Results

Wilmington Road, Cape Coral
Tuesday, December 4, 2007

5K Time Trials

Women’s Results

50-54
1. Lisa Atkinson, Gainesville, 8:39.222; 2. Ellen Kirtley, Howey-in-the-Hills, 8:42.757; 3. Carol Campbell, Longboat Key, 9:10.315; 4. Karen McGrath, Cape Coral, 9:39.899; 5. Sharon Long, Odessa, 9:42.992; 6. Linda Wolfson, Palmetto, 9:52.245; 7. Rebecca Cherry, Lady Lake, 10:35.682
55-59
1. Leslie Kruger, Rotonda West, 8:58.727; 2. Liz Donaldson, Palm Bay, 9:04.282; 3. Linda Hopkins, Indialantic, 9:13.282; 4. Mary Foyo, Sarasota, 9:31.007
60-64
1. Nancy Meredith, Summerfield, 8:15.810; 2. Lucia Schatteleyn, Englewood, 10:09.720; 3. Karen Hansen, Melbourne, 11:23.397
65-69
1. Patricia Bond, Bradenton, 9:17.124; 2. Sally Shire, The Villages, 9:28.457; 3. Gayle Wichman, Ft. Myers, 9:53.393; 4. Rose Marie Ray, Seminole, 10:09.155

70-74
1. Bearbel Bartyczak, Satellite Beach, 10:38.037, 2. Patricia Brill, Inverness, 10:43.189; 3. Barbara Reade, Buffalo, 12:49.326

80-84
1. Kay Wood, Ocala, 14:57.983

Men’s Results

50-54
1. Philip Hopkins, Indialantic, 7:12.724; 2. Jorge Vargas, Miami, 7:33.331; 3. Stephan Decato, Sarasota, 7:40.931; 4. Richard Whelan, Key Biscayne, 7:56.030; 5. Douglas Noren, Palm Bay, 8:06.276; 6. Robert Jolley, Palm Coast, 8:20.601; 7. Robert Kilcullen, North Port, 8:22.110
55-59
1. Larry Leffert, Wilton Manors, 7:08.977; 2. Joseph Branconi, Sarasota, 7:23.468; 3. Johnny Thompson, Sarasota, 7:29.096; 4. Ken Bucher, Fort Lauderdale, 7:36.125; 5. Curtis Hamlin, Bradenton, 7:52.428; 6. Martin Sharrocks, Rotonda West, 8:06.677; 7. Thomas Crane, Fort Lauderdale, 8:43.651; 8. Chris Young, Tavares, 8:59.718; 9. Paul Meredith, Summerfield, 9:11.912; 10. James Campbell, Longboat Key, 9:32.390
60-64
1. Eric Lippens, Naples, 7:30.318; (New record for age group) 2. Steve Sills, Bradenton, 7:50.682; 3. Dennis Fried, Osprey, 7:52.272; 4. Geir Ingolfsrud, Davie, 7:55.988; 5. Clifford Jackson, Lake Mary, 8:06.860; 6. Bo Webster, Odessa, 8:13.778; 7. Eduardo Nebuloni, Pembroke Pines, 8:30.894; 8. Rene Basulto, Hialeah, 8:32.621; 9. Raymond Richards, Key Largo, 8:34.367; 10. Louis Rossi, Howey-in-the-Hills, 8:47.126; 1
1. Thomas Lopipero, Lakeland, 8:49.431; 12. James Phillips, St. Petersburg, 11:11.905
65-69
1. Sandy Scott, Seminole, 7:25.456 (New record for age group); 2. Troy Darryl, West Palm Beach, 7:57.189; 3. Frank Bobkowski, Venice, 8:10.136; 4. Michael Bricker, Ft. Myers, 8:19.252; 5. Robert Kruger, Rotonda West, 8:23.281; 6. Jozsef Raskey, Port Charlotte, 8:28.120; 7. Gerald Lamb, Ft. Myers, 8:29.558; 8. David Chanfrau, Miami, 8:43.404; 9. Gary Marks, Micco, 8:46.698; 10. Allen Richards, Ruburndale, 9:54.441; 1
1. Joseph Pfeifer, The Villages, 10:29.296
70-74
1. David Shanks, Melbourne Villages, 8:17.717; 2. David Oakes Jr., Kosciusko, 8:18.677; 3. Walter Taylor, Rotonda West, 8:45.076; 4. Chuck Kleim, St. Petersburg, 8:48.413; 5. Larry Reade, Hudson, 9:17.904; 6. Lowell Elbertson, Crystal River, 9:23.596; 7. Thomasz Radzikowski, Gainesville, 9:37.862; 8. Ronald Klein, Sarasota, 10:43.051
75-79
1. Charles Downs, Englewood, 8:52.770, 2. Dean Davis, Ft. Myers, 9:11.712; 3. Allen Blankinship, Dunnellon, 9:31.411; 4. Paul Nadeau, The Villages, 9:41.345; 5. William Cherry, Lade Lake, 10:45.709; 6. Richard Greiwe, Naples, 11:27.879
80-84
1. Jimmie Georgas, Cocoa, 8:59.665
85-89
1. John Taylor, Atlanta, 11:30.282

