Results

Pin Street, Fort Myers
Saturday, December 6 – Monday, December 8, 2008

* Qualified for 2009 National Senior Games
Saturday, December 6
Mixed Doubles
50-54
* 1. Jerry Gavin, Cape Coral & Lucy Sandelin, Tampa, 1339 (New Age Group Record); *2. Rick Debrueler & Shelby Trento, Naples, 1235; *3. Jim Ord, Sarasota & Lorrie Pead, Bradenton, 1078; 4. George Huerta, Tampa & Betty Floris, Stuart, 1012

55-59
* 1. Daniel Young & Barbara Gnegy, Lakeland, 1309; *2. Sam Ardillo, Poinciana & Christine Srock, Pinellas Park, 1155; *3. Gary Andes, Lady Lake & Patricia Colby, Summerfield, 1071; 4. Gerald Keefe & Barbara Jerard, Lakeland, 1022; 5. Ed Ploughman, Sr. & Patricia Bissell, Parrish, 830

60-64
* 1. Harry Witt & Ona Wood, Rotunda West, 1181; *2. Joe Blasko & Irene Blasko, Clermont, 1099; *3. Marty Fleischer, Lakeland & IdaMae Barber, Mulberry, 1055; 4. Richard Rafuse & Helen Hager, Fort Myers, 1033; 5. Jerald Halfon & Ronnie Halfon, Boynton Beach, 1024; 6. George Walters & Debbie Walters, Fort White, 1013; 7. Jim Robarge, Auburndale & Irene Holland, Tamarac, 998; 8. James Hoppe & Penny Hoppe, The Villages, 981; Carl Laubach, Palmetto & Kati Hendricks, Seminole, 916

65-69
* 1. Al Bottoms & Carolyn Bass, Lakeland, 1181; *2. Gerald Brunette & Lois Evans, Naples, 1120; *3. John Ramsey, Winter Haven & MaryEllen Wadley, Lake Alfred, 1081; 4. Rod Bradway & Jeanette Ferrell, The Villages, 1069; 5. Billy Collier, Palm Coast & Angel Dupree, Davie, 1065; 6. Larry Cohen & Ethel Cohen, Boynton Beach, 1049; t7. Billy Boykin & Frances Boykin, The Villages, 1044; Jesse Bewley, Estero & Dee Mixon, Bartow, 1044; 9. Marc Steinbach & Viviann Plenge, Naples, 1021; 10. Karl Kraengel & Elizabeth Kraengel, Largo, 985; 1

1. Danny Bird & Jane Bird, Summerfield, 967; 12. Ricardo DiazdeLeon & Victoria Gardner, Largo, 964; 13. Larry Weise & Carol Weise, Sebring, 931; 14. Duane Brock & Helen Brock, Auburndale, 749

70-74
* 1. Norm Rung, Cape Coral & Marion Herath, The Villages, 1084; *2. Tom Humphreys, Sarasota & Emma Cox, Lakeland, 1078; *3. Merv Marshall & Judy Marshall, The Villages, 987; 4. George Mulligan & Joyce Hooper, Lake City, 900; 5. Edward Audette & Jet Audette, Auburndale, 882

75-79
* 1. Robert Nash, Boynton Beach & Doris Fishler, Royal Palm Beach, 1011; *2. Harold Globerman, Davie & Roberta Lessman, Boca Raton, 866; *3. William Fagg & Lillian Labrador, Apopka, 841; 4. Robert Krcelic & Adeline Krcelic, The Villages, 802; 5. Vernon Black & Bertha Black, Lake City, 771

80-84
* 1. Everett Reick & Irene Watson, Lakeland, 979; *2. James Hurrle & Betty Hall, Lakeland, 747; *3. Gene Peterson & Marjorie Herrick, Davenport, 704

85-89
* 1. Harry Jackman, The Villages & Lillian Webb, Sebring, 885

Men’s Doubles
50-54
* 1. George Huerta & Erroldo Parris, Tampa, 1177;

55-59
* 1. Gregg Gross & Harry Witt, Venice, 1361 (New age group record); *2. Don Trento & Gerald Brunette, Naples, 1328; *3. Jerry Gavin, Cape Coral & Lawrence Draeger, Pensacola, 1223; 4. Daniel Young & Al Bottoms, Lakeland, 1210; 5. Edward Schneider & Thomas Humphreys, Sarasota, 1056;

