Results

Tuesday, December 4 – Sunday, December 9
Florida Gulf Coast University, Fort Myers

Men’s Singles
50-54
Mark Berman, Ocala d. Earl Claypool, Cape Coral 6-3, 6-2
Kenny Kinman d. Dennis Luken via default
Berman d. Lloyd Mitchell, Miami Springs 7-5, 6-4
Ted Abernethy, Miami Gardens d. Kinman 6-3, 4-6, 10-6
Abernethy d. Berman 7-6 (2), 6-1
Claypool d. Kinman 6-0, 6-1
Claypool d. Mitchell via default
Claypool d. Berman via default
Abernethy d. Claypool 6-1, 5-7, 10-8
GOLD: Ted Abernathy, Miami Gardens; SILVER: Earl Claypool, Cape Coral; BRONZE: Mark Berman, Ocala
55-59
Livingston Greenidge, Lake Wales d. John Mock, Venice 6-0, 6-3
Greenidge d. Bruce Meier, Port St. Lucie 6-0, 6-4
Meier d. Mock via default
Greenidge d. Meier 6-0, 6-2
GOLD: Livingston Greenidge, Lake Wales; SILVER: Bruce Meier, Port St. Lucie; BRONZE: John Mock, Venice
60-64
Johnathan Bortner, Valrico d. Thiet Lai, Orlando 6-0, 6-4
Ron Mishko, Bonita Springs d. Sam Stevinson, Pensacola 6-4, 5-7, 10-6
Bortner d. Mishko 6-2, 6-0
Lai d. Stevinson 6-3, 6-0
Mishko d. Lai
Bortner d. Mishko 6-1, 6-3
GOLD: Jonathan Bortner, Valrico; SILVER: Ron Mishko, Bonita Springs; BRONZE: Thiet Lai, Orlando
65-69
Patrick Eversden, Auburndale d. Lee Kewhi, Tamarac 4-6, 7-6 (5), 10-7
Don Pritchett, Fort Pierce d. Louis Beer, Punta Gorda 6-4, 4-6, 10-7
Fred Puhlfurst, North Fort Myers d. Edward Humbert, Fort Myers 6-2, 6-1
James Schroder, St. Petersburg d. Joe Oxx, Naples via default
Everdsen d. Pritchett, 6-1, 6-0
Schroeder d. Puhlfurest 6-2, 6-2
Beer d. Lee 4-2, ret.
Humbert d. Oxx via default
Beer d. Puhlfurst 6-0, 6-2
Humbert d. Eversden via default
Beer d. Humbert 6-4, 6-4
Pritchett d. Beer 6-1, 7-5
Schroeder d. Pritchett 6-2, 6-2
GOLD: James Schroder, St. Petersburg; SILVER: Don Pritchett, Fort Pierce; BRONZE: Louis Beer, Punta Gorda
70-74
Dale Nofzinger, The Villages d. Jerry Counter 6-4, 7-6 (5)
Richard James, The Villages d. Danny Holcomb, Tampa 6-4, 6-1
Thomas Burgess, Summerfield d. Walt Scherer, Stuart via default
Nofzinger d. Irwin Lahasky, Deerfield Beach 6-2, 6-2
Burgess d. James 2-6, 6-2, 13-11
Lahasky d. Holcomb via default
Counter d. James via default
Counter d. Lahasky 6-3, 3-6, 10-4
Nofzinger d. Burgess 6-1, 6-2
Burgess d. Counter 6-4, 6-4
Nofzinger d. Burgess via default
GOLD: Dale Nofzinger, The Villages; SILVER: Tom Burgess, Summerfield; BRONZE: Jerry Counter, Winter Haven
75-79
Ben Hughes, Corinth d. Henry Culberson, Tequesta via default
Bernhard Burg, Dunnellon d. Norm Taylor, Naples 6-2, 6-1
Burg d. Hughes 6-1, 6-2
Taylor d. Hughes 7-6 (2), 7-6 (3)
Burg d. Taylor 6-3, 6-3
GOLD: Bernhard Burg, Dunnellon; SILVER: Norm Taylor, Naples; BRONZE: Ben Hughes, Corinth, MS
80-84, 85-89 Combined
Howard Trufant, Sarasota d. Fred Martens, North Fort Myers 6-1, 6-0
Trufant d. Clem Moorman, Punta Gorda 6-2, 6-0
Martens d. Moorman via default
Trufant d. Martens via default
80-84
GOLD: Clem Moorman, Punta Gorda
85-89
GOLD: Howard Trufant, Sarasota; SILVER: Fred Martens, North Fort Myers

90-94, 95-99 Combined
Tony Coker, Fort Myers d. Earl Bannister, North Fort Myers 6-0, 6-1
Coker d. Roger Gentilhomme, Dunedin 10-3 (in tiebreaker format match)
