Results

Galaxy Lanes, Fort Myers
Saturday, December 1 & Sunday, December 2

Saturday, December 1

Men’s Doubles

50-54
1. Tom Fargis & Jerry Hanypsiak, The Villages, 1156; 2. Daniel Young, Kathleen & D. A. Bottoms, Lakeland, 1125; 3. George Huerta, Tampa & Gerald Frey, Sun City Center, 1035
55-59
1. Jerry Garvin & Ron Kordick, Cape Coral, 1313; 2. Bud Morton & Jerry Goulding, 1038
60-64
1. James Robarge & John Ramsey, Auburndale, 1269; 2. Richard Rafuse, Fort Myers & Don Tarasiewicz, Bellefontaine, OH, 1233; 3. Peter Naimo, Tierre Vierde & Karl Karengel, Largo, 1199; 4. Marvin Bridgeman, Plant City & Lee Helton, Spring Hill, 1125; 5. Michael Dolloff, Auburndale & Allan Lefferts, Clermont, 1113; 6. Gene Mixson, Bartow & Everett Rieck, Lakeland, 984; 7. James Brown & Billy Collier, Palm Coast, 941; 8. Joe Blasko, Clermont & Carl Laubach, Palmetto, 912
65-69
1. Jerald Hallon & Larry Cohen, Boynton Beach, 1227; 2. Chuck Sowers & Herb Francis, Port Charlotte, 1195; 3. Charles Bernardi, Pompano Beach & Stanley Stempien, Fort Lauderdale, 1070; 4. Rod Bradway & Richard Billar, The Villages, 1030; 5. John Lach & William Mayo, Largo, 920
70-74
1. Felix Fernandez & Frederick Douglas, Lauderdale Lakes, 1082; 2. Donald Cline & Tom Gouveia, Lady Lake, 1048; 3. Marty Fleisher, Lakeland & Vernon Wolf, Cape Coral, 1042; 4. Raymond Heimbach & Andrew Carr, Leesburg, 1025; 5. Elliott Penziner & Ben Kolsky, Sunrise, 1000; 6. Richard Anderson & Lynn Gerth, Leesburg, 814
75-79
1. Robert Nash & Stanley Corwin, Boynton Beach, 991+376 (roll off); 2. Robert Davis & Charles Nasciemento, Boynton Beach, 991+333 (roll off)
80-84
1. Joe Lane, Mulberry & James Hurrle, Lakeland, 1038; 2. Donald Lima, Palmetto & Edward Kovach, Ellenton 972 + 304 (roll off); 3. Jim Schroder & Robert Brown, Bartow, 972+272 (roll off); 4. Donald Walters & Harry Jackman, Lady Lake, 944
85-89
1. Verl Powell, Longwood & Kenneth Broadhurst, Apopka, 977

Women’s Doubles

50-54
1. Lucy Sandelin, Tampa & Mary Poindexter, St. Petersburg, 1113; 2. Betty Floris & Wanda Holloway, Stuart, 907; 3. Lorrie Pead, Bradenton & Patricia Bissell, Parrish, 754
55-59
1. Christine Srock, Pinellas Park & Kati Hendricks, Seminole 1042
60-64
1. Ida Mae Barber, Mulberry & Dee Mixson, Bartow, 1098; 2. Barbara Gnegy & Carolyn Bass, Lakeland, 1038; 3. Mary Crickman & Jeanette Ferrell, The Villages, 978; 4. Angel DuPree, Davie & Irene Holland, Tamarac, 835; 5. Sharon Jackson, Coconut Creeek & Julia Fernandez, Lauderdale Lakes, 818; 6. Margo Oxbrough, Lady Lake & JoLynn Christie, The Villages, 818
65-69
1. Ethel Helton, Spring Hill & Betty Christensen, The Villages, 833; 2. Marcia Corn, Riverview & Francis Boykin, The Villages, 821
70-74
1. Doris Mauk & Muriel Musto, Haines City, 906; 2. Judy Marshall, Lady Lake & Marion Herath, The Village, 844
75-79
1. Doris Fishler, Royal Palm Beach & Judy Corwin, Boynton Beach, 854
80-84
1. Evelyn Gooding, Sebring & Irene Watson, 945; 2. Emma Cox & Betty Hall, 759

