Results

South Fort Myers High School
Saturday, December 8 & Sunday, December 9
Discus
Women’s Results
55-59
1. Neva Weisskopf, Lehigh Acres, 68-08; 2. Virginia Gaulden, The Villages, 47-07; Susan Hill, New Smyrna Beach, FOUL; Agnes Green, Belleair, FOUL
65-69
1. Marie Panza, The Villages, 57-05; 2. Gayle Wichman, Ft. Myers, 38-05; 3. Karen Newenham, The Villages, 36-08
70-74
1. Madelaine Cazel, The Villages,
80-01 (New record for age group); 2. Lenore Pensabene-Brower, The Villages, 34-07

Men’s Results
50-54
1. Jeff Wood, Palm Beach Gardens, 123-01; 2. Clayton Boyd, Rotonda West, 108-01
55-59
1. Robert Hume, Middleburg, 135-11; 2. David Grossman, Coral Springs, 108-11; 3. Edward Klare, Cape Coral, 101-10; 4. Paul Landry, Mary Esther, 97-09; 5. William P. Dimitrouleas, Fort Lauderdale, 91-08
60-64
1. Rudy Vlaardingerbroek, Naples, 124-07; 2. James Ulrich, Punta Gorda, 122-11; 3. Donald Pauser, The Villages, 112-04; 4. Lloyd Long, Daina, 99-07; 5. Richard Mintkenr, Eagle River, 97-02; 6. Eric Hill, New Smyrna Beach, 84-10; Harry Lowe, Albany, GA, FOUL
65-69
1. James Corcoran, The Villages, 117-07; 2. Tom Fulton, The Villages, 117-02; 3. Hank Beacom, Lakeland, 113-03; 4. Ronald Small, Fairfield, OH, 104-01; 5. Jack Mcclellan, Lake City, 103-00; 6. Marshall Martin, Lady Lake, 99-03; 7. Edward Nelson, Jacksonville,
95-06; 8. Lorenzo Turner, Midalburg, 94-07; 9. Arthur Warner, Barefoot Bay, 83-02; 10. Tom Harasti, Altamonte Springs,
80-06; Charles Robert, Cape Coral, FOUL
70-74
1. Rudolph Houg, Stuart, 110-08; 2. James Oglesby, Kissimmee, 107-09; 3. Sebastian Laspina, Venice, 103-03; 4. William Rothley, Punta Gorda, 91-05
75-79
1. Richard Lowrey, Spring Hill, 100-01; 2. Peter Sarubbi, The Villages,
90-03; 3. Austin Baggett, Fort Myers, 83-09; 4. Ahmet Ardman, New Smyrna Beach,
80-07; 5. Dean Davis, Fort Myers, 69-05; 6. Paul Gaulden, The Villages, 64-00
80-84
1. Lester Rudy, Merritt Island, 69-02; 2. Clem Moorman, Punta Gorda, 66-10; 3. Robert Jacobs, Alachua, 45-10
85-89
1. Joseph Monesmith, N. Fort Myers,
65-03; 2. Howard Hall, Port Charlotte, 41-04

High Jump
Women’s Results
55-59
1. Susan Hill, New Smyrna Beach, 3-06
70-74
1. Madelaine Cazel, The Villages, 3-06 (New record for age group)

Men’s Results
55-59
1. Dan Pierce, Palm Bay, 5-04 (New record for age group); 2. Sanford King, Hollywood, 4-04; 3. Larry Anderson, Delray Beach, 4-02
60-64
1. Lloyd Long, Dania, 4-00; 2. Eric Hill, New Smyrna Beach, 3-10
65-69
1. Charles Lorenz, The Villages, 4-02; 2. Russ Adams, Land O Lakes, 4-00; 3. Arthur Warner, Barefoot Bay, 3-10; 4. Alfred Smith, Lakeland, 3-10; 5. Hank Beacom, Lakeland, 3-10
70-74
1. Rudolph Houg, Stuart, 3-10; 2. William Rothley, Punta Gorda; 3-10; 3. Benjamin Jimenez, Kissimmee, 3-08
75-79
1. Richard Lowery, Spring Hill, 4-06 (New record for age group); 2. Alan Raynor, Venice, 3-08; 3. Peter Sarubbi, The Villages, 3-06
80-84
1. Lester Rudy, Merritt Island, 3-02; 2. Clem Moorman, Punta Gorda, 3-00
85-89
1. Howard Hall, Port Charlotte, 3-04 (New record for age group)

