Results

December 9 & 10, 2008
* Qualified for 2009 National Senior Games

December 9
Men’s Results
Golf Club at Magnolia Landing, North Fort Myers

50-54
* 1. Robert Nichols, Englewood, 67 (New record for age group); * 2. Steve Fregeau, Port Charlotte, 75; 3. Gary Stebler, The Villages, 81; 4. Vance Littrell, Winter Haven, 87; 5. Alvin Colding, Wimauma, 93; 6. Michael Whitley, Alachua, 105

55-59
1. Ronnie Clark, The Villages, 80 (won tiebreaker); 2. Efrain Rosario, The Villages, 80; 3. Richard Franco, Sarasota, 83; t4. Anthony Cirillo, North Port, 84; Alan Labernz, The Villages, 84; 6. Dean Calice, Deland, 85; 7. William Colligan, North Port, 94; 8. Kenneth Kemp, Lakeland, 98; 9. William Curry, Jacksonville, 102; 10. Scott Marsden, The Villages, 107; 11. Thomas Dillard, Panama City Beach, 110; 12. Cecil Peek, Bartow, 117

60-64
* 1. Ebba Wiechowski, The Villages, 73; * 2. Bob Coleman, The Villages, 76 (won tiebreaker); * 3. Nick Kent, The Villages, 76; t4. Richard Bargfrede, Sun City Center, 84; Richard Checket, Palm Harbor, 84; Gerald Stevens, North Port, 84; t7. Ronald Phares, North Port, 85; Dennis Spars, Palm Beach Gardens, 85; t9. Michael McNeill, Umatilla, 87; Michael Wasylak, Ave Maria, 87; 11. Mike Mitchell, Winter Springs, 90; 12. Jerry Pado, Boynton Beach, 93; 13. Don Skalman, Bradenton, 94; 14. James Baab, Umatilla, 95; 15. Richard Kilbourn, Zephyrhills, 96; t16. Michael Julio, Clearwater, 97; Roger Schmidt, Bonita Springs, 97; 18. Dany Wolff, Palm City, 99; 19. William Newton, Lakeland, 101; 20. Charles Hayes, Largo, 134

65-69
* 1. Lawrence Lutz, Sun City Center, 75 (won tiebreaker); * 2. Tony Nett, The Villages, 75; * 3. Tom Sessums, Boynton Beach, 81; * 4. Robert Larson, Delray Beach, 81; * t5. Wayne Ledger, The Villages, 81; * Edward Scheid, Bradenton, 81; t7. John Maher, Calgary, 83; Robert Prenoveau, North Fort Myers, 83; 9. Edward Rousseau, Jacksonville, 85; 10. Don Albert, Ocala, 86; t11. Lionel Pepin, Lakeland, 89; David Walker, The Villages, 89; 13. Melvin Caubill, Summerfield, 91; 14. Richard Pepin, Lakeland, 93; 15. Addison Spade, Haines City, 94; 16. Jerald Bloom, Apopka, 95; 17. Gene Donahue, Valrico, 96; 18. Anthony Frances, Sebring, 97; 19. Bob Kinderman, Sarasota, 98; t20. Gary Iannantuono, Odessa, 99; Jean Morrison, Sunrise, 99; t22. Buster Chandler, Rockledge, 100; Kendall Smith, Sarasota, 100; 24. Jerry Goehring, Sunrise, 102; t25. Robert Olive, Altamonte Springs, 104; Neal Shoen, Middleburd, 104

70-74
* 1. James Barnes, Sebring, 76; * 2. Kenneth Ragnetti, The Villlages, 78; * 3. Jim Cole, Bokeelia, 79 (won tiebreaker); * 4. William Clement, Port Charlotte, 79; * 5. William Jones, Jr., The Villages, 84; 6. Richard Childress, Palmetto, 85; 7. Perry Goldberg, Boca Raton, 86; 8. John Durm, Sun City Center, 87; 9. Frank Amodeo, Delray Beach, 88; 10. John Mceachren, Lake Placid, 89; 11. Richard Thole, Lake Placid, 90; 12. Jerome Richardson, Jacksonville, 92; 13. Earl Mccauley, Haines City, 93; 14. Edward Menken, Deerfield Beach, 96; 15. Robert Morrison, Jacksonville, 98; 16. James Nabors, Davie, 100; 17. Ralph Montgomery, Sanford, 102

