Results

Estero Community Center
Friday, December 11, 2009

Free Throw Shooting (3 rounds of 10 shots, maximum 30 points)

Women

50-54
1. Bobbi Little, Columbus, OH, 23; 2. Sheryl Fleming, Orlando, 16

60-64
1. Genie Mintken, Eagle River, MI, 16

65-69
1. Patricia Chiappetti, Orlando, 9; 2. Linda Diller, Haines City, 8

70-74
1. Claudette Braswell, Lake Wales, 25; 2. Pat Deacon, The Villages, 22

Men

50-54
1. Ronald Becton, Lakeland, 29

55-59
1. Charles Ripstra, Lake Wales, 27; 2. Freddie Woods, Pensacola, 19; 3. R, Norman, Odessa, 18

60-64
1. Tim Seagreaves, Port Charlotte, 21; 2. David White, Palm Bay, 20; 3. Alan Coupland, Naples, 18; 4. Roger Dobson, Jay, 17

65-69
1. George Pringle, Hialeah, 28; 2. Harry Carothers, Pinellas Park, 26; 3. Dale Wurzburger, Ocala, 25; 4. Peter Smith, The Villages, 24; 5. Levi Bowen, Kissimmee, 18

70-74
1. Archie Grant, Ft Myers, 29; 2. Jay Whelchel, Bradenton, 27; 3. Ed McCaffrey, Venice, 24+5; 4. Frank Celsnak, Bonita Springs, 24+2; 5. Raymond Bahrs, North Fort Myers, 22; 6. Jack Wadkins, Pt. Charlotte, 20

75-79
1. Glenn Boetcher, Lakeland, 24; 2. Jerome Seidl, The Villages, 20

80-84
1. Al Murray, Naples, 22; 2. Peter Morton, North Fort Myers, 19

85-89
1. Andy McGuffin, Umatilla, 24; 2. Gerald Newman, Weston, 11

Spot Shooting
(3 rounds of 5 shots, maximum points 15)

Women

50-54
1. Bobbi Little, Columbus, OH, 10; 2. Sheryl Fleming, Orlando, 9

60-64
1. Genie Mintken, Eagle River, MI, 6

65-69
1. Linda Diller, Haines City, 5

70-74
1. Claudette Braswell, Lake Wales, 11; 2. Pat Deacon, The Villages, 8

Men

50-54
1. Ronald Becton, Lakeland, 12

55-59
1. Charles Ripstra, Lake Wales, 11; 2. R Norman, Odessa, 8; 3. Freddie Woods, Pensacola, 3

60-64
1. David White, Palm Bay, 8 (tiebreaker, 3); 2. Tim Seagreaves, Port Charlotte, 8 (tiebreaker, 2); 3. Michael Conley, Orlando, 7; 4. Alan Coupland, Naples, 5; Roger Dobson, Jay , 4

65-69
1. Dale Wurzberger, Ocala, 12; 2. Peter Smith, The Villages, 11; 3. Harry Carothers, Pinellas Park, 10; 4. George Pringle, Hialeah, 9; 5. Levi Bowen, Poinciana, 7

70-74
1. Jay Whelchel, Bradenton, 12; 2. Archie Grant, Fort Myers, 9; 3. Ed McCaffrey, Venice, 8; 4. Frank Celsnak, Bonita Springs, 7; 5. Raymond Bahrs, North Fort Myers, 6; Jack Wadkins, Port Charlotte, 4

75-79
1. Glenn Boetcher, Lakeland, 10; 2. Jerome Seidel, The Villages, 5

80-84
1. Peter Morton, North Fort Myers, 12; 2. Al Murray, Naples, 7

85-89
1. Andy McGuffin, Umatilla, 9; 2. Gerald Newman, Weston, 5

Timed Field Goal Shooting
(3 rounds of 60 seconds, shots have varying point levels)

Women

50-54
1. Bobbi Little, Columbus, OH, 113; 2. Sheryl Fleming, Orlando, 73

60-64
1. Genie Mintken, Eagle River, MI, 71

65-69
1. Pat Chiapetti, Orlando, 56; 2. Linda Diller, Haines City, 55

70-74
1. Claudette Braswell, Lake Wales, 93; 2. Pat Deacon, The Villages, 57

Men

50-54
1. Ronald Becton, Lakeland, 111

55-59
1. Charles Ripstra, Lake Wales, 77; 2. R Norman, Odessa, 69; 3. Freddie Woods, Pensacola, 26

60-64
1. Michael Conley, Orlando, 60; 2. Tim Seagraves, Port Charlotte, 53; 3. Alan Coupland, Naples, 48; 4. David White, Palm Bay, 40

65-69
1. Harry Carothers, Pinellas Park, 121; 2. Peter Smith, The Villages, 77; 3. George Pringle, Hialeah, 62; 4. Dale Wurzberger, Ocala, 61; 5. Levi Bowen, Poinciana, 50

70-74
1. Jay Whelchel, Bradenton, 69; 2. Ed McCaffrey, Venice, 66; 3. Archie Grant, Fort Myers, 61; 4. Jack Wadkins, Port Charlotte, 52; 5. 6. Frank Celsnak, Bonita Springs, 46; 7. Raymond Bahrs, North Fort Myers, 39

75-79
1. Glenn Boetcher, Lakeland, 64; 2. Jerome Seidel, The Villages, 38

80-84
1. Al Murray, Naples, 47; 2. Peter Morton, North Fort Myers, 38

85-89
1. Andy McGuffin, Umatilla, 74; 2. Gerald Newman, Weston, 39