Results

South Fort Myers High School
Field Events

High Jump

Men
50-54
1. Brian Hankerson, Hollywood, 5-06.00 (New record for age group); 2. Bob Pheiffer, Bartow, 4-08.00; 3. Mark Brabant, Sarasota, 4-04.00

55-59
1. Dan Pierce, Palm Bay, 5-00.00, Palm Bay; 2. Larry Anderson, Delray Beach, 4-04.00

60-64
1. David White, Palm Bay, 4-06.00; 2. Eric Hill, New Smyrna Beach, 4-00.00; 3. Jamiyu Amuow, Montgomery, AL, 4-00.00; 4. Bill Connor, Indian Rocks Beach, 3-08.00

65-69
1. Joe Johnston, Apopka, 4-06.00

70-74
1. Charles Lorenz, The Villages, 4-02.00; 2. Frank Gerber, Jr., Lakeland, 4-00.00

75-79
1. Richard Lowery, Spring Hill, 4-06.50 (New record for age group); 2. Pete Sarubbi, The Villages, 3-10.00; 3. William Rothley, Punta Gorda, 3-10.00; 4. David Rider, Englewood, 3-06.00

80-84
1. Clem Moorman, Punta Gorda, 3-02.00

85-89
1. David Chase, Lecanto, 3-02.00; 2. Howard Hall, Port Charlotte, 2-10.00 Women

Women

60-64
1. Susan Hill, New Smyrna Beach, 3-06.00

70-74
1. Evelyn Wright, Safety Harbor, 3-09.00 (New record for age group); 2. Essie Faria, North Miami, 3-00.00

80-84
1. Ethel Lehmann, Largo, 3-00.00

Long Jump

Men

50-54
1. Brian Hankerson, Hollywood, 19-01.50 (New record for age group); 2. Mark Brabent, Sarasota, 14-04.00; 3. Bob Pheiffer, Bartow, 13-08.50; 4. Jeff Jordan, Coral Springs, 12-07.00

55-59
1. George McNeill, Coral Springs, 13-08.00; 2. Larry Anderson, Delray Beach, 12-04.00

60-64
1. Tyrone Carlis, Pembroke Pines, 16-11.00; 2. Charles Klein, Cocoa Beach, 14-04.00; 3. Jamiyu Amuwo, Montgomery, AL 13-03.50; 4. Eric Hill, New Smyrna Beach, 12-09.00; 5. David White, Palm Bay, 12-06.50; 6. Bill Connor, Indian Rocks Beach, 9-09.50

65-69
1. Levi Bowen, Kissimmee, 8-06.50

70-74
1. Raymond Lebowitz, Coconut Creek, 14-03.50 (New record for age group); 2. Charles Lorenz, The Villages, 12-10.50; 3. Frank Gerber, Jr., Lakeland, 10-06.00; 4. Jack Wadkins, Port Charlotte, 10-01.00; 5. Edward Nelson, Jacksonville, 9-07.50

75-79
1. Rudolph Houg, Stuart, 12-11.50 (New record for age group); 2. Pete Sarubbi, The Villages, 11-07.50; 3. Paul Hardy, Lady Lake, 11-06.50; 4. William Rothley, Punta Gorda, 11-06.00; 5. David Rider, Englewood, 10-10.50; 6. Raymond Wright, Leesburg, 9-09.50; 7. Don Zaccardo, Jensen Beach, 7-04.50

80-84
1. Clem Moorman, Punta Gorda, 9-05.25

85-89
1. David Chase, Lecanto, 7-07.50; 2. Howard Hall, Port Charlotte, 7-05.00; 3. Robert Jacobs, Alachua, 3-11.50

90-94
1. John Anoka, Maitland, 8-04.50 (Establishes record for age group) 95-99
1. James Kales, Bonita Springs, 6-06.00 (Establishes record for age group) Women

Women

60-64
1. Neva Weisskopf, Lehigh Acres, 10-00.75

70-74
1. Evelyn Wright, Safety Harbor, 9-08.50; 2. Essie Faria, North Miami, 5-11.00

80-84
1. Ethel Lehmann, Largo, 8-00.50 (New record for age group)

Triple Jump

Men

50-54
1. Brian Hankerson, Hollywood, 37-09 (New record for age group); 2. Jeff Jordan, Coral Springs, 26-06.00

60-64
1. Jamiyu Amuwo, Montgomery, AL, 26-04.00; 2. Robert Borshay, Boston, MA, 23-11.50

