Results

Tuesday, December 9 & Thursday, December 11, 2008
* Qualified for 2009 National Senior Games

5 & 10K Time Trials
Wilmington Road, Cape Coral
Tuesday, December 9
5K Time Trials

Men
50-54
* 1. Jorge Vargas, Miami, 7:24.147; * 2. John Sinibaldi, Seminole, 7:31.751; 3. Robert Kilcullen, North Port, 7:43.106; 4. Mark Betourne, Palm Coast, 8:11.081; 5. Edison Lombana, Palatka, 8:14.169; 6. Richard Whelan, Weston, 8:37.123

55-59
* 1. Larry Leffert, Wilton Manors, 7:06.731; * 2. Steve Schuler, Clearwater, 7:28.005; 3. Curtis Hamlin, Bradention, 7:30.144; 4. John Linton, Gulf Port, 8:01.483; 5. Sammy Cottrell, North Fort Myers, 8:35.681; 6. Chris Young, Tavares, 8:42.129; 7. Sardone Saverio, 8:42.698; 8. James Campbell, Longboat Key, 8:59.649; 9.8. William Highsmith, Sanibel, 8:59.814

60-64
* 1. Eric Lippens, Naples, 7:15.250 (New record for age group); * 2. Bob Pfarr, Coconut Creek, 7:31.884; 3. Clifford Jackson, Lake Mary, 7:34.777; 4. James Wadsworth, Ponte Vedra Beach, 7:35.864; 5. Steve Sills, Bradenton, 7:41.563; 6. William Levins, Sarasota, 7:42.280; 7. Raymond Richards, Key Largo, 8:05.284; 8. Tom Crane, Fort Lauderdale, 8:09.430; 9. Martin Sharrocks, Rotona West, 8:21.208; 10. Jim Reading, Oklahoma City, 8:36.818; 11. Keith Richardson, The Villages, 8:54.659; 12. Jack Slifer, Ocala, 9:56.594; 13. Robert Gibbs, Longwood, 12:15.581

65-69
* 1. Sandy Scott, Seminole, 7:30.222; * 2. Darryl Troy, West Palm Beach, 7:44.119; 3. Geir Ingolfsrud, Davie, 7:53.272; 4. Frank Bobkowski, Venice, 7:58.136; 5. Robert Kruger, Rotonda West, 7:58.327; 6. Jan Montero, The Villages, 8:19.635; 7. Jozsef (Joe) Raskay, Port Charlotte, 8:33.596; 8. Neville Brabrook, Altamonte Springs,8:40.957; 9. Gary Marks, Micco, 8:52.251; 10. William Dawson, Ocala, 9:03.594; 11. John Shire, The Villages, 9:07.660; 12. John Sharp, Clermont, 9:30.098; 13. James Phillips, St Petersburg, 11:55.539

70-74
* 1. Gerald Lamb, Ft. Myers, 8:14.229; * 2. Lawrence Kokesh, Thomasville, GA, 8:25.069; *3. Wally Kurz, The Villages, 8:35.163; 4. Michael Bricker, Ft. Myers, 8:37.508; 5. Walter Taylor, Rotonda West, 8:57.552; 6. Tomasz Radikowski, Dunnellon, 9:09.463; 7. Ronald Lachance, The Villages, 9:11.221; 8. Bud Scott, East Canton, 9:13.636; 9. Lowell Elbertson, Crystal River, 9:19.635; 10. Guy Cornet, Coral Springs, 9:41.771; 11. Richard Mersitz, Boca Raton, 10:06.878; 12. John Thornton, Sanibel, 10:37.188; 13. Ronald Klein, Sarasota, 11:10.111

75-79
* 1. William Otto, Coral Springs, 8:43.650; * 2. Don Werling, Port Charlotte, 8:55.096; 3. Larry Reade, Buffalo, NY, 9:00.045; 4. Charles Kleim, St. Petersburg, 9:01.751; 5. Charles Downs, Englewood, 9:15.306; 6. Dean Davis, Fort Myers, 9:22.630; 7. Allen Blankinship, Dunnellon, 9:33.660; 8. Paul Nadeau, The Villages, 10:05.229; 9. Richard Greiwe, Naples, 12:36.043

