Results

Rutenberg Community Park, Fort Myers
Saturday, December 6 – Monday, December 8
Pickleball is not a program of the National Senior Games – No qualifiers
Saturday, December 6

Men’s Doubles
50-54
Bill Freeman & Jeff Shank, The Villages d. Chuck Keller & Whitehead, Sebring, 11-1, 11-0 Kurt Schmucker& Walter Kuehn, Summerfield d. Charles Cossentino & Russ Cuccia, Venice 11-7, 6-11, 11-7 Freeman & Shank d. Schmucker & Kuehn 11-1, 11-0

Loser’s Bracket
Cossentino & Cuccia d. Keller & Whitehead 11-3, 11-2 Schmucker & Kuehn d. Cossentino & Cuccia 12-10, 8-11, 11-8

Championship Match
Freeman & Shank d. Schmucker & Kuehn 11-4, 11-1 GOLD: Bill Freeman & Jeff Shank, The Villages; SILVER: Kurt Schmucker& Walter Kuehn, Summerfield; BRONZE: Charles Cossentino & Russ Cuccia, Venice

55-59
Don Piper & Mark Stermerman, The Villages d. Pual Kelly & Paul Peppy, The Villages 9-11, 12-10, 11-2 Al Goldberg, Sebring & Richard Donald, Wesley Chapel d. Marcus Bock, The Villages & Randy Morningstar, Plant City 13-11, 13-11 Piper & Stermerman d. Jim Claycomb & Dave Phelps, Summerfield 11-0, 11-9 Goldberg & Donald d. Paul Meredith & Wayslak, Summerfield 11-2, 11-9 Piper & Stermerman d. Goldberg & Donald 11-5, 11-6

Loser’s Bracket
Kelly & Peppy d Wayslak & Meredith 11-3, 11-2 Claycomb & Phelps d. Bock & Morningstar 11-6, 11-1 Claycomb & Phelps d. Kelly & Peppy 11-7, 11-4 Claycomb & Phelps d. Goldberg & Donald 11-6, 7-11, 11-4

Championship Match
Piper & Stermerman d. Claycomb & Phelps 8-11, 11-8, 15-13 GOLD: Don Piper & Mark Stermerman, The Villages; SILVER: Jim Claycomb & Dave Phelps, Summerfield; BRONZE: Al Goldberg, Sebring & Richard Donald, Wesley Chapel

60-64
Stanley Michalski, Rumulus, MI & Dennis Johnson d. John Cavanaugh & John Stanley, Fort Myers Beach 13-11, 3-11, 11-9 Richard Gwizdak & Milt Fry, The Villages d. Dennis Billingham & James Cyr, Fort Myers 11-2, 11-2 Michalski & Johnson d. Raf Frankel & Paul Shrodo, Fort Myers, 11-2, 11-6 Gwizdak & Fry d. Michalski & Johnson 11-7, 7-11, 11-7

Loser’s Bracket
Cavanaugh & Stanley d. Billingham & Cyr 11-2, 1-4 Cavanaugh & Stanley d. Frankel & Shrodo 11-5, 4-11, 11-2 Cavanaugh & Stanley d. Michalski & Johnson 11-3, 9-11, 11-5

Championship Round
Cavanaugh & Stanley d. Gwizdak & Fry 11-5, 11-8 Cavanaugh & Stanley d. Gwizdak & Fry 11-3, 9-11, 11-5 GOLD: John Cavanaugh & John Stanley, Fort Myers Beach; SILVER: Richard Gwizdak & Milt Fry, The Villages; BRONZE: Stanley Michalski, Rumulus, MI & Dennis Johnson

65-69
Pete McNamara & Jim Wright, The Villages d. John Spurlock, Leesburg & John Trafalski, Hernando 11-5, 9-11, 11-4 and 11-5, 11-1 GOLD: Pete McNamara & Jim Wright, The Villages; SILVER: John Spurlock, Leesburg & John Trafalski, Hernando

70-74
Jim & Bill Berrier, The Villages d. John Harmon & Jim Worthington, Fort Myers, 11-1, 11-1 and 11-3, 11-2 GOLD: Jim & Bill Berrier, The Villages; SILVER: John Harmon & Jim Worthington, Fort Myers

Women’s Results

50-54
Brenda Schmucker & Gail Hamel, Summerfield d. LouAnn Dubendorf & Nadine Powers, Sun City Center 11-8, 11-8
Bobbi Little & Nancy Myers, North Fort Myers d. Susan Vinson & Terry Melick, Fort Myers 10-12, 13-11, 11-9
Sara Yager & Sherron Smith, North Fort Myers d. Theodora Hamlet & Wilson, North Fort Myers Diane Bock & Deb Harrison, The Villages d. Schmucker & Hamel 11-1, 11-2
Little & Meyer d. Yager & Smith 4-11, 11-3, 12-10
Bock & Harrison d. Little & Meyer 11-8, 11-9