Recumbent Cycles

Women’s Results

65-69
1. Martha Pfeifer, The Villages, 12:56.633
Men’s Results
50-54
1. John Tanner, Largo, 6:56.677
55-59
1. Dutch Van Der Huyd, Cape Coral, 10:09.889
65-69
1. Chester Fromm, Port Orange, 16:32.664
70-74
1. Robert Hale, Cape Coral, 10:57.826

10K Time Trials

Women’s Results

50-54
1. Lisa Atkinson, Gainesville, 17:44.894; 2. Ellen Kirtley, Howey-in-the-Hills, 18:21.088; 3. Carol Campbell, Longboat Key, 18:51.507; 4. Sharon Long, Odessa, 19:46.976; 5. Karen McGrath, Cape Coral, 19:48.114; 6. Linda Wolfson, Palmetto, 19:50.068
55-59
1. Leslie Kruger, Rotonda West, 18:17.539; 2. Linda Hopkins, Indialantic, 18:51.241; 3. Liz Donaldson, Palm Bay, 19:07.996; 4. Mary Foyo, Sarasota, 20:17.746
60-64
1. Nancy Meredith, Summerfield, 17:34.421; 2. Lucia Schatteleyn, Englewood, 21:00.254; 3. Karen Hansen, Melbourne, 23:10.690
65-69
1. Patricia Bond, Bradenton, 19:04.017, 2. Sally Shire, The Villages, 19:25.079, 3. Gayle Wichman, Ft. Myers, 20:19.749; 4. Rose Marie Ray, Seminole, 21:32.179
70-74
1. Patricia Brill, Inverness, 21:50.368; 2. Bearbel Bartyczak, Satellie Beach, 21:58.484; 3. Barbara Reade, Buffalo, 26:09.385