65-69
1. Joe Johnston, Apopka, 29-06.00; 2. Levi Bowen, Kissimmee, 18-01.75

70-74
1. Ray Lebowitz, Coconut Creek, 26-08 (New record for age group); 2. Frank Gerber, Jr., Lakeland, 21-07.50

75-79
1. William Rothley, Punta Gorda, 22-11.00; 2. Pete Sarubbi, The Villages, 22-08.00

85-89
1. Howard Hall, Port Charlotte, 14-08.50 (New record for age group) 95-99
1. James Kales, Bonita Springs 16-03.00 (Establishes record for age group)

Women

60-64
1. Neva Weisskopf, Lehigh Acres, 17-10.00

70-74
1. Evelyn Wright, Safety Harbor, 20-02.75; 2. Essie Faria, North Miami, 17-07.00

80-84
1. Ethel Lehmann, Largo, 16-01.50

Pole Vault

Men

65-69
1. Joe Johnston, Apopka, 10-00.00

75-79
1. William Rothley, Punta Gorda, 6-00.00; 2. David Rider, Englewood, 5-06.00

Women

60-64
1. Janet Johnston, Apopka, 5-00.00

Shot Put

Men

50-54
1. Gary Dixon, Sarasota, 37-03.50; 2. Bob Pheiffer, Bartow, 27-07.50; 3. Mark Brabent, Sarasota, 26-10.00

55-59
1. Dan Pierce, Palm Bay, 35-07.50; 2. Dennis Seaman, Pensacola, 32-11

60-64
1. Ben Self, Lakeland, 39-05.25; 2. Bruce Hedendal, Boca Raton, 36-10.00; 3. David Watson, Homosassa, 34-01.00; 4. Bill Connor, Indian Rocks Beach, 32-02.75; 5. Eric Hill, New Smyrna Beach, 30-11.50; 6. David Standen, Naples; 29-01.75; 7. LuisN Lugo, Orlando, 28-05.50

65-69
1. Richard Mintken, Eagle River, 35-10.00; 2. Jerry Meznarich, The Villages, 35-10.00; 3. Joe Johnston, Apopka, 32-10.00; 4. Levi Bowen, Kissimmee, 27-01.50; 5. Vernon Robinson, Cape Coral, 20-02.00

70-74
1. Gary Winters, Bradenton, 40-09.75; 2. Rodney Letchworth, Tallahassee, 31-11.75

75-79
1. James Oglesby, Kissimmee, 42-11.00 (New record for age group); 2. Rudolph Houg, Stuart, 34-10.75; 3. William Rothley, Punta Gorda, 31-06.00; 4. Richard Lowery, Spring Hill, 27-09.25; 5. Pete Sarubbi, The Villages, 27-04.00; 6. Paul Hardy, Lady Lake, 25-05.75; 7. Don Zaccardo, Jensen Beach, 23-10.00; 8. Raymond Wright, Leesburg, 22-07.75

80-84
1. Reed Quinn, The Villages, 29-04.75; 2. Dean Davis, Fort Myers, 29-02.00; 3. Clem Moorman, Punta Gorda, 28-07.50; 4. William Bergen, Dade City, 24-09.00

85-89
1. David Chase, Lecanto, 24-07.50 (New record for age group); 2. John Gamble, Gainesville, 23-10.00; 3. Joseph Monesmith, North Fort Myers, 21-04.75; 4. Howard Hall, Port Charlotte, 20-00.25; 5. Robert Jacobs, Alachua, 19-00.00 90-94
1. John Anoka, Maitland, 21-10.00 (New record for age group) 95-99
1. James Kales, Bonita Springs, 14-07.50 (Establishes new record for age group)

Women

55-59
1. Agnes Green, Bellaire, 27-11.50

60-64
1. Danuta Scepanskiene, Sunrise, 29-09.50; 2. Neva Weisskopf, Lehigh Acres, 25-01.50; 3. Susan Hill, New Symrna Beach, 23-00.25

70-74
1. Evelyn Wright, Safety Harbor, 23-04.50

Discus

Men

50-54
1. Gary Dixon, Sarasota, 113-05

55-59
1. Dennis Seaman, Pensacola, 93-10

60-64
1. Bruce Hedendal, Boca Raton, 128-06; 2. Edward Klare, Cape Coral, 114-09; 3. Ben Self, Lakeland, 102-07; 4. Eric Hill, New Smyrna Beach, 93-03; 5. Luis Lugo, Orlando, 92-00; 6. Bill Connor, Indian Rocks Beach, 83-00; 7. David Watson, Homosassa, 75-10