Loser’s Bracket
Vinson & Melick d. Dubendorf & Powers 11-5, 9-11, 11-6
Schmucker & Hamel d. Wilson & Hamlet 11-4, 11-2
Vinson & Melick d. Schmucker & Hamel 11-7, 11-1
Vinson & Melick d. Yager & Smith 3-11, 11-1, 11-4
Vinson & Melick d. Little & Meyer 14-12, 9-11, 11-4

Championship Match

Bock & Harrison d. Vinson & Melick 11-5,11-2

GOLD: Diane Bock & Deb Harrison, The Villages; SILVER: Susan Vinson & Terry Melick, Fort Myers; BRONZE: Bobbi Little & Nancy Myers, North Fort Myers

55-59
Judie Kelly & Nancy Nowak, The Villages d. Barbara Johnson, Green Cove Springs & Denise Tomka, Fort Myers 11-0, 11-0
Kelly & Nowak d. Arleen Kirst, Leesburg & Brenda Littlefield, Lecanto 11-4, 11-6
Kirst & Littlefield d. Johnson & Tomka 11-1, 11-0
Kelly & Nowak d. Kirst & Littlefield 4-11, 11-5, 11-6

GOLD: Judie Kelly & Nancy Nowak, The Villages; SILVER: Arleen Kirst, Leesburg & Brenda Littlefield, Lecanto; BRONZE: Barbara Johnson, Green Cove Springs & Denise Tomka, Fort Myers 11-0, 11-0

60-64
Judy Goldberg & Linda Kramer, Sebring d. Lorie Johnson, Fort Myers & Sally Michalski, Rumulus, MI 11-2, 11-5 Kate Aiello & Brenda Plews, The Villages d. Patricia Billingham & Kay Flatten, Fort Myers 11-2, 11-2 Goldberg & Kramer d. Judith Guden & June Angelos, Fort Myers 11-8, 11-3 Aiello & Plews d. Goldberg & Kramer 11-4, 11-3

Loser’s Bracket
Johnson & Michalski d. Billingham & Flatten 11-9, 12-10 Guden & Angelos d. Johnson & Michalski 11-3, 11-3 Goldberg & Kramer d. Guden & Angelos 11-3, 11-3

Championship Match
Aiello & Plews d. Goldberg & Kramer 11-5, 9-11, 11-5 GOLD: Kate Aiello & Brenda Plews, The Villages; SILVER: Judy Goldberg & Linda Kramer, Sebring; BRONZE: Judith Guden & June Angelos, Fort Myers

Sunday, December 7 Mixed Doubles
50-54
Dave Phelps, Summerfield & Bobbi Little, North Fort Myers d. Richard Greenfield, Lady Lake & Nancy Meyer, Fort Myers 11-4, 11-7 Diane & Marcus Bock, The Villages d, Gail Hamel, Summerfield & Walter Kuehn, Sun City Center 11-4, 11-4 Judie Kelly & Jeff Shank, The Villages d. Earl Claypool, Cape Coral & Sherron Smith, North Fort Myers 11-5, 11-3 Phelps & Little d. Raf Frankel & Terry Melick, Fort Myers 11-0, 11-2 Kurt & Brenda Schmucker, Summerfield d. Richard Donald, Wesley Chapel & LouAnn Dubendorf, Sun City Center 12-10, 11-3 Bock & Bock d. Kelly & Shank 3-11, 12-10, 11-9 Phelps & Litle d. Schmucker & Schmucker 13-11, 11-7 Bock & Bock d. Phelps & Little 11-6, 11-6

Loser’s Bracket
Greenfield & Meyer d. Hamel & Kuehn 11-8, 11-9 Claypool & Smith d. Greenfield & Meyer 11-3, 11-3 Donald & Dubendorf d. Frankel & Melick 11-5, 11-5 Claypool & Smith d. Schmucker & Schmucker 11-1, 13-11 Kelly & Shank d. Donald & Dubendorf 11-0, 11-2 Kelly & Shank d. Claypool & Smith 11-7, 11-3 Kelly & Shank d. Phelps & Little 11-5, 11-2

Championship Match
Bock & Bock d. Kelly & Shank 11-6, 12-10 GOLD: Diane & Marcus Bock, The Villages; SILVER: Judie Kelly & Jeff Shank, The Villages; Dave Phelps, Summerfield & Bobbi Little, North Fort Myers

55-59 Paul Kelly & Nancy Nowak, The Villages d. Wanda Thomas & Paul Shrodo, Fort Myers 11-0, 11-4 Jim Claycomb & Sue Crader, Fort Myers d. Robert Blake & Denise Tomko, Fort Myers 11-2, 11-1 Kelly & Nowak d. Brenda Littlefield & John Trafalski, Hernando 11-6, 11-5 Claycomb & Crader d. Kelly & Nowak 11-5, 11-5

Loser’s Bracket
Thomas & Shrodo d. Blake & Tomka 11-4, 11-5 Littlefield & Trafalski d. Thomas & Shrodo 11-0, 11-3 Kelly & Nowak d. Littlefield & Trafalski 11-7, 11-3