Javelin
Women’s Results
55-59
1. Neva Weisskopf, Lehigh Acres,
70-02; 2. Virginia Gaulden, The Villages, 61-09; 3. Agnes Green, Belleair, 52-00
65-69
1. Marie Panza, The Villages, 54-00; 2. Karen Newenham, The Villages, 37-01
70-74
1. Madelaine Cazel, The Villages, 93-02 (New record for age group); 2. Lenore Pensabene-Brower, The Villages, 32-10

Men’s Results
50-54
1. Rick Bartz, Cape Coral,
75-08; 2. Bob Pfeiffer, Bartow, 73-02
60-64
1. Rudy Vlaardingerbroek, Naples, 156-04 (New record for age group); 2. James Ulrich, Punta Gorda, 140-02; 3. John (Jack) Warner, Delray Beach, 118-02; 4. Earl Swann, Perry, 81-06; 5. Stephen Layton, Jupiter, 46-05
65-69
1. Tom Fulton, The Villages, 120-09; 2. Tom Harasti, Altamonte Springs, 118-07; 3. Edward Nelson, Jacksonville, 105-05; 4. Marshall Martin, Lady Lake, 104-03; 5. Louis Beer, Punta Gorda, 93-00
70-74
1. Paul Hardy, Lady Lake, 113-05; 2. William Rothley, Punta Gorda, 103-03; 3. Benjamin Jimenez, Kissimmee, 64-08
75-79
1. Richard Lowery, Spring Hill, 88-05; 2. Peter Sarubbi, The Villages,
85-06; 3. Raymond Wright, Leesburg, 82-05; 4. Austin Baggett, Fort Myers, 69-05; 5. Paul Gaulden, The Villages, 59-05; 6. Ahmet Ardman, New Smyrna Beach, 59-01
80-84
1. Lester Rudy, Merritt Island, 74-08; 2. Robert Jacobs, Alachua, 40-03
85-89
1. Howard Hall, Port Charlotte, 55-09

Long Jump
Women’s Results
55-59
1. Neva Weisskopf, Lehigh Acres, 10-01
65-69
1. Gayle Wichman, Ft. Myers, 6-05.25
70-74
1. Madelaine Cazel, The Villages, 11-06 (New record for age group); 2. Essie Faria, N. Miami, 8-02.75

Men’s Results
50-54
1. Bob Pfeiffer, Bartow12-04.25; 2. Rick Bartz, Cape Coral, 9-11.25
55-59
1. Larry Anderson, Delray Beach, 12-01
60-64
1. Michael Milove, Bonita Springs, 14-11; 2. Wayne Hansen, Melbourne, 14-01; 3. Rick Kramer, Fort Myers, 13-03; 4. Eric Hill, New Smyrna Beach, 13-01.50; 5. Earl Swann, Perry, 9-08.50
65-69
1. Raymond Lebowitz, Coconut Creek, 13-09.25; 2. Alfred Smith, Lakeland, 13-08.50; 3. Lorenzo Turner, Middleburg, 13-06; t4. Charles Lorenz, The Villages, 12-07.50; Marshall Martin, Lady Lake, 12-07.50; 6. Russ Adams, Land O Lakes, 11-08.50
70-74
1. Rudolph Houg, Stuart, 13-05.75 (New record for age group); 2. William Rothley, Punta Gorda, 13-02.50; 3. Norman Ellis, Englewood, 12-10.50; 4. Paul Hardy, Lady Lake, 11-05.50; 5. Benjamin Jimenez, Kissimmee, 11-05
75-79
1. Alan Raynor, Venice, 12-04.50 (New record for age group); 2. Peter Sarubbi, The Villages, 10-01; 3. Norm Taylor, Naples, 10-01; 4. Raymond Wright, Leesburg, 9-11.50
80-84
1. Clem Moorman, Punta Gorda, 10-10.25 (New record for age group); 2. Lester Rudy, Merritt Island, 10-02.75; 3. Robert Jacobs, Alachua, 4-07.25
85-89
1. Howard Hall, Port Charlotte, 7-07