65-69
1. Donald Pauser, The Villages, 117-01; 2. Joe Johnston, Apopka, 101-11; 3. Richard Mintken, Eagle River, 97-01; 4. Tom Harasti, Altamonte Springs, 88-07; 5. Levi Bowen, Kissimmee, 55-02

70-74
1. Fred Weber, The Villages, 127-06; 2. Jack Dowd, Sarasota, 106-02; 3. Rodney Letchworth, Tallahassee, 99-02; 4. Jack Wadkins, Port Charlotte, 59-02

75-79
1. James Oglesby, Kissimmee, 115-09 (New record for age group); 2. Richard Lowery, Spring Hill, 89-09; 3. William Rothley, Punta Gorda, 88-02; 4. Pete Sarubbi, The Villages, 86-10; 5. Don Zaccardo, Jensen Beach, 60-11

80-84
1. Reed Quinn, The Villages, 81-09; 2. William Bergen, Dade City, 65-05; 3. Dean Davis, Fort Myers, 63-11; 4. Clem Moorman, Punta Gorda, 54-08

85-89
1. John Gamble, Gainesville, 74-00 (New record for age group); 2. Joseph Monesmith, North Fort Myers, 57-05; 3. Robert Jacobs, Alachua, 45-00; 4. David Chase, Lecanto, 44-03; 5. Howard Hall, Port Charlotte, 43-04 95-99
1. James Kales, Bonita Springs, 32-10 (New record for age group)

Women

50-54
1. Nina Turchon, Ponce Inlet, 49-09

55-59
1. Agnes Green, Bellair, 67-08

60-64
1. Neva Weisskopf, Lehigh Acres, 72-07; 2. Danuta Scepanskiene, Sunrise, 71-03; 3. Susan Hill, New Smyrna Beach, 54-08

70-74
1. Evelyn Wright, Safety Harbor, 59-04; 2. Essie Faria, North Miami, 35-09

80-84
1. Ethel Lehmann, Largo, 45-08

Javelin

Men

50-54
1. Bob Pheiffer, Bartow, 105-05; 2. Mark Brabant, Sarasota, 95-08

60-64
1. Walter Kuc, Stuart, 103-06; 2. Luis Lugo, Orlando, 90-10; 3. Bill Connor, Indian Rocks Beach, 89-08; 4. Ben Self, Lakeland, 86-02; 5. Eric Hill, New Smyrna Beach, 70-03

65-69
1. Joe Johnston, Apopka, 106-01; 2. Nicholas Mohacsy, Naples, 99-09; 3. Tom Harasti, Altamonte Springs, 94-01; 4. Levi Bowen, Kissimmee, 49-07

70-74
1. Jack Dowd, Sarasota, 112-11; 2. Edward Nelson, Jacksonville, 90-01; 3. Frank Gerber, Jr., Lakeland, 70-06; 4. Edward Soderberg, Easton, CT, 46-02

75-79
1. James Oglesby, Kissimmee, 99-00 (New record for age group); 2. Richard Lowery, Spring Hill, 94-05; 3. William Rothley, Punta Gorda, 88-00; 4. Pete Sarubbi, The Villages, 85-01; 5. Don Zaccardo, Jensen Beach, 67-11; 6. Raymond Wright, Leesburg, 67-05

80-84
1. Reed Quinn, The Villages, 65-05; 2. Dean Davis, Fort Myers, 58-04; 3. William Bergen, Dade City, 43-06

85-89
1. David Chase, Lecanto, 52-09; 2. Howard Hall, Port Charlotte, 48-00; 3. Gene Schneider, Bonita Springs, 47-06; 4. Joseph Monesmith, Eagle River, 45-03; 5. Robert Jacobs, Alachua, 33-10 95-99
1. James Kales, Bonita Springs, 28-08 (New record for age group)

Women

55-59
1. Agnes Green, Bellair, 73-00

60-64
1. Neva Weisskopf, Lehigh Acres, 66-02; 2. Danuta Scepanskiene, Sunrise, 58-08; 3. Susan Hill, New Smyrna Beach, 28-02

70-74
1. Evelyn Wright, Safety Harbor, 51-00

75-79
1. Ada Wright, Leesburg, 25-10

80-84
1. Ethel Lehmann, Largo, 64-11 (New record for age group) Sunday, December 13

100 Meter Dash

Women

50-54
1. Melinda Henry, Jacksonville, 15.85; 2. Nina Turchon, Ponce Inlet, 20.77

55-59
1. Jocelyn Lowther, Cocoa Beach, 16.15; 2. Ann Scott, Lowell, 17.69

60-64
1. Neva Weisskopf, Lehigh Acres, 18.18

65-69
1. Joanne Sampson, Hallandale Beach, 20.54

80-84
1. Ethel Lehmann, Largo, 20.37 (New record for age group)