Men’s Results

50-54
1. Philip Hopkins, Indialantic, 14:48.807, 2. Jorge Vargas, Miami, 14:59.910, 3. Stephan Decato, Sarasota, 15:30.272; 4. Richard Whelan, Key Biscayne, 16:18.552; 5. Douglas Noren, Palm Bay, 16:31.579; 6. Robert Kilcullen, North Port, 17:07.964; 7. William Highsmith, Sanibel, 17:37.352; 8. Robert Jolley, Palm Coast, 17:41.880
55-59
1. Larry Leffert, Wilton Manors, 14:38.924; 2. Joseph Banconi, Sarasota, 15:02.913; 3. Johnny Thompson, Sarasota, 15:32.802; 4. Ken Bucher, Fort Lauderdale, 15:33.712; 5. Curtis Hamlin, Bradenton, 16:06.443; 6. Martin Sharrocks, Rotonda West, 16:37.537; 7. Thomas Crane, Fort Lauderdale, 17:56.840; 8. Chris Young, Tavares, 18:06.935; 9. Paul Meredith, Summerfield, 18:34.629; 10. James Campbell, Longboat Key, 19:47.066
60-64
1. Eric Lippens, Naples, 15:10.102; 2. Steve Sills, Bradenton, 16:11.621; 3. Bo Webster, Odessa, 16:44.940; 4. Clifford Jackson, Lake Mary, 16:56.764; 5. Geir Ingolfsrud, Davie, 16:58.679; 6. Eduardo Nebuloni, Pembroke Pines, 17:27.017; 7. Dale Townsend, Sarasota, 17:30.899; 8. Raymond Richards, Key Largo, 17:36.162; 9. Rene Basulto, Hialeah, 17:53.132; 10. Louis Rossi, Howey-in-the-Hills, 18:03.513; 1
1. Thomas Lopipero, Lakeland, 18:12.108; 12 James Phillips, St. Petersburg, 22:27.122
65-69
1. Sandy Scott, Seminole, 15:31.116 (New record for age group); 2. Darryl Troy, West Palm Beach, 16:05.286; 3. Frank Bobkowski, Venice, 16:57.861; 4. Robert Kruger, Rotonda West, 16:59.979; 5. Michael Bricker, Ft. Myers, 17:09.997; 6. Jozsef, Raskay, Port Charlotte, 17:18.050; 7. Gerald Lamb, Ft. Myers, 17:44.454; 8. David Chanfrau, Miami, 17:46.733; 9. Gary Marks, Micco, 18:19.383
70-74
1. David Shanks, Melbourne Village, 16:58.126; 2. David Oakes Jr., Kosciusko, 17:00.796; 3. Chuck Kleim, St. Petersburg, 18.01.620; 4. Larry Reade, Hudson, 18:05.784; 5. Walter Taylor, Rotonda West, 19:00.303; 6. Tomasz Radzikowski, Gainesville, 20:01.056; 7. Lowell Elbertson, Crystal River, 20:11.649
75-79
1. Dean Davis, Ft. Myers, 18:13.598; 2. Charles Downs, Englewood, 19:15.786; 3. Allen Blankinship, Dunnellon, 19:43.270; 4. Paul Nadeau, The Villages, 19:48.839; 5. William Cherry, Lady Lake, 22:01.389; 6. Richard Greiwe, Naples, 23:45.608
80-84
1. Jimmie Georgas, Cocoa, 18:41.224 (New record for age group)
85-89
1. John Taylor, Atlanta, 23:07.952

Recumbent
10K Time Trials

Women’s Results

1. Martha Pfeifer, The Villages, 27:26.865

Men’s Results

50-54
1. John Tanner, Largo, 14:09.039
55-59
1. Dutch Van Der Huyd, Cape Coral, 21:23.291
65-69
1. Joseph Pfeifer, The Villages, 22:43.604 2. 2. Robert Hale, Cape Coral, 23:15.277

20K Road Race -Gator Circle, Cape Coral
Thursday, December 6, 2007

Women’s Results

50-54
1. Ellen Kirtley, Howey in the Hills; 2. Linda Wolfson, Palmetto; 3. Karen McGrath, Cape Coral
55-59
1. Linda Hopkins, Indialantic; 2. Mary Foyo, Sarasota; 3. Mary Crane, Fort Laurderdale
60-64
1. Nancy Meredith, Summerfield
65-69
1. Sally Shire, The Villages; 2. Gayle Wichman, Ft. Myers; 3. Rose Marie Ray, Seminole
70-74
1. Bearbel Bartyczak, Satellite Beach; 2. Barbara Reade, Buffalo

