa, 289

65-69
1. S Diane Downey, Lakeland, 487; 2. Angel Du Pree, Davie, 442; 3. Pearl Conley, Holiday, 404; 4. Donna Thousand, Mulberry, 377; 5. Peggy Carli, The Villages, 363; 6. Shirley Bruggeman, Plant City, 361

70-74
1. Pat Roberts, The Villages, 512; 2. Olive Wesson, Lakeland, 446; 3. Maria Sullivan, Largo, 418; 4. Sandra Kleefisch, Pinellas Park, 416; 5. Karen Keating, Ormond Beach,, 406; 6. Victoria Gardner, Largo, 402; 7. Marguerite Heimbach, Leesburg, 384; 8. Elizabeth Kraengel, Largo, 372

75-79
1. Joanne Ray, Lakeland, 445; 2. Ruthie Phelan, Lakeland, 417; 3. Jeanell Waring, Lakeland, 414; 4. Doris Mauk, Haines City, 398; 5. Jane Bird, Summerfield, 398; 6. Marion Lange, Port Charlotte, 391; 7. Janice Diaz De Leon, Largo, 354

80-84
1. Norma Richardson, Lakeland, 480; 2. Doris Fishler, Royal Palm Beach, 464; 3. Lee Smith, Cape Coral, 451; 4. Margaret Bewley, Estero, 442; 5. Avis Edwards, Lakeland, 323; 6. Irene Holland, Tamarac, 316; 7. Lois Shelton, The Villages

85-89
1. Muriel Musto, Haines City, 454; 2. Irene Watson, Lakeland, 447; 3. Jean Miller, Lakeland, 401+94 (won roll off); 4. Betty Hall, Lakeland, 401+139; 5. Mary Northrup, Lady Lake, 391; 6. Ellen Boss, The Villages, 352

Men’s Singles

50-54
1. David Cooper, Pensacola, 639; 2. Pete Collins, , 615; 3. Anthony Myers, Pensacola, 596; 4. Rob Gibson, Winter Haven, 537; 5. Herb Floris, Stuart, 483

55-59
1. Stanley Sprow, Lakeland, 712; 2. Daniel Young, Kathleen, 678; 3. Karl Hausfelder, Melbourne, 638; 4. Jaime Angulo, Bartow, 636; 5. Bob Harley, Lakeland, 598; 6. David Artzner, Sr., Cocoa Beach 591; 7. Steven Funds, Lakeland, 577; 8. Leroy Thompson, Hobe Sound, 535; 9. Clay Gillem, Lakeland, 516

60-64
1. Gerald Teel, The Villages, 704; 2. Jerry Gavin, Cape Coral, 679; 3. Allen Chamberlain, Kissimmee, 592; 4. Bud Haremza, The Villages, 571; 5. Michael Weissberg, Winter Haven, 560; 6. Orville Carroll, The Villages, 557; 7. Russell Darling, Lake Placid, 554; 8. Dean Rosko, Clearwater, 540; 9. Russell Kirton, Dunedin, 507; 10. George Walters, Ft. White, 492; 11. Tandy Workman, Jacksonville, 488; 12. Frank Bigelow, Jacksonville, 405; 13. Jerry Jones, Vero Beach, 392

65-69
1. Michael Quick, The Villages, 661; 2. Walter Turner, The Villages, 645; 3. James Robarge, Auburndale, 632; 4. Carl Rinderle, Lakeland, 614; 5. Dennis Beek, The Villages, 612; 6. Richard Mellock, Polk City, 597; 7. John Ramsey, Winter Haven, 562; 8. Richard Coleman, Lake Alfred, 555; 9. James Hoppe, The Villages, 547; 10. Bill Kraengel, Tarpon Springs, 540; 11. Danny Bird, Summerfield, 535; 12. Joe Ciferni, Lake Wales, 532; 13. James Harrison Jr, Bartow, 530; 14. Tony Nett, The Villages, 528; 15. Frank Collins, Lakeland, 526; 16. Morris Myers, Spring Hill, 522; 17. Marvin Bruggeman, Plant City, 516; 18. George Fenstermacher, Summerfield, 510; 19. Paul Malashevitz, Summerfield, 453; 20. Ronald Crandall, Sebring, 445

70-74
1. John Gursky, Haines City, 602; 2. Fred Carli, The Villages, 599; 3. Andy Kulikovskis, The Villages, 585; 4. Cicero Carr Jr., Bartow, 578; 5. Paul Martin, Auburndale, 574; 6. Charles Steeg, Lakeland, 569; 7. Karl Kraengel, Largo, 557; 8. Steve Mcginnis, Ruskin, 554; 9. Lawrence Draeger, Pensacola, 553; 10. Ricardo Diaz De Leon, Largo, 545; 11. Larry Pelton, Zolfo Springs, 540; 12. Ken Macleod, The Villages, 531; 13. Virgil Crandall, Sebring, 530; 14. Rod Bradway, The Villages, 518; 15. John Lech, Largo, 504; 16. William Shaffer, Prospect, 504; 17. George Mcevilly, The Villages, 502; 18. Walter Hammerling, Naples, 478; 19. Neil Conley, Holiday, 477; 20. William Wright, Ormond Beach,, 459; 21. Joe Precourt, Lakeland, 432

75-79
1. Richard Merrill, Lady Lake, 676; 2. John Spencer, Lakeland, 658; 3. Bruce Tohm, Mulberry, 655; 4. Alex Jacobs, The Villages, 603; 5. Thomas Humphreys, Sarasota, 557; 6. Edward Palagyi, Crawfordville, 549; 7. Thomas Roberts, The Villages, 517; 8. Pete Chapman, The Villages, 506; 9. Raymond Heimbach, Leesburg, 481; 10. Charlie Altier, Lakeland, 479; 11. Arnold Lange, Port Charlotte, 452; 12. Vernon Black, Lake City, 419; 13. Stephen Sullivan, Largo, 396

80-84
1. Bud Serletic, Lakeland, 620 (New record for age group) 2. Roy Birklund, The Villages, 597; 3. Robert Nash, Boynton Beach, 567; 4. Jesse Bewley, Estero, 539; 5. Everett Rieck, Lakeland, 531; 6. Andrew Carr, Leesburg, 520; 7. Robert McCleary, Port Charlotte, 478; 8. William Mayo, Largo, 451; 9. Arthur Blanchard, Lakeland, 432

85-89
1. Stanley Corwin, Boynton Beach, 542; 2. John Cortese, Melbourne, 516; 3. Harry Jackman, The Villages, 479; 4. Jack Appel, Boca Raton, 464; 5. Robert Wolf, Haines City, 456; 6. John Lubas, Winter Garden, 449; 7. Donald Walters, Lady Lake, 420; 8. James Hurrle, Lakeland, 417; 9. Bill Poirier, Haines City, 399

90-94
1. Garfield Sager, Winter Haven, 516 (New record for age group); 2. Ralph Blackford, Lakeland, 466; 3. Lowell Merry, Summerfield, 436; 4. Kenneth Broadhurst, Apopka, 380

95-99
Don Long, Merritt Island, 393