Men

50-54
1. Brian Hankerson, Hollywood, 12.49; 2. Richard Allen, Lakeland, 13.53; 3. James Skeen, Mt. Plymouth, 13.77; 4. George Dexter, Sunrise, 14.55; 5. Mark Brabent, Sarasota, 15.21

55-59
1. Edward Lundy, Jacksonville, 13.47; 2. Rod Lehman, Oak Hill, 13.75; 3. Ed Monti, Tarpon Springs, 14.46; 4 William Krone, The Villages, 14.90; 5. Wayne Bernstein, Hollywood, 15.75

60-64
1. Bill Tharpe, Tallahassee, 13.42; 2. Tyrone Carlis, Pembroke Pines, 13.82; 3. Charles Klein, Cocoa Beach, 14.10; 4. George Berry, Valrico, 14.79; 5. William Benford, Lakeland, 14.99; 6. Eric Hill, New Smyrna Beach, 15.13; 7. David White, Palm Bay, 15.79; 8. Robert Borshay, Boston, MA, 16.93; 9. Ira Hochman, Boynton Beach, 17.48

65-69
1. Raymond Jansco, The Villages, 14.70; 2. Joe Johnston, Apopka, 14.87; 3. Ron Saddler, South Pasadena, 23.61

70-74
1. Raymond Lebowitz, Coconut Creek, 15.73; 2. Charles Lorenz, The Villages, 15.96; 3. Edward Holman, Orlando, 16.61; 4. Frederick McCain, Punta Gorda; 5. Jack Wadkins, Sarasota, 18.22; 6. Edward Soderberg, Easton, CT, 18.95

75-79
1. John Hurd, Navarre, 16.74; 2. Dominick Mauriello, New Smyrna Beach, 18.20; 3. Murettin Sabuncu, Singer Island, 18.36; 4. George O’Connor, The Villages, 19.41; 5. David Shelton, Indiantown, 27.34

80-84
1. Ryan Beighley, The Villages, 22.53

85-89
1. Howard Hall, Port Charlotte, 26.22 90-94
1. John Anoka, Maitland, 21.74

200 meter dash

Women

55-59
1. Jocelyn Lowther, Cocoa Beach, 33.31; 2. Ann Scott, Lowell, 36.52

60-64
1. Neva Weisskopf, Lehigh Acres, 40.75; 2. Susan Hill, New Smyrna Beach, 51.26

80-84
1. Ethel Lehmann, Largo, 43.24 (New record for age group)

Men

50-54
1. Brian Hankerson, Hollywood, 26.04; 2. George Dexter, Sunrise, 29.87; 3. Mark Brabent, Sarasota, 31.80

55-59
1. Charles Smith, Jupiter, 26.97; 2. Paul Caruso, Pompano Beach, 27.65; 3. Rod Lehman, Oak Hill, 27.89; 4. William Krone, The Villages, 30.47; 5. Wayne Bernstein, Hollywood, 32.86

60-64
1. Bill Tharpe, Tallahassee, 27.76; 2. Tyrone Carlis, Pembroke Pines, 28.50; 3. Charles Klein, Cocoa Beach, 28.60; 4. George Berry, Valrico, 30.69; 5. Eric Hill, New Smyrna Beach, 32.26; 6. Robert Borshay, Boston, MA 38.25

65-69
1. Raymond Jansco, The Villages, 29.39; 2. Joe Johnston, Apopka, 30.55; 3. Lionel Bonck, Lake Mary, 30.59; 4. John Shenk, Sarasota, 31.97

70-74
1. Raymond Lebowitz, Coconut Creek, 32.16; 2. Charles Lorenz, The Villages, 32.34; 3. Frederick McCain, Punta Gorda, 39.08; 4. Edward Soderberg, Easton, CT, 43.10

75-79
1. John Hurd, Navarre, 35.86; 2. Dominick Mauriello, New Smyrna Beach, 38.68; 3;. Nurettin Sabuncu, Singer Island, 40.49; 4. George O’Connor, The Villages, 41.80

80-84
1. George Knoblock, Lakeland, 45.80; 2. Ryan Beighley, The Villages, 48.81; 3. Dean Davis, Fort Myers, 58.10

85-89
1. Howard Hall, Port Charlotte, 50.65; 2. Gene Schneider, Bonita Springs, 1:06.25 90-94
1. John Anoka, Maitland, 46.26