Men’s Results

50-54
1. Jorge Vargas, Miami; 2. Stephen Decato, Sarasota; 3. Philip Hopkins, Indialantic; 4. Robert Jolley, Palm Coast; 5. Douglas Noren, Palm Bay; 6. William Wichman, Ft. Lauderdale; 7. Robert Kilcullen, North Port
55-59
1. Ken Bucher, Fort Lauderdale; 2. Martin Sharrocks, Rotonda West; 3. Johnny Thompson, Sarasota; 4. Curtis Hamlin, Bradenton; 5. Paul Meredith, Summerfield; 6. Thomas Crane, Fort Lauderdale
60-64
1. Eric Lippens, Naples; 2. Clifford Jackson, Lake Mary; 3. Steve Sills, Bradenton; 4. Geir Ingolfsrud, Davie; 5. Rene Basuto, Hialeah; 6. Louis Rossi, Howey-In-The-Hills;’ 7. Raymond Richards, Key Largo; 8. James Phillips, St. Petersburg
65-69
1. Trevor Silvera, Cape Coral; 2. David Chanfrau, Miami; 3. Sandy Scott, Seminole
70-74
1. David Shanks, Melbourne Village; 2. William Hutchinson, Jacksonville; 3. David Oakes Jr, Kosciusko, MS; 4. Joseph Grinarml, Merritt Island; 5. Paul Davis, Summerfield; 6. Tomasz Radzikowski, Gainesville; 7. Lowell Elbertson, Crystal River; 8. Larry Reade, Hudson
75-79
1. Joseph Becker, Naples; 2. Charles Downs, Englewood; 3. Paul Nadeau, The Villages
4. Dean Davis, Fort Myers
80-84
1. Jimmie Georgas, Cocoa
85-89
1. John Taylor, Atlanta

40K Road Race
Gator Circle, Cape Coral

Women’s Results

50-54
1. Ellen Kirtley, Howey In The Hills; 2. Linda Wolfson, Palmetto
55-59
1. Linda Hopkins, Indialantic; 2. Mary Foyo, Sarasota
60-64
1. Nancy Meredith, Summerfield
65-69
1. Sally Shire, The Villages; 2. Gayle Wichman, Ft. Myers

Men’s Results

50-54
1. Jorge Vargas, Miami; 2. Philip Hopkins, Indialantic; 3. Douglas Noren, Palm Bay; 4. Robert Kilcullen, North Port; 5. Stephen Decato, Sarasota; 6. William Wichman, Ft. Lauderdale; 7. Robert Jolley, Palm Coast; 8. William Highsmith, Sanibel
55-59
1. Martin Sharrocks, Rotonda West; 2. Ken Bucher, Fort Lauderdale; 3. Curtis Hamlin, Bradenton; 4. Paul Meredith, Summerfield; 5. Thomas Crane, Fort Laurderdale
60-64
1. Eric Lippens, Naples; 2. Eduardo Nebuloni, Pembroke Pines; 3. Clifford Jackson, Lake Mary; 4. Steve Sills, Bradenton; 5. Geir Ingolfsrud, Davie; 6. Rene Basulto, Hialeah; 7. Louis Rossi, Howey-In-The-Hills; 8. James Phillips, St. Petersburg
65-69
1. Trevor Silvera, Cape Coral; 2. David Chanfrau, Miami
70-74
1. David Shanks, Melbourne Village; 2. Joseph Grinarml, Merritt Island; 3. William Hutchinson, Jacksonville; 4. Paul Davis, Summerfield; 5. Larry Reade, Hudson; 6. David Oakes Jr, Kosciusko, MS; 7. Tomasz Radzikowski, Gainesville; 8. Lowell Elbertson, Crystal River
75-79
1. Charles Downs, Englewood; 2. Dean Davis, Fort Myers; 3. Paul Nadeau, The Villages
80-84
1. Jimmie Georgas, Cocoa
85-89
1. John Taylor, Atlanta