80-84
* 1. Raymond Putnam, Ft Myers, 9:27.703; 2. Carl Anderson, The Villages, 11:28.703

85-89
* 1. John Taylor, Atlanta, 12:45.872

Women
50-54
* 1. Cori Downing, Winter Park, 7:39.259 (New record for age group); * 2. Ellen Kirtley, Howey In The Hills, 8:03.537; 3. Lisa Atkinson, Gainesville, 8:04.437; 4. Carol Campbell, Longboat Key, 8:38.642; 5. Nancy Gribble, Loxahatchee, 8:40.380; 6. Shelley Christian, Merritt Island, 8:53.435; 7. Linda Wolfson, Palmetto, 9:13.995

55-59
* 1. Leslie Kruger, Rotonda West, 8:47.121; * 2. Karen Mcgrath, Cape Coral, 8:52.252; 3. Anne Dubois, Palm Coast, 8:54.580; 4. Patricia Saxby, The Villages, 8:57.403; 5. Yvonne Smith, Oakland Park, 9:24.428

60-64
* 1. Nancy Meredith, Summerfield, 8:21.811; * 2. Lucia Schatteleyn, Englewood, 10:15.113; 3. Anna Bird, Clermont, 10:50.339

65-69
* 1. Sally Shire, The Villages, 9:54.352; * 2. Gayle Wichman, Flanagan, MI, 10:10.943; *3. Rose Marie Ray, Seminole, 10:18.333; 4. Eva Fabbri, Hallandale Beach, 11:33.349; 5. Karen Hansen, Melbourne, 11:40.307; 6. Toni Gibbs, Longwood, 13:59.848

70-74
* 1. Baerbel Bartyczak, Satellite Beach, 11:20.997

80-84
* 1. Phyllis Goodland, Dade City, 11:35.590 (New record for age group); * 2. Kay Wood, Ocala, 15:30.661 Recumbent Cycling 5K Time Trials

Women
65-69
1. Martha Pfeifer, The Villages, 14:28.903

Men
55-59
1. Michael Kirng, Atlantic Beach, 8:36.909
60-64

1. Dutch, Van Der Kuyp, Cape Coral, 10:34.979
65-69

1. Joseph Pfeifer, The Villages, 10:55.771
70-74

1. Robert Hale, Cape Coral, 11:36.545; 2. Chester Fromm, Port Orange, 15:19.562 10K Time Trials

Men
50-54
* 1. Jorge Vargas, Miami, 15:31.173; * 2. Robert Kilcullen, North Port, 15:49.308; 3. John Sinibaldi, Seminole, 15:59.678; 4. Mark Betourne, Palm Coast, 16:49.546; 5. Richard Whelan, Weston, 17:33.882; 6. Edison Lombana, Palatka, 17:34.273

55-59
* 1. Larry Leffert, Wilton Manors, 14:43.604; * 2. Curtis Hamlin, Bradention, 15:31.853; 3. Steve Schuler, Clearwater, 16:14.809; 4. John Linton, Gulf Port, 16:22.973; 5. Chris Young, Tavares, 17:39.542; 6. Sardone Saverio, 17:54.081; 7. Sammy Cottrell, North Fort Myers, 17:58.005; 8. James Campbell, Longboat Key, 19:18.115

60-64
* 1. Eric Lippens, Naples, 14:46.805 (New record for age group); * 2. James Wadsworth, Ponte Vedra Beach, 15:41.640; 3. William Levins, Sarasota, 15:53.198; 4. Raymond Richards, Key Largo, 1553.260; 5. Steve Sills, Bradenton, 16:11.046; 6. Clifford Jackson, Lake Mary, 16:13.777; 7. Tom Crane, Fort Lauderdale, 16:46.589; 8. Martin Sharrocks, Rotona West, 17:25.924; 9. Jim Reading, Oklahoma City, 17:58.849; 10. Jack Slifer, Ocala, 20:31.754

