Results

Florida Gulf Coast University
December 8-13, 2009

Women’s Singles

50-54
Sheryl Fleming d. Sara Hewitt, via default Betty Sykes d. Debra Demarce, 6-0, 6-1 Debra Demarce d. Sara Hewitt via default Bettye Sykes d. Sheryl Fleming 6-2, 6-1 GOLD: Bettye Sykes, Fort Meade; SILVER: Sheryl Fleming, Orlando; BRONZE: Debra Demarce, Sebring

55-59 and 60-64 combined
Tish Rowe d. Brenda Bull 6-0, 6-0 Rebecca Chauvin d. Debbie Fagerlind 6-4, 7-5 Debbie Fagerlind d. Brenda Bull 6-1, 6-0 Tish Rowe d. Rebecca Chauvin 6-1, 6-0

55-59
GOLD: Brenda Bull, Ellenton

60-64
GOLD: Tish Rowe, Tampa; SILVER: Rebecca Chauvin, Lady Lake; BRONZE: Debbie Fagerlind, Nalcrest

65-69 and 70-74 combined
Sydney Miller d. Patricia Chiappetti 6-4, 7-5 Jean Nichols d. Patricia Chiappetti 6-1, 6-0 Jean Nichols d. Sydney Miller 6-4, 6-4 Jean Nichols d. Sydney Miller 4-6, 6-2, 10-4

65-69
GOLD: Patricia Chiappetti, Orlando

70-74
GOLD: Jean Nichols, Zephyrhills; SILVER; Sydney Miller, Lake Placid

Men’s Singles

50-54 and 55-59 combined
Norman Bartlett d. Mark Berman 6-2, 6-1 Cesar Caolo d. Chet Seecharran 6-1, 6-0 Michael Thaler d. Norm Bartlett 6-2, 5-4 retired Chet Seecharran d. Norm Bartlett Michael Thaler d. Cesar Caolo 6-2, 6-3

50-54
GOLD: Cesar Richardo, Miami

55-59
GOLD: Michael Thaler, Briny Breezes; SILVER: Cesar Caolo, Lake Placid; BRONZE: Chet Seecharran, Jacksonville

60-64
Pete McDonald d. Danilo Liwanag 6-0, 6-0 Larry Albritton d. Robert Borshay 6-0, 6-0 John Miller d. Pete McDonald 6-4,6-1 Pete McDonald d. Danilo Liwanag 6-1, 6-0 Larry Albritton d. John Miller 6-1, 6-3 GOLD: Larry Albritton, Lehigh Acres; SILVER: John Miller, Sebring; BRONZE: Pete McDonald, Punta Gorda

65-69
Donald Pritchett d. Raymond Mills 3-6, 7-6, 10-8 Jim Schroeder d. Phillip Briscoe 6-2, 7-6 Carlton Dean d. Juno Guevara 6-1, 6-7, 10-8 Donald Pritchett d. Estanisalo Villadelgado 6-4, 6-1 Jay Bortner d. Jim Schroeder 6-1, 6-0 Robert Harmon d. Ron Mishko 6-2, 7-5 Carlton Dean d. Donald Pritchett 6-0, 6-7 (6); 10-6 Robert Harmon d. Jay Bortner 2-6, 7-5, 10-8 Loser’s Bracket Raymond Mills d. Phillip Briscoe 4-6, 6-4, 10-3 Ron Mishko d. Juno Guevara via default Estanisalo Villadelgado via default Jay Bortner d. Donald Pirtchett Championship Match Carlton Dean d. Robert Harmon 6-3, 7-5 GOLD: Carlton Dean, The Villages; SILVER: Robert Harmon, Jacksonville; BRONZE: Jay Bortner, Valrico

70-74
Kewhi Lee d Edgar Kenna via default Ed Klein d. Joe Oxx 6-1, 6-0 James Wilkerson d Fred Puhlfuerst 6-1, 6-2 Kewhi Lee d. William Redding 7-5, retired Ed Klein d. Irwin Lahasky 6-0, 6-0 Claude Taquet d. Jack Wadkins 6-2, 6-2 Kewhi Lee d. James Wilkerson 6-4, 6-2 Ed Klein d Claude Taquet 6-0, 6-1 Joe Oxx d. Edgar Kenna via default Fred Puhlfuerst d. Jack Wadkins 6-2, 6-1 Irwin Lahasky d. William Redding via default James Wilkerson d. Claude Taquet Championship Match Ed Klein d. Kewhi Lee 6-2, 6-2 GOLD: Ed Klein, Clearwater; SILVER: Kewhi Lee, Tamarac; BRONZE: James Wilkerson, Naples

