Results

Veteran’s Park, Cape Coral
Saturday, December 1 & Sunday, December 2

Pool 1:

Red Hot Bocce Babes 12, Bay Forest Ladies 10
Capettes 12, Ball Tappers 9
Bay Forest Ladies 12, Cape Coral Bocce Beles 5
Capettes 12, Red Hot Bocce Babes 4
Cape Coral Bocce Beles 12, Ball Tappers 4
Capettes 12, Bay Forest Ladies 1
Red Hot Bocce Babes 12, Ball Tappers 9
Capettes 12, Cape Coral Bocce Beles 7
Ball Tappers 12, Bay Forest Ladies 2
Cape Coral Bocce Beles 12, Red Hot Bocce Babes 8

Pool 2:

Bocce Babes 12, Highland Fairway Ladies 7
The Winners 12, Missed Again 7
Bocce Babes 12, Four Dizzy Dames 4
The Winners 12, Highland Fairway Ladies 2
Four Dizzy Dames 12, Missed Again 2
The Winners 12, Bocce Babes 10
Missed Again 12, Highland Fairway Ladies 11
The Winners 12, Four Dizzy Dames 1
Bocce Babes 12, Missed Again 6
Highland Fairway Ladies 12, Four Dizzy Dames 4

Championship Bracket:

Capettes d. Bocce Babes
Cape Coral Bocce Beles d. The Winners
Bocce Babes d. The Winners
Cape Coral Bocce Beles d. Bocce Babes
Capettes d. Cape Coral Bocce Beles GOLD: Capettes, Cape Coral (Irene Capus, Jay Bennett, Mazek Bozena, Dayle Bragan); SILVER: Cape Coral Bocce Beles, Cape Coral (Phyllis Didyoung, Carolyn Callahan, Maria Salvagio, Mary Jane Vespa); BRONZE: Bocce Babes, Cape Coral (Shirley Diaz, Elaine Berryhill, Vinnie Harries, Judy Sitarz)

Men’s Results – December 2
Pool Play 1

Punta Gorda Bocce Club d. Bay Forest Men 12-4
Dolphins d. Bocce Blue Pool 12-4
Capers d. The Winners 12-2
Dolphins d. Punta Gorda Bocce Club 12-0
Bay Forest Men d. Bocce Blue Pool 12-3
The Winners d. Dolphins 12-6
Capers d. Punta Gorda Bocce Club 12-2
Bay Forest d. The Winners 12-11
Dolphins d. Capers 12-10
Punta Gorda Bocce Club d. Bocce Blue Pool 12-2
Dolphins d. Bay Forest 12-6
Bocce Blue Pool d. Capers 12-11
Punta Gorda Bocce Club d. The Winners 12-4
Capers d. Bay Forest 12-2
The Winners d. Bocce Blue Pool 12-10

Pool Play 2

Fairway Builders d. Bonita Bay 12-11
The Ghost d. Highland Fairway Men 12-1
Cape Coral Group d. Naples Four 12-11
Fairway Builders d. The Ghost 12-4
Cape Coral Group d. Highland Fairway Men 12-0
Naples Four d. Bonita Bay 12-10
Cape Coral Group d. The Ghost 12-6
Cape Coral Group d. Bonita Bay 12-8
Fairway Builders d. Naples Four 12-11
The Ghost d. Bonita Bay 12-6
Bonita Bay d. Highland Fairway Men 12-3
Naples Four d. Highland Fairway Men 12-0
Cape Coral Group d. Highland Fairway Men 12-8
Fairway Builders d. Highland Fairway Men 12-7
Naples Four d. The Ghost 12-9

Championship Round
Cape Coral Group d. Dolphins
Fairview Builders d. Capers (Forfeit)
Dolphins d. Fairview Builders

GOLD: Cape Coral Group (Donato Colicchia, Joe Alongi, Paolo Evola, Jack Vecia); SILVER: Dolphins, Cape Coral (Vic Gulgielmi, Rocco Giancarlo, Dan Pardo, Bernie Quartapella); BRONZE: Fairview Builders, Cape Coral (Giulio Balzano, Benito Germani, Vennie Racine, Paul Vespa)