Bannister d. Gentilhomme, 10-0 (in tiebreaker format)
90-94
GOLD: Tony Coker, Fort Myers; SILVER: Earl Bannister, North Fort Myers 6-0, 6-1
95-99
GOLD: Roger Gentilhomme, Dunedin

Women’s Singles
55-59
JoAnne Boehlke, Sarasota d. Marcy Casp, Leesburg via default
Patricia Howell, Cape Coral d. Patty Lewis, Manhattan, KS 6-0, 6-1
Boehlke d. Howell 6-1, 6-1
Lewis d. Casp via default
Lewis d. Howell
Boehlke d. Lewis 6-0, 6-0
GOLD: JoAnne Boehlke, Sarasota; SILVER: Patty Lewis, Manhattan, KS; BRONZE: Patricia Howell, Cape Coral
60-64
Pat Clapp, Ocala d. Jan Pannett, Lady Lake 6-0, 6-1
Clapp d. Rebecca Chauvin, Lady Lake, 6-2, 7-6 (4)
Pannett d. Chauvin 7-5, 7-5
Clapp d. Pannett 6-3, 6-3
GOLD: Pat Clapp, Ocala; SILVER: Jan Pannett, Lady Lake; BRONZE: Rebecca Chauvin, Lady Lake
65-69
Brigid Chick, Ocala d. Mary Pace, The Villages 6-1, 6-3
Chick d. Pace 6-4, 6-1
GOLD: Brigid Chick, Ocala; SILVER: Mary Pace, The Villages
70-74,75-79 combined
Jean Nichols, Zephyrhills d. Nancy Hall, The Villages 6-1, 6-0
Agnes Huege, Sebring d. Ruth Paul, The Villages 6-1, 6-1
Nichols d. Huege 6-1, 6-2
Hall d. Paul 6-0, 6-3
Huege d. Hall 6-4, 6-1
Nichols d. Huege via default
70-74
GOLD: Jean Nichols, Zephyrhills; SILVER: Agnes Huege, Sebring; BRONZE: Nancy Hall, The Villages
75-79
GOLD: Ruth Paul, The Villages

Men’s Doubles
50-54
William Hollenback, Port Charlotte & Ray Swift, Punta Gorda d. Ted Abernethy, Miami Gardens & Lloyd Mitchell, Miami Springs 6-2, 6-3
Brad Taylor, Bradenton & Scott Makela, Anna Maria d. Hollenback & Swift 7-6 (6) 6-3
Hollenback & Swift d. Abernethy & Mitchell via default
Makela & Taylor d. Hollenback & Swift 6-3, 6-2
GOLD: Brad Taylor, Bradenton & Scott Makela, Anna Maria; SILVER: William Hollenback, Port Charlotte & Ray Swift, Punta Gorda; BRONZE: Ted Abernethy, Miami Gardens & Lloyd Mitchell, Miami Springs
55-59
Bink Feldkamp, Celebration and Joe Lin, Kissimmee d. John Tosto and John Mock, Venice 6-2, 6-3
Feldkamp & Lin d. Irvin McFall and Kirk Coffman, Winter Haven 6-2, 6-2
McFall & Coffman d Tosto & Mock via default
Feldkamp & Lin d. McFall & Coffman 6-3, 6-2
GOLD: Bink Feldkamp, Celebration and Joe Lin, Kissimmee; SILVER: Irvin McFall, Winter Haven and Kirk Coffman, Winter Haven; BRONZE: John Tosto, Venice and John Mock, Venice
60-64
Larry Albriton, and Bill Beverly, Naples d. Dave Turner & Greg Salkow 6-2, 6-0
J.J Long, Winter Haven and Scott Campbell, Haines City d. Sam Stevinson and Gerry Day, Pensacola 6-1, 7-6(5)
Jeff Jordan, Englewood and William Gibbs, North Port d. Ed Jones and William Compton, Lake Placid 6-3, 6-3
Roy Nyren and William Huff, Boca Raton d. John Drohan and Ron Mishko, Bonita Springs 6-3, 6-4
Albritton & Beverly d. Long & Campbell 6-2, 6-2
Jordan & Gibbs d. Nyren & Huff 6-1, 6-1
Turner & Salkow d. Stevinson & Day 6-3, 3-6, 10-4
Drohan & Mishko d. Jones & Compton 4-6, 7-6(7)
Nyren & Huff d. Turner & Salkow 6-1, 6-2
Long & Campbell d. Drohan & Mishko
Nyren & Huff d. Long & Campbell
Jordan & Gibbs d. Albritton & Beverly 7-5, 2-6, 10-5
Albritton & Beverly d. Nyren & Huff 6-2, 6-2
Jordan & Gibbs d. Albritton & Beverly 5-5, retired