75-79
Vernon Flannery d. Benjamin Hughes 6-4, 4-6, 11-9 Danny Holcomb d. Vernon Flannery 6-4, 6-0 Danny Holcomb d. Ben Hughes 6-0, 6-2 GOLD: Danny Holcomb, Tampa; SILVER: Vernon Flannery, Deland; BRONZE: Benjamin Hughes, North Fort Myers

80-84
Mike Morando d. James White via default Norm Taylor d. Clem Moorman 6-1, 6-0 Clem Moorman d. James White via default Norm Taylor d. Mike Morando 7-6, 6-1 GOLD: Norm Taylor, Naples; SILVER: Mike Morando, Fernandina Beach; BRONZE: Clem Moorman, Punta Gorda

85-89
GOLD: H.V. Morris, Haines City 90-94 Irving Converse d. Fred Martens via default Earl Bannister d. Tony Coker 7-6(3), 6-3 Earl Bannister d. Irving Converse GOLD: Earl Bannister, North Fort Myers; SILVER: Irving Converse, Fort Myers; BRONZE: Tony Coker, Fort Myers 95-99 and 100+ combined James Kales d. Roger Gentilhomme 6-2, 5-3, retired 95-99 GOLD: James Kales, Bonita Springs 100+ GOLD: Roger Gentilhomme, Dunedin

Men’s Doubles

60-64
Fred King, San Antonio & Barry Shollenberger, Valrico d. Pete McDonald, Punta Gorda & Carson Fincham, North Port 6-4, 6-1 William Compton & Edwin Jones, Lake Placid d. Thomas Taggett & Chuck Harvey, Clermont 6-3, 0-6, 10-8 Shollenberg/King d. Gerd Reimann, Ancaster, Ontario & David Veith, North Port Ed Grabowski, Keystone Heights & Jack Morriss, Tampa d. Compton/Jones 3-6, 6-2, 10-8 Taggett/Harvey d. Fincham/McDonald 4-6, 6-4, 10-8 Veith/Reimann d. Compton/Jones via default Taggett/Harvey d. Veith/Reimann 6-4, 6-3 Shollenberg/King d. Grabowski/Morris 6-1, 6-00 GOLD: Fred King, San Antonio & Barry Shollenberger, Valrico; SILVER: Ed Grabowski, Keystone Heights & Jack Morriss, Tampa; BRONZE: Thomas Taggett & Chuck Harvey, Clermont

65-69
Jeffrey Jordan, Englewood & Bill Gibbs, Longboat Key d. Ron Mishko & David Murdoch, Bonita Springs 6-2, 6-2 Carlton Dean & Juno Guevara, The Villages d. Philip Briscoe, Englewood & William Redding, Pensacola 6-0, 6-3 Mishko/Murdock d. Briscoe/Redding 6-3, 6-3 Jordan/Gibbs d. Guevara/Dean 6-3, 7-6 (5) GOLD: Jeffrey Jordan, Englewood & Bill Gibbs, Longboat Key; SILVER: Carlton Dean & Juno Guevara, The Villages; BRONZE: Ron Mishko & David Murdoch, Bonita Springs

70-74
Irwin Lahasky, Deerfield Beach & Roy Nyren, Boca Raton d. Joe Oxx & Norm Taylor, Naples 6-3, 6-2 James Wilkerson & Knud Gotterup, Naples d. Donald Hamel & Paul Lawrence, Flagler Beach 6-1, 6-3 William Ross, Jupiter & Henry Culberson Jr, Tequesta d. Paul Davenport & Wayne Edsall, Bonita Springs via default Edward Klein, Clearwater & Charles Wallace, Port Richey d. Lahasky/Nyren 6-3, 6-1 Wilkerson/Gotterup d. Culberson/Ross 6-3, 7-6 Hamel/Lawrence d. Taylor/Oxx 6-3, 6-3 Culberson/Ross d. Lahasky/Nyren 5-7, 6-4, 10-7 Culberson/Ross d. Hamel/Lawrence 3-6, 7-6, 12-10 Klein/Wallace d. Wilkerson/Gotterup 6-1, 6-0 GOLD: Edward Klein, Clearwater & Charles Wallace, Port Richey; SILVER: James Wilkerson & Knud Gotterup, Naples; BRONZE: William Ross, Jupiter & Henry Culberson Jr, Tequesta

75-79
GOLD: Calvin Everhard & Benjamin Hughes, North Ft. Myers 90-94 GOLD: Tony Coker & Irving Converse, Fort Myers; SILVER: Earl Bannister & Fred Martens, North Fort Myers