75-79
* 1. William Schnick, Delray Beach, 84; * 2. Robert Cetta, Margate, 85; * 3. William Hocker, Bradenton, 93 (won tiebreaker); * 4. Richard Powell, Bradenton, 93; 5. Dick Cheney, Winter Haven, 99; 6. Horace Gilley, Bradenton, 107; 7. Bill Gladden, Brighton, 110

80-84
* 1. Gerald Baird, Dunnellon, 82; * 2. Charles Madge, Palm Bay, 88; * 3. Lawrence McCoy, Fort Meade, 92 (won tiebreaker); * 4. Cyril Peachy, The Villages, 92; 5. Jack Clarke, Apopka, 94; 6. Jack Williamson, Hernando, 95; 7. Floyd Spaugh, Palmetto, 105; 8. Earl Godwin, Dover, 106; 9. Sidney Manning, Whitmore Lake, 108; 10. Charles Hunt, Lakeland, 113; 11. Dominic Pullano, Englewood, 116; 12. John Holdcraft, Avon Park, 118; 13. Angues Watson, Punta Gorda, 130

85-89
* 1. Leroy Stone, Lakeland, 94; * 2. Gene Peterson, Davenport, 96; 3. Guido Cavallo, Boca Raton, 103; 4. Robert Patrick, Bradenton, 108; 5. Percing Fure, Avon Park, 112; 6. Jack Gehrs, Haines City, 113

90-94
1. Dean Fulton, Lakeland, 106 Wednesday, December 10 –

Women’s Results The Golf Club at Magnolia Landing

50-54
* 1. Deb Schlofman, The Villages, 88; *2. Kathey Milligan, Bartow, 90

55-59
* 1. Janet Brown, Danvers, 81; *2. Pamela DeBrosse, Pt. Charlotte, 81; *3. Connie Martin, Haines City, 83; *4. Christine Lovizio, Davenport, 85; *5. Janice Krna, The Villages, 87; *6. Mourine White, Naples, 87; 7. Susan Borchini, Kissimmee, 101

60-64
* 1. Linda Frisch, The Villages, 80; *2. Laurie Stokien, The Villages, 81;; *3. Donna Murray, Lakeland, 93; 4. Sue Phillips, Homosassa, 98

65-69
* 1. Lisa Hartley, Clearwater, 82; *2. Eunice Souza, Lakeland, 86; *3. Carla Stevenson, The Villages, 88; *4. Liz Kane, Port Charlotte, 89 (won tiebreaker); *5. Sally Guerette, The Villages, 89; 6. Linda Christie, Indian Harbour Beach, 97; 7. Joan Schmidt, Bonita Springs, 99; 8. Mary Ann Kahrer, Bradenton, 101

70-74
* 1. Shinay Walker, The Villages, 84; *2. Caroline Zimmerman, Largo, 85; *3. Mettie Withers, Lakeland, 91; *4. Angela Vieira, Port Charlotte, 93; *5. Marilyn Donaldson, The Villages, 98; *6. June Gilley, Bradenton, 98; *7. Nancy Harry, Melbourne Beach, 98; *8. Ruth Berkel, Sarasota, 100; 9. Nancy Bouldin, Melbourne Beach, 103; 10. Deloris Durm, Sun City Center, 103

75-79
* 1. Corky Nydle, The Villages, 84; *2. Lucille Murphy, Lady Lake, 91; *3. L.Jeannie Larrabee, Haines City, 99; *4. Ann O’Dowd, The Villages, 104; 5. Betty Crawford, The Villages, 105; 6. Ruth Paul, The Villages, 109

80-84
* 1. Mary Bourque, Bartow, 96; *2. Shirley Wolff, Delray Beach, 98