400 Meter Dash

Women

55-59
1. Jocelyn Lowther, Cocoa Beach, 1:14.12

60-64
1. Neva Weisskopf, Lehigh Acres, 1:40.16; 2. Susan Hill, New Smyrna Beach, 1:44.30;3. Nancy Pringle, Hialeah, 2:13.23; 4. Carol Geyer, Port Charlotte, 2:35.73

80-84
1. Ethel Lehmann, Largo, 1:47.41

Men

50-54
1. Brian Hankerson, Hollywood, 57.96

55-59
1. Charles Smith, Jupiter, 1:00.23; 2. Paul Caruso, Pompano Beach, 1:03.36; 3. Ed Monti, Tarpon Springs, 1:06.76

60-64
1. Alan Lewandowski, Austin, TX, 1:03.29; 2. Roger Dobson, Jay, 1:11.58; 3. Robert Borshay, Boston, MA, 1:32.77

65-69
1. Lionel Bonck, Lake Mary, 1:08;.62; 2. John Shenk, Sarasota, 1:10.98; 3. Joe Johnston, Apopka, 1:14.32; 4. Tony Cupailouo, Fort Myers, 1:25.44; 5. George Pringle, Hialeah, 1:25.47; 6. Vernon Robinson, Cape Coral, 1:53.23

70-74
1. Frederick McCain, Punta Gorda, 1:30.08; 2. Dan Keely, Cantonment, 1:35.50; 3. Ed Soderberg, Easton, CT 1:38.52

75-79
1. James Moseley, Ormond Beach, 1:49.66

80-84
1. George Knoblock, Lakeland, 1:57.50; 2. Dean Davis, Fort Myers, 2:19.52 90-94
1. John Anoka, Maitland, 1:58.33 (New record for age group)

800 Meter Run

Women

50-54
1. Char Davidson, Davie, 3:09.80; 2. Jocelyn Lowther, Cocoa Beach, 3:19.80

60-64
1. Susan Hill, New Smyrna Beach, 3:43.07; 2. Judy Mowery, Lady Lake, 3:54.75; 3. Neva Weisskopf, Lehigh Acres, 4:03.18

80-84
1. Ethel Lehmann, Largo, 4:22.71

Men

50-54
1. Rick Akam, Bradenton, 2:45.14; 2. William Thompson, Lake Worth, 2:50.03

55-59
1. David Schave, Elburn, IL, 2:38.01; 2. Gary Miller, Oldsmar, 2:38.16

60-64
1. Roger Dobson, Jay, 2:55.43; 2. Robert Geyer, Port Charlotte, 3:12.54

65-69
1. John Shenk, Sarasota, 2:58.67; 2. John Stover, Jackson, MI, 3:07.13; 3. Tony Cupaiuolo, Fort Myers, 3:10.98; 4. Vernon Robinson, Cape Coral, 4:06.72

70-74
1. Don Keely, Cantonment, 3:37.70; 2. Edward Soderberg, Easton, CT, 3:50.67

75-79
1. Martin Quinn, Dania Beach, 4:20.95

80-84
1. Norman Meeker, Gulf Breeze, 3:18.24; 2. Ryan Beighley, The Villages, 4:14.14; 3. George Knoblock, Lakeland, 4:37.69

1500 Meter Run

Women

55-59
1. Rosa Pinto, Fort Lauderdale, 6:14.14; 2. Char Davidson, Davie, 6:17.67

60-64
1. Judy Mowery, Lady Lake, 7:52.92; 2. Susan Hill, New Smyrna Beach, 8:28.27; 3. Neva Weisskopf, Lehigh Acres, 8:28.30

Men

50-54
1. Rick Akam, Bradenton, 5:37.94

55-59
1. David Schave, Elburn, IL, 5:35.01; 2. Pedro Enriquez, Miami, 5:37.18; 3. Gary Miller, Oldsmar, 5:38.97

60-64
1. Rolando Cabrera, Miami, 6:02.73; 2. Roger Dobson, Jay, 6:37.38; 3. Robert Geyer, Port Charlotte, 7:22.92

65-69
1. John Stover, Jackson, MI, 6:43.03; 2. Vernon Robinson, Cape Coral, 9:05.83

70-74
1. Dan Keely, Cantonment, 7:51.73; 2. Edward Soderberg, Easton, CT, 8:41.88

75-79
1. Martin Quinn, Dania Beach, 8:49.67; 2. James Moseley, Ormond Beach, 9:35.61