Results

5K Road Race
Lake Hollingsworth

Women
50-54
*1. Sabrina Maxwell, Sebastian, 24:25.20; *2. Laura Monroe-Duprey, Winter Haven, 24:27.00; *3. Tina Prince, Lakeland, 27:39.70

55-59
*1. Mary Beth Freeman, Winter Haven, 23:36.90

60-64
*1. Danuta Kubelik, Crystal River, 25:08.60; *2. Linda Holloway, Valparaiso, 27:59.00; *3. Patricia Kelly, San Diego, California, 28:00.00; *4. Mary Harder, Punta Gorda, 33:57.30; 5. Yvonee Alexander, Orlando, 37:28.00

65-69
*1. Judy Mowery, Lady Lake, 27:04.80; *2. Theresa Slifer, Ocala, 28:05.70; *3. Carolyn Zelonis, The Villages, 30:57.10; *4. Jackie Neumann, Nokomis, 40:32.00; 5. Angela Staab, Satellite Beach, 40:44.30

70-74
*1. Francoise Barnes, Los Ranchos, New Mexico, 26:21.60 (new record for age group); *2. Erma McMullen, Holmes Beach, 31:19.00; *3. Mary Pregler, Glen Saint Mary, 37:19.10

75-79
*1. Maria Geogiev, Longboat Key, 31:48.80

80-84
*1. Marilyn Walters, Jensen Beach, 34:17.90; *2. Frances Branham, Providence, Rhode Island, 42:20.90

Men
50-54
*1. Mickey Hooke, Bradenton, 17:24.30 (new record for age group and new top overall record); *2. Steve Coy, Los Ranchos, New Mexico, 21:27.40; *3. Sean Driskill, Ormond Beach, 24:43.60

55-59
*1. Robert Killorin, Westminster, CO, 19:32.80; *2. Leonel Gutierrez, Davenport, 20:44.20; *3. Barry Acor, Lakeland, 21:14.00; *4. Steven Wall, 23:46.20; *5. Lawrence Stearns, Ponte Vedra, 24:03.40

60-64
*1. Robert Holloway, Valparaiso, 21:10.00; *2. William Pacheco, Cape Coral, 22:08.50; *3. Tim Payne, Ontario, Canada, 22:54.80; *4. Dean Johnson, Lakeland, 24:23.60; *5. Bruce Wayne Kane, Nalcrest, 26:39.10

65-69
*1. Craig Anderson, Olympia, WA, 19:48.70 (new record for age group); *2. Richard Angerosa, Sun City Center, 23:25.60; *3. George Hoskins, Orange Park, 24:51.80; *4. George Kubelik, Crystal River, 25:29.40; 5. George Guins, Galion, Ohio, 25:46.60; *6. Jack Slifer, Ocala, 29: 58.30

70-74
*1. Skip Mullaney, Fort Myers, 22:51.30; *2. Robert Nichols, Palmetto, 27:10.40; *3. Ralph Donohue, The Villages, 27:40.60; *4. Jack Stone, Punta Gorda, 28:31.00

75-79
*1. Jim Askew, Stuart, 24:11.70; *2. Fritz Elmhorst, Lakeland, 29:53.10; *3. Jack Truner, Athens, Ohio, 32:01.00; *4. Edward Soderberg, Easton, CT, 33:21.30; *5. Bill Spinder, The Villages, 34:43.40

80-84
*1. Dennis Branham, Providence, Rhode Island, 26:45.90; *2. Jerry Pujol, Lakewood Ranch, 32:10.00; *3. Norman Crittenden, Mulberry, 32:14.40; *4. Martin Quinn, Dania Beach, 34: 28.90; *5. Kent Wiley, Sarasota, 37:25.70; 6. Delfado Placides, St. Cloud, 38:52.70

85-89
*1. Walter White, Bradenton, 41:01.90

10K Road Race
November 17 – Lake-to-Lake 10 Run, Lakeland

Men 50-54
*1.(FLA) Mickey Hooke, St. Petersburg, 35:40:00; *1. (INT)Greg Himes, Columbus, OH, 38:40:00; *2. Tim Williams, Winter Haven, 44:18:00; *3. Louis Irwin, Lakeland, 46:26:00; *4. Stephen Barber, Kissimmee, 46:32:00; 5. Mark Codd, Lakeland, 47:46:00; 6. Rick Lilyquist, Lakeland, 49:03:00; 7. Tom Vice, Bartow, 51:25:00; 8. Gaydon Jordan, Lakeland, 51:56:00; 9. Mark Bowers, Lakeland, 52:07:00; 10. John Belcher, Lakeland, 52:18:00; 11. Jeffrey Hites, Lakeland, 53:16:00; 12. Joseph Szarko, Wesley Chapel, 54:36:00; 13. Sean Driskill, Ormond Beach, 54:47:00; 14. Patrick Murphy, Lakeland, 56:11:00; 15. Ron Atherton, Lakeland, 57:23:00; 16. Dennis Conley, Lakeland, 57:32:00; 17. Daniel Heideman, Lakeland, 57:59:00; 18. Gerald Nichols, Lakeland, 1:00:08; 19. Michael Godfrey, Haines City, 1:01:39; 20. Kevin Roberts, Lakeland, 1:02:43 ; 21. David Butcher, Plant City, 1:08:51