Championship Round
Kelly & Nowak d. Claycomb & Crader 5-11, 11-9, 11-6 Kelly & Nowak d. Claycomb & Crader 11-3, 7-11, 11-6 GOLD: Paul Kelly & Nancy Nowak, The Villages; SILVER: Jim Claycomb & Sue Crader, Fort Myers; BRONZE: Brenda Littlefield & John Trafalski, Hernando

60-64 Bill Freeman & Deb Harrison, The Villages d. Chuck Keller & Goldman, Sebring 11-3, 11-2 Sue Vinson & Michael Wressel, Fort Myers d. Dennis & Barbara Johnson, Green Cove Springs 11-4, 11-1 Al & Judy Goldberg, Sebring d. Vinson & Wressel 6-11, 12-10, 11-5 Freeman & Harrison d. James Cyr & Kay Flatten, Fort Myers 11-0, 11-2 Freeman & Harrison d. Goldberg & Goldberg 11-2, 11-2 Loser’s Bracket Vinson & Wressel d. Goldman & Keller 11-5, 11-5 Cyr & Flatten d. Johnson & Johnson 11-7, 11-3 Vinson & Wressel d. Cyr & Flatten 11-2, 11-0 Goldberg & Goldberg d. Vinson & Wressel 11-9, 11-6

Championship Match
Freeman & Harrison d. Goldberg & Goldberg 11-4, 11-2 GOLD: Bill Freeman & Deb Harrison, The Villages; SILVER: Al & Judy Goldberg, Sebring; BRONZE: Sue Vinson & Michael Wressel, Fort Myers

65-69 Jean Kiker & Jim Wright, The Villages d. Norene Dahm & Lyle Dumers, Fort Myers 11-3, 11-2 James Spurlock & Arleen Kirst, Leesburg d. Jim Worthington & June Angelos, Fort Myers 11-1, 11-3 Pete McNamara & Phyllis Ward, The Villages d. Stanley & Sally Michalski, Romulus, MI 11-6, 11-3 Kiker & Wright d. Lawrence Lutz & Nadine Powers, Sun City Center 11-4, 11-3 McNamara & Ward d. Spurlock & Kirst Kiker & Wright d. McNamara & Ward 11-8, 11-5

Loser’s Bracket
Michalski & Michalski d. Worthington & Angelos 11-6, 11-4 Lutz & Powers d. Michalski & Michalski 11-9, 11-8 Spurlock & Kirst d. Dahm & Dumers 11-8, 11-4 Spurlock & Kirst d. Lutz & Powers 11-3, 11-5 McNamara & Ward d. Spurlock & Kirst 11-8, 11-3

Championship Match
Kiker & Wright d. McNamara & Ward 11-6, 11-9 GOLD: Jean Kiker & Jim Wright, The Villages; SILVER: Pete McNamara & Phyllis Ward, The Villages; BRONZE: James Spurlock & Arleen Kirst, Leesburg

70-74 John Harmon & Patricia Harless, Fort Myers d. Dennis & Patricia Billingham 11-0, 11-2 and 11-3, 11-0 GOLD: John Harmon & Patricia Harless, Fort Myers; SILVER: Dennis & Patricia Billingham Monday, December 8

Men’s Singles

50-54 Jeff Shank, The Villages d. Earl Claypool, Cape Coral 11-6, 11-0 Jeff Shank d. Earl Claypool 11-6, 11-3 GOLD: Jeff Shank, The Villages; SILVER: Earl Claypool, Cape Coral

60-64 GOLD: Raf Frankel, Sanibel

65-69 Lawrence Lutz, Sun City Center d. Peter Apostle, Bonita Springs 11-0, 11-1 Jim Wright, The Villages d. Bill Wilson, Holmes Beach 11-9, 11-0 Jim Wright d. Lawrence Lutz 11-4, 3-11, 11-4 Bill Wilson d. Peter Apostle 11-0, 11-3 Bill Wilson d. Lawrence Lutz 11-2, 13-11 Jim Wright d. Bill Wilson 11-4, 11-4 GOLD: Jim Wright, The Villages; SILVER: Bill Wilson, Holmes Beach; BRONZE: Lawrence Lutz, Sun City Center

70-74 Dave Dean, TheVillages d. Bud Aguiar, Palmetto 11-6, 11-8 Dave Dean d. John Bauer, The Villages 11-2, 11-1 Bud Aguiar d. John Bauer 11-7, 11-7 Dave Dean d. Bud Aguiar 11-4, 11-2 GOLD: Dave Dean, The Villages; SILVER: Bud Aguiar, Palmetto; BRONZE: John Bauer, The Villages

75-79 Lyle Dumers, Fort Myers Beach d. Robert Taylor, Anna Maria 11-6, 11-3 Dumers d. Taylor 11-6, 11-3 GOLD: Lyle Dumers, Fort Myers Beach; SILVER: Robert Taylor, Anna Maria

Women’s Singles

50-54 GOLD: Sherron Smith, North Fort Myers

60-64 GOLD: Sara Yager, North Fort Myers

65-69 GOLD: June Angelos, Fort Myers

70-74 GOLD: Jean Kiker, The Villages