Women’s Doubles

50-54
Debra McQueen, Lakeland & Roxanne McVay, Bartow d. Sheryl Fleming & Patricia Chiappetti, Orlando 6-2, 6-2 McQueen/McVay d. Fleming/Chiappetti, 6-2, 6-2 GOLD: Debra McQueen, Lakeland & Roxanne McVay, Bartow; SILVER: Sheryl Fleming & Patricia Chiappetti, Orlando

55-59
Betsy Baer, Lake Placid Jane Hollinger, Sebring d. Emine Sahin & Betty Fraser, Port Charlotte 6-3, 6-0 Susan Harrison, Lakeland & Wendy Schmidt, Haines City d. Sandra Soboy & Dreana Compton, Lake Placid via default Sahin/Fraser d. Saboy/Compton via default Hollinger/Baer d. Schmidt/Harrison 6-1, 6-2 GOLD: Betsy Baer, Lake Placid Jane Hollinger, Sebring; SILVER: Susan Harrison, Lakeland & Wendy Schmidt, Haines City; BRONZE: Emine Sahin & Betty Fraser, Port Charlotte

60-64
Joanne Collier, Mulberry & Carol Newgent, Kissimmee d. Marcia Oltz & Martha Taggett, Clermont 6-4, 6-1 Lynda Fulcher & Sandy Hollinger, Sebring d. Terry Buscetto, Lakeland & Frances Hall, Winter Haven 6-2, 6-0 Oltz/Taggett d. Hall/Buscetto 6-2, 6-4 Collier/Newgent d. Fulcher/Hollinger 7-5, 6-4 GOLD: Joanne Collier, Mulberry & Carol Newgent, Kissimmee; SILVER: Lynda Fulcher & Sandy Hollinger, Sebring; BRONZE: Marcia Oltz & Martha Taggett, Clermont

65-69 and 70-74 combined
Judy Davis & Marcha Moore, Naples d. Sylvia Rodriguez & Charlotte Rupakus, The Villages 6-0, 6-1 Dorothy Allen & Audrey McMoil, Port Charlotte d. Rodriguez/Rupakus 1-6, 7-5, 10-7 Davis/Moore d. Sharon Eickelbeck, Jupiter & Ann Culberson, Tequesta 6-3, 4-6, 10-4

65-69
GOLD: Judy Davis & Marcha Moore, Naples; SILVER: Sharon Eickelbeck, Jupiter & Ann Culberson, Tequesta; BRONZE: Sylvia Rodriguez & Charlotte Rupakus, The Villages

70-74
GOLD: Dorothy Allen & Audrey McMoil, Pt Charlotte

Mixed Doubles

50-54
GOLD: Debra Demarce & John Miller, Sebring

55-59
Ardis & Cesar Caolo d. Peggy & Chuck Korringa 6-1, 6-0 GOLD: Ardis & Cesar Caolo, Lake Placid; SILVER: Peggy & Chuck Korringa, Clermont

60-64
William Boswick & Pam Reed d. Maureen & Charles Borchers 6-1, 6-1 Lynn & Davis Pittinos d. Martha & Thomas Taggett 6-4, 6-1 Lillie Reimann & Gerd Reimann d. Boswick/Reed 3-6, 6-2, 10-7 Taggett/Taggett d. Borchers/Borchers 6-1, 6-2 Taggett/Taggett d. Boswick/Reed 6-4, 6-2 Reimann/Reimann d. Pittinos/Pittinos 6-4, 6-2 GOLD: Lillie Reimann, North Port & Gerd Reimann, Ancaster, Ontario; SILVER: Lynn & David Pittinos, Stuart; BRONZE: Martha & Thomas Taggett, Clermont

65-69
Bruce Traugott & Lynn Smithers d. Ann & Henry Culberson 6-2, 6-3 Patsy Rucker & Thomas Burgess d. Traugott/Smithers 6-7 (2), 6-2, 10-5 Culberson/Culberson d. Rucker/Burgess 6-4, 1-6, 10-8 Results decided by tiebreaker system GOLD: Lyne Smithers, Fort Myers & Bruce Traugott, Lehigh Acres; SILVER: Patsy Rucker & Thomas Burgess, Summerfield; BRONZE: Ann & Henry Culberson, Tequesta

70-74
Jean Nichols & Roy Nyren d. Sydney Miller & Stanley Bentz 6-0, 6-0 Nichols & Nyren d. Jan & Chuck Harvey 6-2, 2-6, 10-3 Miller/Bentz d. Harvey/Harvey 6-1, 6-3 GOLD: Jean Nichols, Zephyrhills & Roy Nyren, Boca Raton; SILVER: Sydney Miller, Lake Placid & Stanley Bentz, Sebring; BRONZE: Jan & Chuck Harvey, Clermont