60-64
* 1. James Robarge, Auburndale & John Ramsey, Winter Haven, 1303; *2. Ed Ploughman, Sr., Parrish & Jim Ord, Sarasota 1241; *3. Richard Rafuse & Mark Emden, Fort Myers 1064; 4. Jay Margolin, Boynton Beach & Ted Fishkind, Boca Raton, 1048; 5. Ervin Crain, Riverview & Marty Fleischer, Lakeland, 1046; 6. 6. George Walters, Fort White & Vernon Black, Lake City, 989; 7. Joe Kazmier, North Port & Jerry Goulding, Port Charlotte, 946

65-69
* 1. James Hoppe & Samuel Anzalone, The Villages, 1453 (New age group record); *2. Bill Kraengel & Karl Kranegel, Largo, 1264; *3. Sam Ardillo, Poinciana & Ron Kordick, Cape Coral, 1262; 4. Jerald Halfon & Larry Cohen, Boynton Beach, 1262; 5. Gary Andes, Lady Lake & George Iler, The Villages, 1162; 6. Darryl Burns, Auburndale & Billy Collier, Palm Coast, 1127; 7. Frank Kapocsi III & Burton Monroe, Lakeland, 1101; 8. Mario Bloise, West Palm Beach & Ira Plax, Boca Raton, 1051; 9. Virgil Crandall & Gerhard Donner, Sebring, 1041; 10. Duane Brock & Edward Audette, Auburndale, 977

70-74
* 1. Rod Bradway & Andy Kulikovskis, The Villages, 1170; *2. Ricardo DiazdeLeon & John Lech, Largo, 1067; *3. Larrie Webb & Robert Waterman, Punta Gorda, 1005; 4. Norm Rung & Vernon Wolf, Cape Coral, 965; 5. Raymond Heimbach & Andrew Carr, Leesburg, 949

75-79
* 1. Robert Nash & Stanley Corwin, Boynton Beach, 1104; *2. Harold Wheeler & Robert Patrick, Bradenton, 1085; *3. Robert Davis & Charles Nascrimento, Boynton Beach, 994; 4. William Nicol & Jerome Seidi, The Villages, 927; 5. Douglas Swords, Greenacres & Gene Peterson, Davenport, 926

80-84
* 1. James Hurrie & Everett Rieck, Lakeland, 1043

85-89
* 1. Harry Jackman & Donald Walters, Lady Lake, 993; *2. Kenneth Broadhurst, Apopka & Veri Powell, Longwood, 982

Women’s Doubles
50-54
* 1. Lucy Sandelin, Tampa & Christine Srock, Pinellas Park, 1280 (New age group record); *2. Shelby Trento & Lois Evans, Naples, 992; *3. Carol Wadley, Davenport & MaryEllen Wadley, Lake Alfred, 965; 4. Cindy Gieschen & Kati Hendricks, St. Petersburg, 860; 5. Betty Floris, Stuart & Marjorie Herrick, Davenport, 787; 6. Lorrie Pead, Bradenton & Patricia Bissell, Parrish, 711

55-59
* 1. Patricia Colby, Summerfield & Frances Boykin, The Villages, 949

60-64
* 1. Barbara Gnegy & Carolyn Bass, Lakeland, 1122; *2. Ronnie Halfon & Ethel Cohen, Boynton Beach, 999; *3. IdaMae Barber, Mulberry & Dee Mixon, Bartow, 927; 4. Catherine Weiczorek & Denise Leschinski, Sarasota, 786

65-69
* 1. Jeanette Ferrell & Jan Wilson, Lady Lake, 980; *2. Angel Dupree, Davie & Irene Holland, Tamarac, 932; *3. Victoria Gardner & Elizabeth Kraengel, Largo, 845

70-74
* 1. Marion Herath & Judy Marshall, The Villages, 821; *2. Doris Mauk & Muriel Musto, Haines City, 789; *3. Joyce Hooper & Bertha Black, Lake City, 775; 4. Maggie Heimbach, Leesburg & JoAnn Jackman, The Villages, 681

75-79
* 1. Joann Harrison & Irene Watson, Lakeland, 760; *2. Emma Cox & Betty Hall, Lakeland, 706

Sunday, December 7

Men’s Singles
50-54
* 1. Rick Debrueler, Naples, 707; *2. George Huerta, Tampa, 565; *3. Michael, Johnson, Venice, 378

55-59
* 1. Daniel Young, Kathleen, 707; *2. George Bullo, Winter Haven, 636; *3. Dale Nichols, Ponce Inlet, 632; 4. Jerry Gavin, Cape Coral, 603; 5. Don Trento, Naples, 553; 6. Leroy Thompson, Hobe Sound, 494; 7. Earl Crutchfield, Riverview, 479