Mixed Doubles

50-54
1. Daniel Young, Kathleen & Barbara Gnegy, Lakeland, 1246; 2. Jerry Garvin, Cape Coral & Lucy Sandelin, Tampa, 1213; 3. Don Tarasiewicz, Bellefontaine, OH & Wanda Holloway, Stuart, 1139; 4. Tom & Lisa Burchette, Ormond Beach, 1126; 5. Dick Rafuse, Fort Myers & Betty Floris, Stuart, 1081; 6. Tom Fargis & Mary Crickman, The Villages; 7. George Huerta, Tampa & Lorrie Pead, Bradenton, 936
55-59
1. Harry Witt & Ona Wood, Rotunda West, 1111; 2. Peter Naimo, Tierra Verde & Christine Srock, Pinellas Park, 1069; 3. Sam Ardillo, Poinciana & Kati Hendricks, Seminole, 1043; 4. Clarence & Janet Richards, Naples, 990; 5. George & Sandra Graves, Deland, 983; 6. Gerald Keeffe & Barbara Jerard, Lakeland, 921; 7. Russell Kirton, Dunedin & Mary Poindexter, St. Petersburg, 902; 8. James & Ruth Brown, Palm Coast, 889; 9. Edward Ploughmann & Patricia Bissell, Parrish, 816
60-64
1. James Ramsey & Jennette Ferrell, The Villages, 1176; 2. Larry & Ethel Cohan, Boynton Beach, 1144; 3. Gene & Dee Mixson, Bartow, 1080; 4. Marty Fleischer, Lakeland & Ida Mae Barber, Mulberry, 1022; 5. Gerald & Ronnie Halfon, Boyton Beach, 975; 6. Billy Collier, Palm Coast & Angel Dupree, Davie, 973; 7. Fred Douglas & Sharon Jackson, Coconut Creek, 960; 8. D. A. Bottoms & Carolyn Bass, Lakeland, 950; 9. Jerry Hanypsiak & Betty Christman, The Villages, 914
65-69
1. Mara Steinback & Vivian Plenge, Naples, 1014; 2. John & Margaret Savarese, Dunnellon, 994; 3. Larry & Carol Weise, Sebring, 961; 4. Roy Booker & Reba Wenck, North Fort Myers, 921; 5. Karl & Elizabeth Kraengel, Largo, 907; 6. Gerald Frey, Sun City Center & Marcia Corn, Riverview, 902; 7. Billy & Francis Boykin, The Villages, 897; 8. Carl & Janet Rayman, Boynton Beach, 888; 9. Lee & Ethel Helton, Spring Hill, 875
70-74
1. Doug Swords, Greenacres & Irene Holland, Tamarac, 1090; 2. Felix & Julia Fernandez, Lauderdale Lakes, 1000; 3. Alex Kiss & Roseleen Ann Young, The Villages, 977; 4. Harry Jackman, The Villages & Judy Marshall, Lady Lake, 921
75-79
1. William Flagg & Lillian Labrador, Apopka, 1057; 2. Robert Nash, Boynton Beach & Doris Fishler, Royal Palm Beach, 944; 3. Jesse & Margaret Bewley, Estero, 911; 4. William & Lois Shelton, The Villages, 902; 5. Stanley & Judy Corwin, Boynton Beach, 896; 6. Everett Rieck & Irene Watson, Lakeland, 867; 7. Leroy & Mary Snavley, Estero, 709

80-84
1. Joe Lane, Mulberry & Emma Cox, Lakeland, 957; 2. Carl Laubach, Palmetto & Evelyn Gooding, Sebring, 851; 3. Don Walters & Evelyn Bass, Lady Lake, 832; 4. James Hurrle & Betty Hall, Lakeland, 862; 5. Gene Peterson & Marjorie Herrick, Davenport, 683

