Results

5k Time Trials – Wilmington Circle, Cape Coral
Tuesday, December 8, 2009

Women

50-54
1. Cynthia La Roe, Eustis, 07:39.096 (New record for age group); 2. Carol Campbell, Longboat Key, 08:43.642; 3. Jean, Martin, Dunedin, 08:53.448; 4. Karen, Monkus, St. Petersburg, 09:32.568

55-59
1. Leslie Kruger, Rotunda West, 09:08.782; 2. Mary Crane, Fort Lauderdale, 10:45.247

65-69
1. Sally Shire, The Villages, 09:32.348; 2. Sandra Larson, The Villages, 09:58.735; 3. Karen Hansen, Melbourne, 11:17.687; 4. Susana Nebuloni, Pembroke Pines, 12:31.399

70-74
1. Margaret Thompson, Lady Lake, 10:43.147; 2. Baerbel Bartyczak, Satellite Beach, 11:23.376; 3. Dorothy Allen, Port Charlotte, 11:29.528; 4. Barbara Reade, Buffalo, Ny, 13:33.613

80-84
1. Kay Wood, Ocala, 13:54.893

Men

50-54
1. Ken La Roe, Eustis, 07:05.609; 2. James Stinson, Cantonment, 07:06.905; 3. John Sinibaldi, Seminole, 07:18.325; 4. John Gibson, Fleming Island, 07:24.571; 5. Tim Reifschneider, Venice, 07:25.090; 6. Robert Kilcullen, North Port, 07:58.179; 7. Edison Lombana, Palatka, 08:27.594; 8. Steven Morton, Cape Coral, 09:10.216

55-59
1. George Martin, Dunedin, 07:40.660; 2. Mickey Wyss, Bradenton, 08:00.673; 3. John Linton, Gulfport, 08:04.759; 4. Jorge Vargas, Miami, 08:07.171; 5. Tim Cranch, Bonita Springs, 08:11.770

60-64
1. Bob Pfarr, Coconut Creek, 07:26.912; 2. Thomas Lobdell, Englewood, 07:31.112; 3. James Wadsworth, Ponte Vedra Beach, 07:36.762; 4. Martin Sharrocks, Rotunda West, 07:38.328; 5. William Todor, Orange Park, 07:44.536; 6. Thomas Murray, Lutz, 07:53.501; 7. Tom Crane, Bonita Springs, 08:20.667; 8. Dean Nicholson, The Villages, 08:21.693; 9. Chris Young, Leesburg, 08:26.919; 10. James Stiger, Bonita Springs, 08:54.160; 1
1. James Campbell, Longboat Key, 09:13.236; 12. Tom Monkus, St. Petersburg, 10:11.655

65-69
1. Gary Carr, Mascoulah, 07:34.986; 2. Cliff Jackson, Lake Mary, 07:38.111; 3. Steve Sills, Bradenton, 07:43.409; 4. Frank Bobkowski, Venice, 07:46.563; 5. Darryl Troy, West Palm Beach, 07:57.393; 6. Steve Agronick, The Villages, 08:05.905; 7. Robert Kruger, Rotunda West, 08:11.365; 8. Neville Brabrook, Altamonte Springs, 08:24.715; 9. William Dawson, Ocala, 08:34.415; 10. Jim Reading, Oklahoma City, 08:38.920; 1
1. John Shire, The Villages, 08:53.122; 12. Raymond Richards, Key Largo, 09:26.110; 13. John Sharp, Clermont, 09:26.990; 14. Wayne Hansen, Melbourne, 10:19.988; 15. James Phillips, St. Petersburg, 10:50.558

70-74
1. George Olsen, St. Augustine, 07:52.869 (New record for age group); 2. Gerald Lamb, Fort Myers, 07:55.422; 3. David Shanks, Melbourne, 08:02.418; 4. Thomas Neary, Stuart, 08:08.255; 5. John Wynter, Melbourne, 08:14.489; 6. Lawrence Kokesh, Thomasville, 08:30.524; 7. Kurt Eickelmann, Spring Hill, 08:45.509; 8. John Thornton, Sanibel, 09:56.333; 9. Tomasz Radzikowski, Dunnellon, 10:27.153

75-79
1. Donald Werling, Port Charlotte, 08:44.198; 2. Bill Otto, Coral Springs, 08:45.924; 3. Charles Kleim, St. Petersburg, 09:09.347; 4. Larry Reade, Buffalo, Ny, 09:18.192; 5. Lowell Elbertson, Crystal River, 09:24.803; 6. Allen Blankinship, Dunnellon, 09:53.313

80-84
1. Raymond Putnam, Fort Myers, 09:11.688; 2. Dean Davis, Fort Myers, 09:19.904; 3. Paul Nadeau, The Villages, 09:40.384; 4. Allan Arbuthnot, Lake Alfred, 10:47.658; 5. George Knoblock, Lakeland, 11:40.421