60-64
* 1. George Fenstermacher, Summerfield, 684; *2. Jerry Goulding, Pt. Charlotte, 680; *3. Peter Eisele, Lehigh Acres, 645; 4. Richard Rafuse, Fort Myers, 614; 5. Daniel Hawkins, Coral Coral, 574; 6. Joe Blasko, Clermont, 561; 7. Charles Taney, Bradenton, 560; 8. George Walters, Fort White, 557; 9. James Robarge, Auburndale, 532; 10. Dominick Locascio, Sarasota, 525; 1

1. Albert Keought, Bonita Springs, 505; 12. Sheldon Goldberg, Hollywood, 485; 13. Jay Margolin, Boyton Beach, 485; 14. Edward Ploughman, Sr., Parrish, 459; 15. Ervin Crain, Riveriew, 384

65-69
* 1. Gerald Brunette, Naples, 774 (New record for age group); 2. James Hoppe, The Villages, 661; * 3. Danny Bird, Summerfield, 636; 4. Ira Plax, Boca Raton, 620; 5. Mario Bloise, West Palm Beach, 617; 6. John Ramsey, Winter Haven, 594; 7. Larry Pelton, Zolfo Springs, 591; 8. Darryl Burns, Auburndale, 581; 9. Virgil Crandall, Sebring, 581; 10. Jim Ord, Sarasota, 571; 11. Ronald Kordick, Cape Coral, 565; 12. Al Bottoms, Lakeland, 564; 13. Francis Kasuske, Naples, 545; 14. Sam Ardillo, Poinciana, 535; 15. George Iler, The Villages, 534; 16. Karl Kraengel, Largo, 533; 17. Lawrence Draeger, Pensacola, 525; 18. Bill Kraengel, Tarpon Springs, 519; 19. Jerald Halfon, Boynton Beach, 507; 20. Gary Andes, Lady Lake, 506; 21. Larry Weise, Sebring, 457; 22. Billy Collier, Palm Coast, 436

70-74
* 1. Samuel Anzalone, The Villages, 678; *2. Larry Cohen, Boynton Beach, 642; *3. Rod Bradway, The Villages, 588; 4. Ted Fishkind, Boca Raton, 574; 5. Billy Boykin, The Villages, 568; 6. John Lech, Largo, 549; 7. Thomas Humphreys, Sarasota, 548; 8. George Mulligan, Lake City, 540; 9. Marty Fleischer, Lakeland, 538; 10. Larrie Webb, Punta Gorda, 525; 1

1. Ronald Gardner, Estero, 520; 12. Norm Rung, Cape Coral, 519; 13. Mark Emden, Fort Myers, 504; 14. Walter Hammerling, Naples, 484; 15. Vernon Wolf, Cape Coral, 476; 16. Merve Marshall, The Villages, 452; 17. Ricardo Diaz De Leon, Largo, 451; 18. Raymond Heimbach, Leesburg, 450; 19. Gerhard Donner, Sebring, 446; 20. Richard Henrich, Bradenton, 413

75-79
* 1. Richard Merrill, Lady Lake, 691 (New record for age group); *2. Jesse Bewley, Estero, 601; *3. Douglas Swords, Greenacres, 583; 4. Robert Nash, Boynton Beach, 562; 5. Robert Getz, Bradenton, 547; 6. Manny Knutson, Lady Lake, 531; 7. Harold Wheeler, Bradenton, 528, 8. Baldo Forte, Sebring, 524; 9. Marc Steinbach, Naples, 520; 10. Andrew Carr, Leesburg, 516; 1

1. Robert Davis, Boynton Beach, 503; 12. William Fagg, Apopka, 481; 13. Charles Nascimento, Boynton Beach, 467; 14. Vincent Girardot, Bryan, 459; 15. Robert Waterman, Punta Gorda, 447; 16. Vernon Black, Lake City, 402

80-84
* 1. Stanley Corwin, Boynton Beach, 591; *2. Roy Booker, North Ft. Myers, 548; *3. Douglas Baden, Estero, 541; 4. Dominic Nicometo, The Villages, 516; 5. James Hurrle, Lakeland, 496; 6. Clem Moorman, Punta Gorda, 493; 7. Everett Rieck, Lakeland, 480; 8. John Lubas, Winter Garden, 431; 9. Joe Lertch, Naples, 412; 10. Bob Bashe, Boynton Beach, 369