65-69
* 1. Sandy Scott, Seminole, 15:50.255; * 2. Darryl Troy, West Palm Beach, 15:59.721; 3. Robert Kruger, Rotonda West, 16:18.216; 4. Frank Bobkowski, Venice, 16:41.252; 5. Neville Brabrook, Altamonte Springs, 17:03.241; 6. Jozsef (Joe) Raskay, Port Charlotte, 17:20.037; 7. Geir Ingolfsrud, Davie, 17:23.111; 8. Jan Montero, The Villages, 17:23.822; 9. Gary Marks, Micco, 18:26.696; 10. John Shire, The Villages, 18:31.845; 11. William Dawson, Ocala, 18:42.040; 12. John Sharp, Clermont, 19:26.140; 13. James Phillips, St Petersburg, 24:30.703

70-74
* 1. Gerald Lamb, Ft. Myers, 16:34.654; * 2. Wally Kurz, The Villages, 17:01.657; 3. Lawrence Kokesh, Thomasville, 17:22.459; 4. Michael Bricker, Ft. Myers, 17:32.892; 5. Bud Scott, East Canton, OH, 18:34.519; 6. Walter Taylor, Rotonda West, 18:44.740; 7. Ronald Lachance, The Villages, 19:03.962; 8. Tomasz Radikowski, Dunnellon, 19:13.632; 9. Lowell Elbertson, Crystal River, 19:28.302; 10. Guy Cornet, Coral Springs, 19:36.575; 11. Richard Mersitz, Boca Raton, 20:13.020

75-79
* 1. William Otto, Coral Springs, 17:47.814; * 2. Don Werling, Port Charlotte, 18:11.337; 3. Larry Reade, Buffalo, 18:28.045; 4. Charles Kleim, St. Petersburg, 18:29.055; 5. Dean Davis, Fort Myers, 18:40.001; 6. Allen Blankinship, Dunnellon, 20:07.197; 7. Paul Nadeau, The Villages, 20:37.209; 8. Richard Greiwe, Naples, 25:22.671

80-84
* 1. Raymond Putnam, Ft Myers, 20:06.900; 2. Carl Anderson, The Villages, 24:17.917

85-89
* 1. John Taylor, Atlanta, 27:56.971

Women
50-54
* 1. Cori Downing, Winter Park, 15:48.438 (New record for age group); * 2. Ellen Kirtley, Howey In The Hills, 16:40.490; 3. Lisa Atkinson, Gainesville, 16:48.692; 4. Nancy Gribble, Loxahatchee, 18:06.473; 5. Carol Campbell, Longboat Key, 18:30.841; 6. Linda Wolfson, Palmetto, 19:28.618

55-59
* 1. Leslie Kruger, Rotonda West, 18:11.434; * 2. Anne Dubois, Palm Coast, 18:18.737; 3. Karen Mcgrath, Cape Coral, 18:43.067; 4. Patricia Saxby, The Villages, 18:46.586; 5. Yvonne Smith, Oakland Park, 19:37.026

60-64
* 1. Nancy Meredith, Summerfield, 17:43.901; * 2. Lucia Schatteleyn, Englewood, 20:47.135; 3. Anna Bird, Clermont, 22:10.507

65-69
* 1. Sally Shire, The Villages, 20:12.880; * 2. Gayle Wichman, Flanagan, IL, 21:01.407; *3. Rose Marie Ray, Seminole, 22:03.468; 5. Karen Hansen, Melbourne, 24:23.312

80-84
* 1. Phyllis Goodland, Dade City, 24:35.834 (New record for age group); * 2. Kay Wood, Ocala, 15:30.661 Recumbent Cycling 10K Time Trials

Women
65-69
1. Martha Pfeifer, The Villages, 31:27.807

Men
55-59
1. Michael Kirng, Atlantic Beach, 17:37.119

60-64
1. Dutch, Van Der Kuyp, Cape Coral, 22:04.561

65-69
1. Joseph Pfeifer, The Villages, 23:17.561

70-74
1. Robert Hale, Cape Coral, 29:16.756 20 & 40K Road Race Thursday December 11 Gator Circle and Connection Avenue, Cape Coral 20k Road Race Gator Circle, Cape Coral

Women
50-54
* 1. Cori Downing, Winter Park; * 2. Ellen Kirtley, Howey In The Hills; 3. Shelley Christian, Merritt Island; 4. Linda Wolfson, Palmetto

55-59
* 1. Yvonne Smith, Ft. Lauderdale; * 2. Karen McGrath, Cape Coral; 3. Patricia Saxby, The Villages