85-89
1. John Taylor, Atlanta, Ga, 11:45.255

Recumbent Cyling

Women

65-69
1. Martha Pfeifer, The Villages, 14:04.391

Men

50-54
1. Jay Copp, 07:30.529

55-59
1. Neal Moran, Fanning Springs, 08:26.128; 2. Michael Kring, Atlantic Beach, 08:29.709

60-64
1. Michael Swanson, Cape Coral, 09:17.568

65-69
1. Joseph Pfeifer, The Villages, 10:30.571; 2. Michael Grussemeyer, Cape Coral, 10:36.198

70-74
1. Gary Smith, Winter Haven , 10:26.508; 2. Robert Hale, Cape Coral, 11:44.877; 3. Chester Fromm, Port Orange, 15:23.049

10K Time Trials

Women

50-54
1. Cynthia La Roe, Eustis, 15:46.412 (New record for age group); 2. Jean Martin, Dunedin, 18:33.280; 3. Carol Campbell, Longboat Key, 18:40.933; 4. Karen Monkus, St. Petersburg, 20:11.778

55-59
1. Leslie Kruger, Rotunda West, 18:37.118; 2. Mary Crane, Fort Lauderdale, 22:10.756

65-69
1. Sally Shire, The Villages, 19:53.178; 2. Sandra Larson, The Villages, 21:05.083; 3. Karen Hansen, Melbourne, 24:25.576; 4. Susana Nebuloni, Pembroke Pines, 28:18.584

70-74
1. Margaret Thompson, Lady Lake, 21:50.539; 2. Baerbel Bartyczak, Satellite Beach, 23:55.404; 3. Dorothy Allen, Port Charlotte, 24:44.248; 4. Barbara Reade, Buffalo, Ny, 29:11.305

80-84
1. Kay Wood, Ocala, 29:45.404

Men

50-54
1. Ken La Roe, Eustis, 14:46.194; 2. John Sinibaldi, Seminole, 15:24.588; 3. Tim Reifschneider, Venice, 15:25.348; 4. John Gibson, Fleming Island, 15:26.839; 5. James Stinson, Cantonment, 15:48.473; 6. Robert Kilcullen, North Port, 16:04.103; 7. Edison Lombana, Palatka, 17:08.197; 8. Steven Morton, Cape Coral, 19:45.131

55-59
1. Dave Viney, Leesburg, 13:13.518 (New record for age group); 2. George Martin, Dunedin, 15:43.932; 3. Jorge Vargas, Miami, 16:34.286; 4. Mickey Wyss, Bradenton, 16:42.095; 5. John Linton, Gulfport, 16:54.756; 6. Tim Cranch, Bonita Springs, 17:29.114

60-64
1. Thomas Lobdell, Englewood, 15:30.501; 2. Bob Pfarr, Coconut Creek, 15:32.812; 3. Martin Sharrocks, Rotunda West, 15:34.825; 4. James Wadsworth, Ponte Vedra Beach, 15:39.554; 5. William Todor, Orange Park, 15:55.428; 6. Dean Nicholson, The Villages, 16:49.715; 7. Tom Crane, Bonita Springs, 17:05.419; 8. Chris Young, Leesburg, 17:24.664; 9. James Stiger, Bonita Springs, 18:03.666; 10. James Campbell, Longboat Key, 19:08.996; 1
1. Tom Monkus, St. Petersburg, 21:32.421

65-69
1. Gary Carr, Mascoutah, IL, 15:35.841; 2. Cliff Jackson, Lake Mary, 15:46.209; 3. Steve Sills, Bradenton, 16:08.418; 4. Frank Bobkowski, Venice, 16:13.455; 5. Darryl Troy, West Palm Beach, 16:22.771; 6. Robert Kruger, Rotunda West, 16:38.723; 7. Steve Agronick, The Villages, 17:15.653; 8. Jim Reading, Oklahoma City, 17:41.451; 9. Neville Brabrook, Altamonte Springs, 17:54.811; 10. William Dawson, Ocala, 18:19.032; 1
1. John Shire, The Villages, 18:52.153; 12. John Sharp, Clermont, 19:02.431; 13. James Phillips, St. Petersburg, 23:02.662

70-74
1. George Olsen, St. Augustine, 16:13.737; 2. Thomas Neary, Stuart, 16:21.795; 3. Gerald Lamb, Fort Myers, 16:24.062; 4. David Shanks, Melbourne, 16:30.130; 5. John Wynter, Melbourne, 16:58.968; 6. Lawrence Kokesh, Thomasville, 17:27.656; 7. Kurt Eickelmann, Spring Hill, 17:58.814; 8. Tomasz Radzikowski, Dunnellon, 21:36.422