Pole Vault
Men’s Results
70-74
1. William Rothley, Punta Gorda, 6-06
75-79
1. Richard Lowery, Spring Hill, 6-00

Shot Put
Women’s Results
55-59
1. Agnes Green, Belleair, 27-07.50; 2. Neva Weisskopf, Lehigh Acres, 25-08.50; 3. Alyse Whitfield, Tampa, 25-01; 4. Susan Hill, New Smyrna Beach, 19-02.25; 5. Melba Coplin, Kissimmee, 17-06
65-69
1. Marie Panza, The Villages, 20-07.75; 2. Karen Newenham, The Villages, 17-05; 3. Gayle Wichman, Ft. Myers, 17-02
70-74
1. Madelaine Cazel, The Villages, 24-06 (New record for age group); 2. Essie Faria, N. Miami, 16-08; 3. Lenore Pensabene-Brower, The Villages, 14-01

Men’s Results
50-54
1. Clayton Boyd, Rotonda West, 33-07.50; 2. Rick Bartz, Cape Coral, 26-06
55-59
1. Dan Pierce, Palm Bay, 30-04; 2. William P. Dimitrouleas, Fort Lauderdale, 28-11
60-64
1. Rudy Vlaardingerbroek, Naples, 40-08.50; 2. Richard Mintken, Eagle River, MI, 38-03; 3. James Ulrich, Punta Gorda, 38-01; 4. Eric Hill, New Smyrna Beach, 30-06
65-69
1. Tom Fulton, The Villages, 37-05.75; 2. Gary Winters, Bradenton, 35-10; 3. Jack Mcclellan, Lake City, 33-05.25; 4. Ronald Small, Fairfield, OH, 32-05; 5. Lorenzo Turner, Middleburg, 31-05.25; 6. Arthur Warner, Barefoot Bay, 27-10.25; 7. Tom Harasti, Altamonte Springs, 26-06.25
70-74
1. James Oglesby, Kissimmee, 42-06 (New record for age group); 2. Rudolph Houg, Stuart, 41-04.25; 3. Sebastian Laspina, Venice, 31-06.50
75-79
1. Peter Sarubbi, The Villages, 30-06.25; 2. Richard Lowrey, Spring Hill, 29-00; 3. K. Gregory Apkarian, Englewood, 27-06.75; 4. Norm Taylor, Naples, 24-07.25; 5. Ahmet Ardman, New Smyrna Beach, 22-11.75; 6. Dean Davis, Fort Myers, 22-06.25
80-84
1. Clem Moorman, Punta Gorda, 30-11 (New record for age group); 2. Lester Rudy, Merritt Island, 25-00.75; 3. Robert Jacobs, Alachua, 22-08

Triple Jump
Men’s Results
60-64
1. Michael Milove, Bonita Springs, 30-00.25
65-69
1. Raymond Lebowitz, Coconut Creek, 29-06.25; 2. Alfred Smith, Lakeland, 24-00
70-74
1. William Rothley, Punta Gorda, 24-01; 2. Paul Hardy, Lady Lake, 23-08.25
75-79
1. Alan Raynor, Venice, 24-04.50; 2. Norm Taylor, Naples, 16-07.25
85-89
1. Howard Hall, Port Charlotte, 18-07.25