60-64
* 1. Nancy Meredith, Summerfield; * 2. Anna Bird, Clermont

65-69
* 1. Sally Shire, The Villages; * 2. Rose Marie Ray, Seminole; 3. Toni Gibbs, Longwood

80-84
* 1. Phyllis Goodland, Dade City

Men
50-54
* 1. Fernando Angel, Miami; * 2. Jeffrey Killin, Naples; 3. John Sinibaldi, Seminole; 4. Robert Kilcullen, North Port; 5. Jorge Vargas, Miami; 6. Paul Hardison, St. Augustine; 7. Edison Lombana, Palatka; 8. Robert Jolley, Palm Coast; 9. Richard Whelan, Weston

55-59
* 1. Curtis Hamlin, Bradenton; * 2. Steve Vocino, Hypoluxo; 3. Steve Schuler, Clearwater; 4. John Linton, Gulf Port; 5. Saverio Sardone, Naples; 6. Sammy Cottrell, North Fort Myers; 7. William Highsmith, Sanibel; 8. John Dudra, Sebring

60-64
* 1. Michael McCollum, Largo; * 2. Eric Lippens, Naples; 3. Thomas Lobdell, Englewood ; 4. Clifford Jackson, Lake Mary; 5. Steve Sills, Bradenton; 6. William Levins, Sarasota; 7. Jean Goergen, St. Petersburg; 8. Jim Reading, Oklahoma City; 9, Dutch Van Der Kuyp, Cape Coral; 10, Martin Sharrocks, Rotona West; 11. Bob Pfarr, Coconut Creek; 12. James Wadsworth, Ponte Vedra Beach; 13. Eduardo Nebuloni, Pembroke Pines; 14. Keith Richardson, The Villages; 15. Raymond Richards, Key Largo

65-69
* 1. Darryl Troy, West Palm Beach; * 2. Geir Ingolfsrud, Davie; 3. Frank Bobkowski, Venice; 4. Jan Montero, The Villages; 5. Jozsef (Joe) Raskay, Port Charlotte; 6. Neville Brabrook, Altamonte Springs; 7. John Shire, The Villages; 8. James Phillips, St Petersburg

70-74
* 1. Luigi Fabbri, Hallandale Beach ; *2. William Hutchinson, Jacksonville; *3. Wally Kurz, The Villages; 4. Michael Bricker, Ft. Myers; 5. Charles Fetzer, Oriental; 6. Bud Scott, East Canton; 7. Ronald LaChance, The Villages; 8. Pete Girardi, Dearborn; 9. Guy Cornet, Coral Springs; 10. Lowell Elbertson, Crystal River; 11. Tomasz Radikowski, Dunnellon; 12. Robert Hale, Cape Coral

75-79
* 1. Don Werling, Port Charlotte; * 2. Paul Nadeau, The Villages; 3. Larry Reade, Buffalo; 4. Dean Davis, Fort Myers; 5. Joseph Becker, Naples

80-84
* 1. Raymond Putnam, Ft Myers

85-89
* 1. John Taylor, Atlanta 40K Road Race

Women
50-54
* 1. Shelley Christian, Merritt Island; *2. Linda Wolfson, Palmetto

55-59
* 1. Patricia Saxby, The Villages; * 2. Karen McGrath, Cape Coral

60-64
* 1. Nancy Meredith, Summerfield

65-69
* 1. Rose Marie Ray, Seminole

Men
50-54
* 1. John Sinibaldi, Seminole; *2. Paul Hardison, Saint Augustine; 3. Jeffrey Killin, Naples; 4. Robert Kilcullen, North Port; 5. Edison Lombana, Palatka; 6. Robert Jolley, Palm Coast

55-59
* 1. Jeffrey Holzinger, Bonita Springs; * 2. Sammy Cottrell, North Fort Myers

60-64
* 1. Eric Lippens, Naples; * 2. Clifford Jackson, Lake Mary; 3. Martin Sharrocks, Rotona West

65-69
* 1. Geir Ingolfsrud, Davie; * 2. Jozsef (Joe) Raskay, Port Charlotte

70-74
* 1. Charles Fetzer, Oriental; * 2. Lowell Elbertson, Crystal River

75-79
* 1. Paul Nadeau, The Villages; * 2. Dean Davis, Fort Myers

85-89
* 1. John Taylor, Atlanta