75-79
1. Donald Werling, Port Charlotte, 17:39.447; 2. Bill Otto, Coral Springs, 17:55.662; 3. Charles Kleim, St. Petersburg, 18:32.029; 4. Larry Reade, Buffalo, Ny, 18:57.362; 5. Lowell Elbertson, Crystal River, 19:54.800; 6. Allen Blankinship, Dunnellon, 20:32.225

80-84
1. Dean Davis, Fort Myers, 19:17.635; 2. Raymond Putnam, Fort Myers, 19:44.152; 3. Paul Nadeau, The Villages, 20:48.603; 4. Allan Arbuthnot, Lake Alfred, 23:16.279; 5. George Knoblock, Lakeland, 27:05.123

85-89
1. John Taylor, Atlanta, Ga, 25:40.165

Recumbent Cyling

Women

65-69
1. Martha Pfeifer, The Villages, 29:17.871

Men

50-54
1. Jay Copp, 15:54.655

55-59
1. Neal Moran, Fanning Springs, 17:43.131; 2. Michael Kring, Atlantic Beach, 17:57.998

60-64
1. Michael Swanson, Cape Coral, 19:39.665

65-69
1. Michael Grussemeyer, Cape Coral, 21:09.382; 2. Joseph Pfeifer, The Villages, 23:04.909

70-74
1. Gary Smith, Winter Haven, 21:33.420; 2. Robert Hale, Cape Coral, 25:22.377 Results from Thursday, December 10

20K Road Race – Gator Circle, Cape Coral

Women

50-54
1. Cynthia La Roe, Eustis, 36:30.012

55-59
1. Leslie Kruger, Rotunda West, 36:30.250; 2. Yvonne Smith, Oakland Park, 36:36.427; 3. Rorie Anderson, Boca Raton, 36:42.192; 4. Mary Crane, Fort Lauderdale, 42:18.469

60-64
1. Lili Hrabchak, Rotunda West, 41:48.728

65-69
1. Sandra Larson, The Villages, 42:35.462; 2. Eva Fabbri, Hallandale Beach, 47:58.489

70-74
1. Margaret Thompson, Lady Lake, 43:42.625

Men

50-54
1. John Tanner, Clearwater, 30:31.488; 2. James Taylor, St. Petersburg, 30:35.642; 3. Ken La Roe, Eustis, 30:44.807; 4. Tim Reifschneider, Venice, 30:45.006; 5. Edison Lombana, Palatka, 30:47.365; 6. Robert Kilcullen, North Port, 30:54.535; 7. John Gibson, Fleming Island, 30:54.537; 8. James Stinson, Cantonment, 31:06.295; 9. Michael Johnson, Palm Beach Gardens, 31:15.969; 10. Robert Jolley, Palm Coast, 31:23.972; 1
1. Harry Koslowski, Jacksonville, 31:24.674; 12. John Sinibaldi, Seminole, 31:32.244; 13. Steven Morton, Cape Coral, 36:42.299

55-59
1. Dave Viney, Leesburg, 30:31.202; 2. Lee Hogan, Inverness, 30:31.373; 3. Jorge Vargas, Miami, 30:47.051; 4. Tim Cranch, Bonita Springs, 31:15.541

60-64
1. Timothy Grossnickle, St. Petersburg, 30:43.315; 2. Eduardo Nebuloni, Pembroke Pines, 30:43.835; 3. Martin Sharrocks, Rotunda West, 30:45.399; 4. Michael Mccollum, Largo, 30:45.610; 5. William Todor, Orange Park, 30:45.717; 6. Joseph Becchetti, Trinity, 30:45.769; 7. Bob Pfarr, Coconut Creek, 31:03.665; 8. Thomas Lobdell, Englewood, 31:10.455; 9. Tom Crane, Fort Lauderdale, 31:29.601; 10. James Wadsworthw, Ponte Vedra Beach, 33:05.484; 1
1. Chris Young, Leesburg, 34:46.766; 12. James Stiger, Bonita Springs, 37:28.909; 13. Michael Swanson, Cape Coral, 40:48.863

65-69
1. Cliff Jackson, Lake Mary, 30:42.891; 2. Frank Bobkowski, Venice, 30:45.610; 3. Steve Sills, Bradenton, 31:04.068; 4. Darryl Troy, West Palm Beach, 31:51.909; 5. Alfred Braga, Leesburg, 31:53.750; 6. Robert Kruger, Rotunda West, 32:54.596; 7. Gary Carr, Mascoutah, IL, 33:16.758; 8. Raymond Richards, Key Largo, 34:39.470; 9. Jim Reading, Oklahoma City, OK, 37:02.811; 10. Barry Portnoy, Altamonte Springs, 39:46.701; 1
1. Walter Frischkorn, Naples, 40:49.196; 12. Kenneth Miller, Boynton Beach, 41:32.234