GOLD: Jeff Jordan, Englewood and William Gibbs, North Port; SILVER: Larry Albriton and Bill Beverly, Naples; BRONZE: Roy Nyren, Boca Raton and William Huff, Boca Raton
65-69
Lex Taylor and Rodney James, Lakeland d. Norm Taylor and Van Swift, Naples via default
Joseph Furnai, Winter Haven and Patrick Eversden, Auburndale d. John Nejman and Ed Humbert, Ft. Myers via default
Ben Burnette and Owen Davidson, New Smyrna Beach d. Taylor & James 6-0, 6-1
Charles Nagy, Naples and Richard Golden, Bonita Springs d. Furnai & Eversden 6-1, 6-2
Burnett & Davidson d. Nagy & Golden 6-2, 6-2
Nejman & Humbert d. Taylor & James
Furnari & Eversdan d. Nejman & Humbert via default
Nagy & Golden d. Furnari & Eversdan 6-1, 6-3
Burnette & Davidson d. Nagy & Golden 6-0, 6-2
GOLD: Ben Burnette and Owen Davidson, New Smyrna Beach; SILVER: Charles Nagy, Naples and Richard Golden, Bonita Springs; BRONZE: Joseph Furnai, Winter Haven and Patrick Eversden, Auburndale
70-74
Ed Falk and Richard James, The Villages d. Tom Amundsen and James Powell, Ft. Myers 6-0, 6-0
Irwin Lahasky & Jerry Counter, Winter Haven d. Nelson Glueck and Wayne Edsall, Bonita Springs 6-3, 6-4
Falk & James d. Lahasky & Counter 6-4, 6-2, 12-10
Flueck & Edsall d. Amundsen & Powell 6-3, 6-3
Lahasky & Counter d. Glueck & Edsall 6-2, 6-1
Lahasky & Counter d. Falk & James 6-4, 2-6, 11-9
Lahasky & Counter d. Falk & James 6-3, 4-6, 10-8
GOLD: Irwin Lahasky, Deerfield Beach & Jerry Counter, Winter Haven; SILVER: Ed Falk and Richard James, The Villages; BRONZE: Nelson Glueck and Wayne Edsall, Bonita Springs
75-79 & 85-89 combined
Earl Bannister & Fred Martens, North Fort Myers d. Ben Hughes, Corinth, MS & Calvin Everhart, North Fort Myers, 6-4, 6-3
75-79
GOLD: Ben Hughes, Corinth and Calvin Everhart, North Ft. Myers
85-89
GOLD: Earl Bannister, North Fort Myers and Fred Martens, North Fort Myers

Women’s Doubles
50-54
Patricia Rucker and Christa Curtis, Summerfield d. Patricia Howell, Cape Coral and Cathy Cobb, Ft. Myers 6-4, 7-5
Rucker & Curtis d. Betsy Baer, Lake Placid and Jane Hollinger, Sebring 7-5, 6-2
Baer & Hollinger d. Howell & Cobb 6-0, 6-4
Rucker & Curtis d. Baer & Hollinger 6-4, 1-6, 13-11
GOLD: Patricia Rucker and Christa Curtis, Summerfield; SILVER: Betsy Baer, Lake Placid and Jane Hollinger, Sebring; BRONZE: Patricia Howell, Cape Coral and Cathy Cobb, Ft. Myers
55-59
Dee Oeters and Margaret Huggins, Lakeland d. Linda Langford and Mary Grant, The Villages 6-2, 6-2
Dreana Compton and Sandra Soby, Lake Placid d. Jan Bennett and Arlene Smith, The Villages 6-4, 6-1
Oeters & Huggins d. Wynette Stotz and Sandy Hollinger, Sebring 6-3, 6-3
Panett & Smith d. Stutz & Hollinger 6-4, 4-6, 11-9
Oeters & Huggins d. Compton & Soboy 6-2, 7-6
Compton & Soboy d. Panett & Smith 6-4, 6-3
Compton & Soboy d. Oeters & Huggins via default
GOLD: Dreana Compton and Sandra Soboy, Lake Placid; SILVER: Dee Oeters and Margaret Huggins, Lakeland; BRONZE: Jan Pannett and Arlene Smith, The Villages
60-64
Glenda Supino and Phyllis Ward, The Villages d. Agnes Huege and Cheryl McCullough, Sebring 6-1, 6-3
Cleo Simon, The Villages and Joan VanLoo, Rock Island d. Kathy Murray and Patricia Stores, Jacksonville via default