Sunday, December 2

Men’s Singles

50-54
1. Daniel Young, Kathleen, 598; 2. Tom Fargis, The Villages, 587; 3. George Huerta, Tampa, 581; 4. Leroy Thompson, Hobe sound, 483; 5. Michael Johnson, Venice, 373
55-59
1. Russell Kirton, Dunedin, 585; 2. Sheldon Goldberg, Hollywood, 549; 3. Jerry Garvin, Cape Coral, 513; 4. Bud Morton, 507; 5. Sherman Doster, Port Charlotte, 494; 6. Dale Nichols, Ponce Inlet 477
60-64
1. Michael Doloff, Auburndale, 708; 2. Richard Rafuse, Fort Myers, 683; 3. Marvin Bridgeman, Plant City, 624; 4. George Graves, DeLand, 612; 5. Joe Blasko, Clermont; 6. Harry Witt, Rotunda West, 567; 7. Billy Collier, Palm Coast, 558; 8. Jerry Hanypsiak, The Villages, 539; 9. Jerry Goulding, 534; 10. James Robarge, Auburndale, 517; 11. James Brown, Palm Coast, 509; 12. Tom Burchett, Ormond Beach, 508; 13. Gene Mixson, Bartow, 467; 14. Ed Ploughmann, Parrish, 449
65-69
1. Karl Kraengel, Largo, 651; 2. Larry Weise, Sebring, 610+204 (rolloff); 3. Dan Tarasiewicz, Bellefontaine, OH, 610+183 (rolloff); t4. Allan Lefferts, Clermont, 599; Sam Ardillo, Poinciana, 599; 6. John Savarese, Dunnellon, 597; t7. Stanley Stampien, Fort Lauderdale, 591; Jerald Halfon, Boynton Beach, 591; 9. Ron Kordick, Cape Coral, 584; 10. Larry Cohen, Boynton Beach, 583; 11. D.A. Bottoms, Lakeland, 579; 12. Rod Bradway, The Villages, 577; 13. Herb Francis, Port Charlotte, 541; 14. Fredrick Douglas, 537; 15. Walter Hammerling, Naples, 531; 16. Gerald Frey, Sun City Center, 530; 17. John Leah, Largo, 477
70-74
1. Richard Biller, The Villages, 647; 2. Thomas Humphreys, Sarasota, 619; 3. Norm Rung, Cape Coral, 584; 4. Felix Fernandez, Lauderdale Lakes, 544; 5. Jerry Hager, Fort Myers, 510; 6. Alex Kiss, The Villages, 508; 7. Raymond Heimbach, Leesburg, 502; 8. Richard Henrich, Bradenton, 499; 9. Vernon Wolf, Cape Coral, 488; 10. Richard Anderson, Leesburg, 463; t11. Marty Fleischer, Lakeland, 460; Elliott Penziner, Sunrise, 460; 13. Lee Helton, Spring Hill, 458
75-79
1. William Shelton, The Villages, 585; 2. Doug Baden, Estero, 529; 3. Everett Rieck, Lakeland, 517; 4. Marc Steinbach, Naples, 511; 5. Manny Knutson, Lady Lake, 501; 6. Charles Nasciemento, Boynton Beach, 490; 7. Ben Kofsky, Sunrise, 487; 8. Jesse Bewley, Estero, 478; 9. Robert Davis, Boynton Beach, 469; 10. Andrew Carr, Leesburg, 465; 11. William Flagg, Apopka, 451; 12. Vincent Girardot, Brian, OH, 446; 13. Clarence Richards, Naples, 444; 14. William Mayo, Largo, 435; 16. Carl Rayman, Boynton Beach, 410; 16. Gene Bossard, The Villages, 389; 17. Leroy Snavley, Estero, 390
80-84
1. Jack Appel, Boca Raton, 533; 2. Stanley Corwin, Boynton Beach, 531; 3. Ed Kovach, Ellenton, 530; 4. James Hurrle, Lakeland, 510; 5. Donald Lima, Palmetto, 494; t6. Joe Lane, Mulberry, 487; Roy Booker, 487; 8. Marvin Spira, Tamarac, 481; 9. Harry Jackman, 443; 10. Don Walters, Lady Lake, 411; 11. Joe Lertch, Naples, 404; 12. Lynn Gerth, Leesburg, 397
85-89
1. Ken Broadhurst, Apopka, 484; 2. Vern Powell, 449; 3. Gene Peterson, Davenport, 356
90-94
1. Carl Laubach, Palmetto, 355
95-99
1. Roger Gentilhomme, Dunedin, 280