70-74
1. Luigi Fabbri, Hallandale Beach, 30:43.229; 2. George Olsen, St. Augustine, 31:04.835; 3. David Shanks, Melbourne, 31:05.070; 4. Kurt Eickelmann, Spring Hill, 31:16.037; 5. Wally Kurz, The Villages, 31:24.638; 6. William Hutchinson, Jacksonville, 31:25.142; 7. Thomas Neary, Stuart, 31:42.684; 8. Lawrence Kokesh, Thomasille, 34:38.440; 9.Tomasz Radzikowski, Dunnellon, 39:42.046

75-79
1. Donald Werling, Port Charlotte, 36:42.406; 2. Charles Kleim, St. Petersburg, 37:28.875; 3. Lowell Elbertson, Crystal River, 40:46.515; 4. Larry Reade, Buffalo, NY, 42:57.335

80-84
1. Paul Nadeau, The Villages, 36:57.332; 2. Raymond Putnam, Fort Myers, 37:03.083; 3. Dean Davis, Fort Myers, 37:29.558; 4. Allan Arbuthnot, Lake Alfred, 44:22.763

85-89
1. John Taylor, Atlanta, GA, 54:37.713

40K Road Race

Women

50-54
1. Cynthia La Roe, Eustis, 1:07:11.149

55-59
1. Yvonne Smith, Oakland Park, 1:24:52.671; 2. Rorie Anderson, Boca Raton, 1:24:56.943

Men

50-54
1. John Tanner, Clearwater, 1:05:02.049; 2. John Sinibaldi, Seminole, 1:05:02.589; 3. Ken La Roe, Eustis, 1:05:02.665; 4. Tim Reifschneider, Venice, 1:05:03.886; 5. John Gibson, Fleming Island, 1:05:34.833; 6. James Stinson, Cantonment, 1:05:35.435; 7. Michael Johnson, Palm Beach Gardens, 1:05:35.902; 8. Robert Jolley, Palm Coast, 1:06:34.649; 9. Robert Kilcullen, North Port, 1:06:35.022; 10. Frank Dunham, Port Orange, 1:06:35.354

55-59
1. Dave Viney, Leesburg, 1:05:01.927; 2. Lee Hogan, Inverness, 1:05:02.362; 3. Jorge Vargas, Miami, 1:05:39.307; 4. Billy Belter, Margate, 1:11:23.247; 5. Tim Cranch, Bonita Springs, 1:14:28.102

60-64
1. Michael McCollum, Largo, 1:05:03.062; 2. Joseph Becchetti, Trinity, 1:05:03.468; 3. Thomas Lobdell, Englewood, 1:05:34.623; 4. Martin Sharrocks, Rotunda West, 1:05:35.477; 5. Eduardo Nebuloni, Pembroke Pines, 1:05:36.101; 6. Timothy Grossnickle, St. Petersburg, 1:05:40.143; 7. William Todor, Orange Park, 1:06:32.718; 8. Tom Crane, Fort Lauderdale, 1:14:22.276; 9. Chris Young, Leesburg, 1:16:11.655; 10. James Stiger, Bonita Springs, 1:22:43.355

65-69
1. Gary Carr, Mascoutah, IL, 1:05:36.196; 2. Frank Bobkowski, Venice, 1:05:36.335; 3. Alfred Braga, Leesburg, 1:05:43.113; 4. Cliff Jackson, Lake Mary, 1:06:31.297; 5. Steve Sills, Bradenton, 1:06:31.701; 6. Darryl Troy, West Palm Beach, 1:07:52.339; 7. Jim Reading, Oklahoma City, Ok, 1:22:43.394; 8. Kenneth Miller, Boynton Beach, 1:27:46.766

70-74
1. George Olsen, St. Augustine, 1:06:32.887; 2. David Shanks, Melbourne, 1:06:34.105; 3. Kurt Eickelmann, Spring Hill, 1:07:11.210; 4. Thomas Neary, Stuart, 1:10:46.507; 5. Wally Kurz, The Villages, 1:17:25.174; 6. Robert Robinson, Naples, 1:24:25.721; 7. Tomasz Radzikowski, Dunnellon, 1:25:28.844

75-79
1. Donald Werling, Port Charlotte, 1:20:02.522; 2. Larry Reade, Buffalo, Ny, 1:21:22.249; 3. Lowell Elbertson, Crystal River, 1:23:03.389; 4. Charles Kleim, St. Petersburg, 1:23:07.316

80-84
1. Dean Davis, Fort Myers, 1:20:35.560; 2. Paul Nadeau, The Villages, 1:21:21.471