Men 55-59
* 1. Paul Keating, Lakeland, 39:42:00; * 2. Jose Almaraz, Plant City, 41:16:00; * 3. Leonel Gutierrez, Davenport, 44:15:00; * 4.(INT) Jim Harris, Chesterfield, MO, 45:01.00 * 4.(FLA) Barry Acor, Lakeland, 45:23:00; 5. Frank Reguro, Tampa, 47:00:00; 6. Anthony Frazier, Orlando, 50:07:00; 7. Mike DeNeve, Bartow, 51:38:00; 8. Michael Miller, Lakeland, 54:33:00; 9. Kevin Owen, Lithia, 55:05:00; 10. Bill Bowman, Lakeland, 1:01:16; 11. Beach Brooks, Winter Haven, 1:02:03; 12. Larry Lawrence, Lakeland, 1:02:37; 13. Roberto Callado, 1:05:28; 14. Steven Hanken, Lakeland, 1:08:53; 15. Bert Noe, Lakeland, 1:21:12

Men 60-64
* 1. Harold Titman, Auburndale, 46:24:00; * 2. Pat Monroe Duprey, Winter Haven, 47:10:00; * 3. Fred Wiechmann, Lakeland, 50:14:00; * 4. Robin Baker, Winter Haven, 50:53:00; 5. Conrad Clark, Lakeland, 51:02:00; 6. Jeff McDonald, Lakeland, 53:23:00; 7. Charlie Potter, Wauchula, 54:45:00; 8. Janivara Umesh, Lakeland, 55:59:00; 9. John Pierpoint, Tampa, 1:00:53; 10. Michael Parker, New Smyrna Beach, 1:09:15; 11. Rick Horton, Lakeland, 1:19:42

Men 65-69
* 1. John Keefe, Orlando, 49:36:00; * 2. Silky Sullivan, Seminole, 50:06:00; * 3. Tony Stevens, Lakeland, 51:33:00; * 4.(INT) George Guins, Galion, OH, 53:36:00; 5. Herb Messner, Mifflinburg, PA, 53:44:00; 6. Tomas DePaulis, Hermitage, TN, 55:00:00; * 4.(FLA) Bob Briggs, Lakeland, 54:05:00; 5. Rob Mason, Lakeland, 57:13:00; 6. Bill Bonetz, Port Charlotte, 1:00:33; 7. Alan Hollenbeck, Kissimmee, 1:01:07; 8. Jack Slifer, Ocala, 1:06:39

Men 70-74
* 1. Ben Mathews, Jacksonville, 53:18:00; * 2. Bob Nichols, Palmetto, 58:59:00

Men 75-79
* 1. Jim Askew, Stuart, 52:05:00 (new record for age group); * 2. Frtiz Elmhorst, Lakeland, 1:03:01; * 3. Ray Noble, Lakeland, 1:12:22; * 4. Donald Lewis, Auburndale, 1:21:08

Women 50-54
* 1. Gayle Bowers, Lakeland, 50:19:00; * 2. Mary Norman, Winter Haven, 57:50:00; * 3. Sharon Nance, Lakeland, 58:31:00; * 4. Cheryl Zarnstorff, Lakeland, 1:00:10; 5. Carol Carlson, Lakeland, 1:01:53; 6. Anne Butcher, Plant City, 1:03:33; 7. Kimberly Roberts, Lakeland, 1:05:14; 8. Jan Sheets, Lakeland, 1:08:49; 9. Yolanda Heipp, Lakeland, 1:16:33

Female 55-59
* 1. Sue Fenton, Winter Haven, 56:04:00; * 2. Janeen Kochan, Winter Haven, 57:25:00; * 3. Christine Brown, Indiatalantic, 57:32:00; * 4. Debra Savarese, Polk City, 59:49:00; 5. Debbie Wroten, Lakeland, 1:02:22; 6. Julie Stadjuhar, Zephyrhills, 1:02:40; 7. Charmaine Villarreal, Lakeland, 1:03:21; 8. Carol Herendeen, Lakeland, 1:04:05; 9. Brenda Hornickle, Lakeland, 1:05:51; 10. Susan DeNeve, Bartow, 1:06:30; 11. Barb Main, Lakeland, 1:11:30; 12. Cindy Lafferty, Lakeland, 1:13:17; 13. Karen Thompson, Lakeland, 1:14:34; 14. Jolene Ahlschwede, Lakeland, 1:15:36; 15. Kathy Brammer, Lakeland, 1:19:00; 16. Nancy Noe, Lakeland, 1:21:13

Female 60-64
* 1. Danuta Kebelin, Crystal River, 52:06:00 (new record for age group); * 2. Gail Hardy, Lakeland, 58:58:00; * 3. Kay Rogers, Lakeland, 1:05:19; * 4. (INT) Joan Harris, Chesterfield, MO, 1:06.01; * 4.(FLA) Susan Hurley, Lakeland, 1:20:22; 5. Ruth Vickers, Lakeland,1:24:28

Female 65-69
* 1. Mary Bonetz, Port Charlotte, 59:27:00; * 2. Theresa Slifer, Ocala, 1:00:57; * 3. (INT) Lynda DePaulis, Hermitage, TN, 1:01.06; * 3.(FLA) Sunny Mathews, Jacksonville, 1:15:30; * 4. Ellen Prince, Winter Haven, 1:19:03

Female 70-74
* 1. Mary Pregler, Glen St. Mary, 1:21:25