Women’s Singles

50-54
1. Lucy Sandelin, Tampa, 641 (New Record for Age Group); 2. Lorrie Pead, Bradenton, 478; 3. Betty Floris, Stuart, 451; 4. Lisa Burchett, Ormond Beach, 439; 5. Wanda Holloway, Stuart, 421; 6. Susan Jones, Thonotosassa, 335;
55-59
1. Ona Wood, Rotunda West, 543; 2. Sandra Graves, DeLand, 525; 3. Barbara Jerard, Lakeland, 511; 4. Christine Srock, Pinellas Park, 498; 5. Paulette Crider, Melbourne, 497; 6. Kati Hendricks, Seminole, 435; 7. Mary Poindexter, St. Petersburg, 456; 8. Janet Richards, 416; 9. Linda Watson, Thonotosassa, 355; 10. Ruth Brown, Palm Coast, 346; 11. Ann Frye, Tampa, 332; 12. Patricia Bissell, Parrish, 309
60-64
1. Barbara Gnegy, Lakeland, 550; 2. Angel Dupree, Davie, 538; 3. Ethel Cohen, Boynton Beach, 530; 4. Carolyn Bass, Lakeland, 524; 5. Dee Mixson, Bartow, 511; 6. Ronnie Halfon, Boynton Beach, 474; 7. JoLynn Christie, The Villages, 466; 8. Ida Mae Barber, Mulberry, 447; 9. Mary Crickmer, The Villages, 408; 10. Margo Oxbough, Lady Lake, 303
65-69
1. Marcia Corn, Riverview, 525; 2. Reba Wenck, North Fort Myers, 492; 3. Jeanette Ferrell, The Villages, 487; 4. Elizabeth Kraengel, Largo, 474; 5. Viviann Plenge, Naples, 459; 6. Frances Boykin, The Villages, 452; 7. Ethel Helton, Spring Hill, 445; 8. Margaret Savarese, Dunnellon, 438; 9. Marlene Rayman, Boynton Beach, 405; 10. Carol Weise, Sebring, 366
70-74
1. Judy Marshall, Lady Lake, 479; 2. Marion Hearth, The Villages, 470; 3. Rosleen Ann Young, The Villages, 429; 4. Doris Mauk, Haines City, 407; 5. Betty Christman, The Villages, 389
75-79
1. Margaret Bewley, Estero, 467; 2. Lois Shelton, The Villages, 457; 3. Doris Fishler, Royal Palm Beach, 449; 4. Judy Corwin, Boynton Beach, 447; 5. Roberta Lessman, Boca Raton, 443; 6. Irene Holland, Tamarac, 432; 7. Ruth Paul, The Villages, 348; 8. Mary Snavley, Estero, 293
80-84
1. Evelyn Gooding, Sebring, 505; 2. Muriel Musto, Haines City, 459; 3. Irene Watson, Lakeland, 454; 4. Emma Cox, Lakeland, 440; 5. Lillian Labrador, Apopka, 406; 6. Betty Hall, Lakeland, 404; 7. Marjorie Herrick, Davenport, 368
85-89
1. Ellen Bass, Lady Lake, 336