Sunday, December 10
100 Meter Dash
Women’s Results
50-54
1. Jeannie Nelson, The Villages, 14.84; 2. Jocelyn Lowther, Cocoa Beach, 15.30; 3. Nancy Romeo, Anthony, 17.12; 4. Bonnie Holzman, Miami, 18.50
55-59
1. Neva Weisskopf, Lehigh Acres, 17.03; 2. Alyse Whitfield, Tampa, 17.13
60-64
1. Kathleen Temple, Clermont, 40.89
65-69
1. Joann Sampson, Hollandale Beach, 18.17; 2. Phillis Kluft, The Villages, 18.47; 3. Mary Lou Pace, The Villages, 20.03; 4. Sharon Parody, Lehigh Acres, 29.58
70-74
1. Madelaine Cazel, The Villages, 16.94 (New record for age group); 2. Essie Faria, N. Miami, 19.28

Men’s Results
50-54
1. Bo Longshore, Tampa, 12.96; 2. James Skeen, Mount Plymouth, 13.14; 3. Steve Palacios, Weston, 13.16; 4. Leonel Gutierrez, Davenport, 15.39
55-59
1. Cleveland Smith, Jacksonville, 12.70; 2. Bill Tharpe, Tallahassee, 12.71; 3. Danny Weisskopf, Lehigh Acres, 15.15
60-64
1. Wayne Hansen, Melbourne, 13.42; 2. Gary Mcclendon, Jacksonville, 14.28; 3. William Benford, Lakekand, 14.39; 4. Douglas Cronkhite, The Villages, 14.41; 5. Michael Milove, Bonita Springs, 14.66; 6. Eric Hill, New Smyrna Beach, 15.01; 7. Rick Kramer, Fort Myers, 15.41; 8. Tim Seagreaves, Port Charlotte, 15.73
65-69
1. Hank Lytle, Punta Gorda, 14.56; 2. Raymond Lebowitz, Coconut Creek, 14.70; 3. Charles Lorenz, The Villages, 15.12; 4. Alfred Smith, Lakeland, 16.05; 5. Edward Holman, Orlando, 16.42
70-74
1. Norman Ellis, Englewood, 14.92; 2. John Symonds, Sun City Center, 15.84; 3. John Piacitelli, Port Charlotte, 18.74; 4. Edward Soderberg, Easton, 18.81; 5. Benjamin Jimenez, Kissimmee, 19.35
75-79
1. John Hurd, Navarre, 16.37; 2. Alan Raynor, Venice, 16.48; 3. George O’Connor, The Villages, 18.69; 4. Norm Taylor, Naples, 18.93; 5. Richard Greiwe, Naples, 23.41
80-84
1. Ryan Beighley, The Villages, 22.90
85-89
1. Howard Hall, Port Charlotte, 20.45

200-Meter Dash
Women’s Results
50-54
1. Jeannie Nelson, The Villages, 30.87; 2. Jocelyn Lowther, Cocoa Beach, 31.07; 3. Nancy Romeo, Anthony, 34.84
55-59
1. Alyse Whitfield, Tampa, 34.56; 2. Neva Weisskopf, Lehigh Acres, 37.21; 3. Suzette Apkarian, Englewood, 49.56
60-64
1. Kathleen Temple, Clermont, 1:29.34
65-69
1. Phillis Kluft, The Villages, 44.96; 2. Mary Lou Pace, The Villages, 46.21; 3. Sharon Parody, Lehigh Acres, 59.64
70-74
1. Madelaine Cazel, The Villages, 41.04