Supino & Ward d. Judith Bare and Maureen Borchers, Port Charlotte 6-4, 6-4
Huege & McCullough d. Murray & Stores via default
Bare & Borchers d. Huege & McCullough 6-1, 6-1
Supino & Ward d. Simon & Van Loo 6-2, 2-6, 10-5
Simon & Van Loo d. Bare & Borchers 6-2, 6-4
Simon & Van Loo d. Supino & Ward 4-6, 7-6 (5) 10-8
GOLD: Cleo Simon, The Villages and Joan VanLoo, Rock Island, IL; SILVER: Glenda Supino and Phyllis Ward, The Villages; BRONZE: Judy Bare & Maureen Borchers, Port Charlotte
65-69
Adrienne Kern, Parkland and Pauline Salois, Pembroke Pines d. Katheen Maskin, Anna Maria and Lydia Frye, Bradenton 6-1, 6-0
Nancy Hall and Mary Lou Pace, The Villages d. Celia Lombardi, Leesburg and Marilyn Bell, Summerfield 6-3, 7-6(5)
Agnes Wolfram and Jeanne Davis, Orlando d. Sharon Eichelbeck, Jupiter and Ann Culberson, Tequesta via default
Maskin & Frye d. Paula Smith & Betsy Applebaum, 1-6, 7-5, 10-8
Wolfram & Davis d. Hall & Pace 2-6, 6-2, 10-7
Lombardi & Bell d. Eichelback & Culberson via default
Smith & Applebaum d. Lombardi & Bell 6-1, 6-3
Hall & Pace d. Kern & Salois
Maskin & Frye d. Wolfram & Davis 6-1, 6-1
Smith & Applebaum d. Hall & Pace 6-1, 6-3
Smith & Applebaum d. Wolfram & Davis 6-1, 6-2
Maskin & Frye d. Smith & Appelbaum, 6-3, 6-0
GOLD: Katheen Maskin, Anna Maria and Lydia Frye, Bradenton; SILVER: Paula Smith, The Villages and Betsy Applebaum, Lady Lake; BRONZE: Agnes Wolfram, Orlando and Jeanne Davis, Orlando Mixed Doubles
50-54, 55-59 combined
Arlene and Peter Smith, The Villages d. JoAnne Boehlke and Jim Andrews, Sarasota 7-5, 7-6 (2)
Christa and Chris Curtis, Summerfield d. Smth & Smith 8-2 50-54
GOLD: Christa and Chris Curtis, Summerfield
55-59
GOLD: Arlene and Peter Smith, The Villages; SILVER: JoAnne Boehlke and Jim Andrews, Sarasota
60-64
Joan and Owen Davidson, New Smyrna Beach d. Judith Bare and William Hollenbach, Port Charlotte 6-2, 6-3
Davidson & Davidson d. Maureen and Charles Borchers, Port Charlotte 6-0, 6-1
Bare & Hollenbach d. Borchers & Borchers 6-2, 6-1
Davidson & Davidson d. Bare & Hollenbach 8-1
GOLD: Joan and Owen Davidson, New Smyrna Beach; SILVER: Judith Bare and William Hollenbach, Port Charlotte; BRONZE: Maureen and Charles Borchers, Port Charlotte
65-69
Jan and Chuck Harvey, Clermont d. Sylvia and Bob Rohe, West Palm Beach 6-3, 7-6 (8)
Patricia Rucker and Thomas Burgess, Summerfield d. Janet and John Gworek, Sanibel 6-2, 6-1
Burgess & Rucker d. Harvey & Harvey 6-0, 6-2
Rohe & Rohe d. Gworek & Gworek 6-4, 6-1
Harvey & Harvey d. Rohe & Rohe 7-5, 6-1
Burgess & Rucker d. Harvey & Harvey 7-5, 6-1
GOLD: Patricia Rucker and Thomas Burgess, Summerfield; SILVER: Jan and Chuck Harvey, Clermont; BRONZE: Sylvia and Bob Rohe, West Palm Beach
70-74
Henrietta and Ray Eifler, Bonita Springs d. Donna and Robert Kovach, The Villages
Jean Nichols, Zepherhills and Roy Nyren, Boca Raton d. Eifler & Eifler 6-1, 6-0
Eifler & Eifler d. Kovach & Kovach 2-6, 7-6, 10-4
Nichols & Nyren d. Eifler & Eifler 8-0
GOLD: Jean Nichols, Zephyrhills and Roy Nyren, Boca Raton; SILVER: Henrietta and Ray Eifler, Bonita Springs; BRONZE: Donna and Robert Kovach, The Villages