85-89
* 1. Jack Appel, Boca Raton, 596; *2. Donald Walters, Lady Lake, 516; *3. Harry Jackman, The Villages, 513; 4. Robert Patrick, Bradenton, 497; 5. Kenneth Broadhurst, Apopka, 481; 6. Verl Powell, Longwood, 474; 7. Lowell Merry, Lady Lake, 456; 8. Robert Colby, Summerfield, 450; 9. Harold Miller, Avon Park, 361; 10.Gene Peterson, Davenport, 340

90-94
* 1. Joseph St Pierre, Pinellas Park, 490 (New record for age group); *2. James Kales, Bonita Springs, 483

95-99
* 1. Roger Gentilhomme, Dunedin, 284

Women’s Singles
50-54
* 1. Lucy Sandelin, Tampa, 651 (New record for age group); *2. Shelby Trento, Naples, 524; *3. Carol Wadley, Davenport, 472; 4. Betty Floris, Stuart, 464; 5. Wanda Boyd, Gainesville, 363; 6. Lorie Pead, Parrish, 352

55-59
* 1. Christine Srock, Pinellas Park, 548; *2. Barbara Jerard, Lakeland, 531; *3. Paulette Crider, Melbourne, 464; 4. Patricia Colby, Summerfield, 390; 5. Patricia Bissell, Parrish, 284

60-64
* 1. Ida Mae Barber, Mulberry, 540; *2. Barbara Gnegy, Lakeland, 523; *3. Ronnie Halfon, Boynton Beach, 503; 4. Ona Wood, Rotonda West, 477; 5. Kati Hendricks, Seminole, 456; 6. Dianna Gardner, Estero, 448; 7. Penny Hoppe, The Villages, 440; 8. Debbie Walters, Fort White, 432

65-69
* 1. Carolyn Bass, Lakeland, 564; *2. Dee Mixon, Bartow, 532; *3. Jeanette Ferrell, The Villages, 499; 4. Shirley Bruggeman, Plant City, 498; 5. Viviann Plenge, Naples, 497; 6. Angel Du Pree, Davie, 465; 7. Mary Ellen Wadley, Lake Alfred, 456; 8. Elizabeth Kraengel, Largo, 4509. Ethel Cohen, Boynton Beach, 441; 10. Frances Boykin, The Villages, 415; 1

1. Victoria Gardner, Largo, 389; 12. Carol Weise, Sebring, 375

70-74
* 1. Helen Hager, North Ft. Myers, 450; *2. Lois Evans, Naples, 422; *3. Carol Sadlek, Fort Lauderdale, 421; 4. Doris Mauk, Haines City, 408; 5. Marion Herath, The Villages, 377; 6. Joann Jackman, The Villages, 373; 7. Judy Marshall, The Villages, 372; 8. Joyce Hooper, Lake City, 369 Maggie Heimbach, Leesburg, 349

75-79
* 1. Doris Fishler, Royal Palm Beach, 491; *2. Jan Wilson, Lady Lake, 450; *3. Irene Holland, Tamarac, 415; 4. Luann Anderson, Wilton Manors, 406; 5. Adeline Krcelic, The Villages, 405

80-84
* 1. Irene Watson, Lakeland, 450+175 (won tiebreaker); *2. Emma Cox, Lakeland, 450+145; *3. Muriel Musto, Haines City, 442; 4. Lillian Labrador, Apopka, 417; 5. Jo Ann Harrison, Lakeland, 395; 6. Betty Hall, Lakeland, 376; 7. Bertha Black, Lake City, 360; 8. Marjorie Herrick, Davenport, 315

90-94
* 1. Lillian Webb, Sebring, 274

Monday, December 8
Team Bowling

Men’s Team
GOLD: The Villages All Stars, 2486 (James Hoppe, Ed Fenstenmacher, Mel Neubauer, Dick Merrill); SILVER: Jerry’s Kids, Cape Coral, 2450 (Jerry Gavin, Ron Kordick, Tom Gutkowski, Larry Draeger)

Mixed Team
GOLD: Mixed Bag, 2241, Fort Myers (Richard Rafuse, Mary Carlin, Helen Hager, Mark Emden); SILVER: Intowishin, Naples, 2171 (Don Trento, Lois Evans, Shelby Trento, Jerry Brunette); BRONZE: Lake City Wolfpack, 1771 (George Mulligan, Bertha Black, Vernon Black, Joyce Hooper)