Men’s Results
50-54
1. Bo Longshore, Tampa, 26.12; 2. Chris Scott-Divetta, Longwood, 26.24; 3. Steve Palacios, Weston, 27.29; 4. Leonel Gutierrez, Davenport, 31.16
55-59
1. Cleveland Smith, Jacksonville, 25.93; 2. Bill Tharpe, Tallahassee, 26.19; 3. Ed Monti, Tarpon Springs, 28.23; 4. Danny Weisskopf, Lehigh Acres, 33.08
60-64
1. Wayne Hansen, Melbourne, 28.37; 2. Douglas Cronkhite, The Villages, 28.95; 3. Michael Milove, Bonita Springs, 30.70; 4. Eric Hill, New Smyrna Beach, 31.81
65-69
1. Hank Lytle, Punta Gorda, 29.69; 2. John Shenk, Sarasota, 31.02; 3. Charles Lorenz, The Villages, 31.46; 4. Alfred Smith, Lakeland, 34.34; 5. Arthur Warner, Barefoot Bay, 36.37
70-74
1. John Symonds, Sun City Center, 31.94; 2. Joe Shanahan, Casselberry, 37.35; 3. Edward Soderberg, Easton, 40.53; 4. John Piacitelli, Port Charlotte, 45.52
75-79
1. John Hurd, Navarre, 33.29; 2. Alan Raynor, Venice, 35.02; 3. George O’Connor, The Villages, 39.42; 4. Tyler Sturdevant, Sun City Center, 43.09; 5. Robert Fine, Delray Beach, 46.57
80-84
1. Ryan Beighley, The Villages, 52.48
85-89
1. Howard Hall, Port Charlotte, 44.20

400-Meter Run
Women’s Results
50-54
1. Jocelyn Lowther, Cocoa Beach, 1:22.25; 2. Nancy Romeo, Anthony, 1:28.48
55-59
1. Alyse Whitfield, Tampa, 1:32.59; 2. Neva Weisskopf, Lehigh Acres, 1:32.92; 3. Susan Hill, New Smyrna Beach, 1:33.38
60-64
1. Carol Geyer, Port Charlotte, 2:40.91; 2. Kathleen Temple, Clermont, 4:15.06
65-69
1. Mary Lou Pace, The Villages, 1:50.59; 2. Gayle Wichman, Ft. Myers, 2:06.83; 3. Sharon Parody, Lehigh Acres, 2:28.58
70-74
1. Madelaine Cazel, The Villages, 1:32.49

Men’s Results
50-54
1. Chris Scott-Divetta, Longwood, 58.68; 2. Gary Miller, Oldsmar, 1:08.97; 3. Leonel Gutierrez, Davenport, 1:09.54
55-59
1. Ed Monti, Tarpon Springs, 1:03.94
60-64
1. Douglas Cronkhite, The Villages, 1:06.67; 2. Wayne Hansen, Melbourne, 1:11.78; 3. Tom Ross, St. Petersburg, 1:55.33
65-69
1. John Shenk, Sarasota, 1:09.85; 2. Frank Nicolosi, Port Charlotte, 1:21.39; 3. Arthur Warner, Barefoot Bay, 1:28.24
70-74
1. Carl Shank, The Villages, 1:21.90; 2. Joe Shanahan, Casselberry, 1:28.44; 3. Edward Soderberg, Easton, CT, 1:33.29
75-79
1. Norman Meeker, Gulf Breeze, 1:25.47; 2. Tyler Sturdevant, Sun City Center, 1:43.82
80-84
1. Ryan Beighley, The Villages, 1:48.51
85-89
1. Howard Hall, Port Charlotte, 1:53.37

800-Meter Run
Women’s Results
50-54
1. Jocelyn Lowther, Cocoa Beach, 3:16.81; 2. Tatyana Rinkenbaugh, Fort Myers, 3:23.44
55-59
1. Neva Weisskopf, Lehigh Acres, 3:38.52; 2. Susan Hill, New Smyrna Beach, 3:46.17; 3. Alyse Whitfield, Tampa, 3:55.74
60-64
1. Cheryl Klinzing, Summerfield, 3:14.91
65-69
1. Mary Lou Pace, The Villages, 4:15.23; 2. Gayle Wichman, Ft. Myers, 4:21.81
70-74
1. Madelaine Cazel, The Villages, 3:38.43

Men’s Results
50-54
1. Chris Scott-Divetta, Longwood, 2:19.27; 2. Drake Shepard, Gulf Breeze, 2:32.16; 3. Gary Miller, Oldsmar, 2:35.50; 4. Leonel Gutierrez, Davenport, 2:42.80; 5. John Rinkenbaugh, Fort Myers, 3:09.80
60-64
1. Peter Patterson, Leesburg, 3:08.64; 2. Robert Geyer, Port Charlotte, 3:11.03; 3. Tom Ross, St. Petersburg, 4:18.99
65-69
1. John Shenk, Sarasota, 2:51.75; 2. Frank Nicolosi, Port Charlotte, 2:57.92; 3. Jack Stone, Punta Gorda, 3:00.54; 4. Robert Crowner, The Villages, 3:09.97
70-74
1. Carl Shank, The Villages, 3:05.26; 2. Edward Soderberg, Easton, 3:46.28
75-79
1. Ralph Miller, Punta Gorda, 2:55.82 (New record for age group)
80-84
1. Ryan Beighley, The Villages, 4:27.00

1500-Meter Run
Women’s Results
50-54
1. Tatyana Rinkenbaugh, Fort Myers, 7:15.00
55-59
1. Susan Hill, New Smyrna Beach, 7:54.32; 2. Neva Weisskopf, Lehigh Acres, 8:09.75
60-64
1. Cheryl Klinzing, Summerfield, 6:45.10
65-69
1. Gayle Wichman, Ft. Myers, 10:30.00
70-74
1. Madelaine Cazel, The Villages, 7:40.59

Men’s Results
50-54
1. Chris Scott-Divetta, Longwood, 5:12.06; 2. Drake Shepard, Gulf Breeze, 5:15.18; 3. Leonel Gutierrez, Davenport, 5:40.68; 4. Gary Miller, Oldsmar, 5:51.97; 5. John Rinkenbaugh, Fort Myers, 6:18.84
55-59
1. Rolando Cabrera, Miami, 5:27.58; 2. Thomas Moscaritolo, Coral Springs, 6:49.12
60-64
1. Ricardo Miranda, Miami, 5:58.25; 2. Bill Peterson, Windermere, 6:06.62; 3. Robert Geyer, Port Charlotte, 6:54.92; 4. Tom Ross, St. Petersburg, 9:09.46
65-69
1. Jack Stone, Punta Gorda, 6:09.00; 2. Frank Nicolosi, Port Charlotte, 6:36.48; 3. Robert Crowner, The Villages, 7:07.13
70-74
1. Herman Lofton, Eagle Lake, 6:47.32; 2. Carl Shank, The Villages, 6:55.96; 3. Edward Soderberg, Easton, CT, 8:47.89
75-79
1. Donald Pratt, Monticello, IN, 7:17.96; 2. Norman Meeker, Gulf Breeze, 8:00.52

4X100 meter relay
Women’s Results
50+
1. Essie Faria, North Miami; Jeannie Nelson, The Villages; Alyse Whitfield, Tampa; Tatyana Rinkenbaugh, Fort Myers; 1:10.12; 2. Joanne Sampson, Hallandale Beach; Susan Hill, New Smyrna Beach; Neva Weissfopf, Lehigh Acres; Jocelyn Lowther, Cocoa Beach, 1:0.36 50+
1. Steve Palacios, Weston; Gary Miller, Oldsmar; Ed Monti, Tampa; Cleveland Smith, Jacksonville; 55.06 60+
1. Eric Hill, New Smyrna Beach; Wayne Hansen, Melbourne; Michael Milove, Bonita Springs, Danvers Long, Coral Springs; 55.30 65+
1. Raymond Lebowitz, Coconut Creek; Alfred Smith, Lakeland; Charles Lorenz, The Villages; Tom Ross, St. Petersburg; 1:06.19 70+
1. Robert Fine, Delray Beach; Benjamin Jimenez, Kissimmee; Joe Shanahan, Casselberry; Ed
Soderberg, Easton, CT; 1:20.60 75+
1. Alan Raynor, Venice; John Hurd, Navarre; Norm Taylor, Naples; George O’Connor, The Villages; 1:11.81